
Pri Založbi Fakultete za upravo je izšel nov e-Praktikum za zgodovino javne uprave, avtorjev dr. Iztoka Rakarja in Anžeta Dobelška.
Opis praktikuma:
Raziskovati in poučevati zgodovino javne uprave v sedanjem času je poseben izziv.
V okviru stremljenja k napredku, ki vključuje večjo učinkovitost, ekonomičnost in uspešnost, se kot eno ključnih meril »legitimnosti« oziroma smiselnosti raziskovanja postavlja uporabnost le-tega oziroma njegovih rezultatov. Morda ne v enaki meri po celem svetu, a vendar je ta pomislek bolj ali manj prisoten povsod.
Kaj naj torej odgovorimo na vprašanje, zakaj je smiselno gledati v preteklost? Morda bi bilo nekoliko lažje odgovoriti, če bi bilo res, da se zgodovina ponavlja. Ta rek je zelo razširjen v javnosti, v stroki pa nima velike teže, če sploh kakšno. Zakaj torej raziskovati zgodovino (javne uprave)? V kontekstu sodobne prežetosti z inovativnostjo v javni upravi zato, ker prispeva k razumevanju, da so vse inovacije relativne (Raadschelders, 1998).
Sedanja javna uprava ni nujno boljša kot je bila prejšnja. Redkokatera struktura, navada ipd. je namreč nedavnega izvora. Po drugi strani s preučevanjem zgodovine javne uprave pridobimo znanje, s pomočjo katerega lažje razumemo sedanjost in s tem prispevamo k reševanju težav. Pri tem poznavanje daljne preteklosti predvsem obogati razumevanje sedanjosti, poznavanje bližnje preteklosti pa prispeva k reševanju težav. Sedanje stanje je rezultat preteklih odločitev, zato zgodovino (javne uprave) res lahko imenujemo »nevidna sedanjost« (Rutgers & Luton, 2017).
Nova izdaja omogoča reševanje nalog v e-obliki.
Predogled vsebine:https://issuu.com/universityofljubljanafacultyofadmin/docs/rakar_dobel_ek_zju_predogled
Cena: 12,00 eur
Možnosti nakupa:
- Študenti preko Studisa (e-knjigarna)
- Ostali preko naročila na zalozba@fu.uni-lj.si.