
Z delom pri raziskovalno-pedagoškem projektu Upravna svetovalnica je v mesecu marcu zaključila skupina 10 študentk in študentov, ki je sodelovala pri uspešni nadgradnji in ponovnem zagonu brezplačne (u)pravne klinike. Vodja projekta na UL FU, prof. dr. Polonca Kovač, se je na zaključnem srečanju skupini študentk in študentov, ki so jo sestavljali Anita Grah, Lara Janželj, Ilda Kantarević, Klavdija Košec, Tina Kržan, Žan Martin Povše, Maruša Sajevic, Rebeka Senič, Maja Vrečar in Urška Zadravec, zahvalila za prispevek k projektu. Omenjeni skupini se je jeseni 2023 pridružil še Tadej Jezernik, ki nadaljuje z delom pri projektu. V začetku marcu je z uvodnim srečanjem in usposabljanjem z delom na projektu začela nova skupina študentov.
Razvijanje kompetenc prek realnih situacij
V okviru sodelovalnega javnega upravljanja so v Upravno svetovovalnico vključeni različni deležniki. Pri projektu sodelujejo pretežno podiplomski študenti in študentke, ki po načelu brezplačne pravne pomoči pod mentorstvom strokovnjakov iz prakse (državne uprave) in pedagoških mentorjev s fakultete pripravljajo posplošene odgovore na vprašanja in dileme, s katerimi se srečajo uradniki in stranke v upravnih postopkih. V prvem letu po nadgradnji projekta je bilo tako pripravljenih več kot 100 novih odgovorov na izpostavljene dileme uporabnikov. Najbolj zanimivi med njimi so predstavljeni tudi v strokovni e-monografiji Upravni postopki med teorijo in prakso, ki je prosto dostopna v spletni knjigarni Založbe Univerze v Ljubljani.
Študentke in študenti se preko praktičnega dela pri Upravni svetovalnici spoznajo s konkretnimi izzivi iz prakse in realnih življenjskih situacij. Prav pridobivanje strokovnih kompetenc, ki vključujejo sistemsko identifikacijo problema, raziskovanje in iskanje virov, pravno argumentacijo in jezik stroke ter sodelovanje v ekipi, so sodelujoči študenti izpostavili kot ključno dodano vrednost sodelovanja pri projektu. Upravna svetovalnica je bila sicer v študijskem letu 2023/2024 potrjena tudi kot kreditno ovrednotena obštudijska dejavnost za študente Univerze v Ljubljani, s katero lahko z aktivnim samostojnim delom pridobijo možnost nadomestitve enega izbirnega predmeta.
Več o projektu Upravna svetovalnica
Upravna svetovalnica je skupen raziskovalno-pedagoški projekt Fakultete za upravo in Ministrstva za javno upravo, ki skrbi za razvoj upravnega prava in enakosti pred zakonom na temelju načelnih razlag pravil Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP). Kot projekt predstavlja sinergično obliko sodelovalnega javnega upravljanja, kar glede na način sodelovanja in vsebine raznih upravnih postopkov pripomore k trajnostnemu družbenemu razvoju. Upravna svetovovalnica je bila nedavno prepoznana kot primer dobre prakse inovativnega sodelovanja in izmenjave znanj med različnimi deležniki.
Za uporabnike je Upravna svetovalnica zasnovana kot spletni portal z odprtim dostopom, na katerem stranke in uradne osebe v upravnih postopkih postavljajo vprašanja o dilemah pri pravilni razlagi predpisov in sočasni rabi različnih zakonov, ki se pojavljajo v praksi. Trenutno je na portalu približno 1.500 že rešenih dilem uporabnikov iz različnih upravnih postopkov, ki so kategorizirane po vsebini institutov upravnega procesnega prava ter povezane s podobnimi primeri, viri in sodno prakso.