Zmagovalec natečaja Premik naprej 2020 je Urad Vlade Republike Slovenije za komuniciranje

Ljubljana, 25. septembra 2020 – Na XXVII. Dnevih slovenske uprave, ki jih organiziramo na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani, smo razglasili zmagovalca natečaja za najboljšo izboljšavo v javni upravi Premik naprej 2020. Zmaga je pripadla Uradu Vlade Republike Slovenije za komuniciranje za projekt Model osrednjega klicnega centra za obveščanje in ozaveščanje javnosti v času epidemije. Priznanje za najboljšo izboljšavo v javni upravi »Premik naprej 2020« sta direktorju Urada Vlade Republike Slovenije za komuniciranje mag. Urošu Urbaniji podelila dekan Fakultete za upravo prof. dr. Janez Stare in prodekan za prenos znanja doc. dr. Jernej Buzeti.
Mag. Uroš Urbanija je ob prejemu priznanja izpostavil pomen ozaveščanja javnosti in zavedanja, da se je celotna državna uprava sposobna reorganizirati v kriznih razmerah, kot je bila razglasitev epidemije. Poudaril je, da prejeto priznanje dodatno omogoča promocijske aktivnosti pri ozaveščanju in varnem ravnanju v času koronavirusa in pri tem izpostavil štiri ključne ukrepe: nošenje mask, vzdrževanje varne razdalje, razkuževanje ter uporaba aplikacije za sledenje okužbam #Ostani zdrav.
O zmagovalnem projektu:
V času trajanja epidemije Covid-19 je Vlada Republike Slovenije vzpostavila enotni klicni center z informacijami o koronavirusu. Prebivalci Slovenije so tako na enem mestu dobili vse relevantne informacije tako vladnih organov (zdravstveni ukrepi, prehajanje mej, vračanje v državo, ukrepi v podporo prebivalstvu in gospodarstvu) kot tudi zdravstvenih institucij (Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL). Centralizacija informacij je prispevala k enostavnemu dostopu do informacij za vse zainteresirane javnost ter k poenotenemu obveščanju in ozaveščanju prebivalstva. Hkrati je odziv klicateljev na sprejete ukrepe vlade pomenil bogato povratno informacijo odločevalcem pri sprejemanju novih ukrepov ali prilagajanju že sprejetih.
Klicni center je na enem mestu centraliziral informacije 21 državnih organov bodisi v obliki stalne prisotnosti strokovnjaka v klicnem centru bodisi z zagotavljanjem vsebinskih pojasnil klicnemu centru. Klicni center je razpolagal z naborom 66 študentov medicine, ki so bili fleksibilno razporejeni tekom dneva tako 12 ur na dan kot 7 dni v tednu.
Osrednja prednost uvedene izboljšave je v centralizaciji znanja in organizacije komuniciranja na enem mestu. S tem je zagotovljena kakovostnejša informacija klicateljem ter boljša dostopnost informacij za širšo javnost. Klicni center z informacijami o koronavirusu je neposredno odgovoril 98 % vseh prejetih klicev, ostala 2 % pa v povprečju v 2 dneh. Odstotek neposredno odgovorjenih klicev na globalni ravni znaša v povprečju 70 – 75 %. Centralizacija je obenem omogočila klicateljem dostop do informacij na enem mestu ne glede na tematiko. To pomeni, da klicatelju ni bilo potrebno vedeti, kateri resor je pristojen za specifično vprašanje. Prav tako je način dela omogočil lažje reševanje vprašanj, ki zadevajo več resorjev.
Klicni center je na enem mestu centraliziral informacije 21 državnih organov bodisi v obliki stalne prisotnosti strokovnjaka v klicnem centru bodisi z zagotavljanjem vsebinskih pojasnil klicnemu centru. Klicni center je razpolagal z naborom 66 študentov medicine, ki so bili fleksibilno razporejeni tekom dneva tako 12 ur na dan kot 7 dni v tednu.
Prihranek tovrstne organizacije se kaže na treh ravneh:
1. z vidika državne uprave centralizacija resursov na enem mestu je omogočila, da večini organom ni bilo treba organizirati lastnih klicnih centrov, zato je vložek v človeški kapital in podporno infrastrukturo nastal le enkrat;
2. z vidika uporabnikov enostavna dostopnost z 12 urnim delovnim časom tudi prek vikendov in brezplačno telefonsko številko 080 1404 je za državljane in druge klicatelje zagotavljala racionalno dosegljivost;
3. z vidika družbe je komuniciranje prek enega kanala zagotavljalo enotnost obveščanja splošne javnosti, hkrati pa snovalcem ukrepov koristno povratno informacijo o sprejetih ukrepih. Na ta način so sprejeti ukrepi delovali bolj učinkovito, kar zagotavlja širšo družbeno korist zaradi nižjih družbenih stroškov soočanja z epidemijo.
Klicni center je s koncem epidemije prenehal z delovanjem, vendar pa njegov model služi kot podlaga za komuniciranje v okviru Državnega načrta zaščite in reševanja ob pojavu epidemije oziroma pandemije nalezljive bolezni. Na ta način je aktualen tako v primeru novega vala epidemije Covid-19 kot tudi za druge primerljive krizne situacije na državni ravni.
Natečaj Premik naprej smo na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani pripravili peto leto zapored in je namenjen prepoznavanju in promociji dobrih ter inovativnih praks, spodbujanju ustvarjanja ter razvoju inovativnih premikov za bolj učinkovito in uspešno javno upravo kot gibalo družbenega razvoja. Za zmago na natečaju se je letos potegovalo pet finalistov, vse prejetih prijav je bilo 15.
