
Odnos do dela, odnos do avtoritete, uporaba informacijskih tehnologij, bralna kultura in odnos do družbenih sprememb so značilnosti, glede katerih se med seboj razlikujejo različne generacije zaposlenih. O tem je tekla beseda v okviru online pogovora »Medgeneracijsko sodelovanje v delovnem okolju javne uprave«, ki ga je v sredo, 11. maja 2022, organiziral Svetovalno-izobraževalni center Fakultete za upravo.
O tematiki so razpravljali Irena Kuntarič Hribar, sekretarka na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Mojca Ramšak Pešec, vodja sektorja za kadrovske in pravne zadeve na Generalnem sekretariatu Vlade Republike Slovenije, in Žiga Vavpotič, pobudnik in soustanovitelj projekta Simbioz@ ter svetovalec vodstvu Outfit7. Dogodek je povezovala asistentka Špela Mar s Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani.
V delovnem okolju javne uprave se srečujejo zaposleni različnih generacij. Vsaka izmed njih ima značilne vedenjske vzorce, stališča, pričakovanja, navade in motivacijske mehanizme. Ob tem generacijske razlike vplivajo tudi na opravljanje dela in delovne procese ter na odnose in učinkovitost zaposlenih.
Medgeneracijsko sodelovanje v delovnem okolju, izmenjevanje znanj ter izkušenj so pomembni za vsako delovno okolje. Sogovorniki so se pogovarjali o tem, da je pomembno spodbujati aktivno sodelovanje in povezovanje vseh zaposlenih, saj pri tem prihaja do medsebojnega izmenjevanja izkušenj, znanj in pomoči ene generacije drugi. Razlike med generacijami predstavljajo izziv, iz katerega ob ustreznem vodenju javna uprava lahko veliko pridobi. Pri prenosu znanja in deljenju izkušenj med generacijami ima ključno vlogo prav vodenje, ki pa je v javni upravi pogosto izziv. Zato bi bilo smiselno, da se v javni upravi še posebej okrepi vloga ravnanja z ljudmi (HRM).
Vabljeni, da si celoten posnetek pogovora ogledate tukaj>>.