
Ema Abina, absolventka študijskega programa Upravljanje v javnem sektorju, igralka RK Krim Mercator in članica slovenske rokometne reprezentance, je letos nastopila na Evropskem prvenstvu v rokometu in s svojo borbeno igro dokazala, da je kljub lanskoletni poškodbi križne vezi spet v odlični formi. Ema dokazuje, da vrhunski športnik ob ustrezni motivaciji in organizaciji lahko redno študira in svoje študijske obveznosti opravlja v roku.
- Ema, koliko časa že igrate rokomet in kdo vas je navdušil za to igro?
»Trenutno igram rokomet 16 let oziroma od svojega prvega razreda osnovne šole. Tudi moja sestra Ana je tako kot jaz članica slovenske rokometne reprezentance, in lahko rečem, da je ona ena izmed tistih, ki so me navdušili za igranje rokometa, saj ga je začela igrati pred mano. Aktivna športnika sta bila tudi moja starša, tudi moja mami je bila rokometašica. Lahko bi rekli, da je ljubezen do rokometa prirojena v naši družini.«
- Kaj vas je prepričalo, da ste se odločili za študij na Fakulteti za upravo?
»Odločala sem se med različnimi fakultetami. Za študij na Fakulteti za upravo, me je prepričalo predvsem to, da je fakulteta prilagodljiva in da bom uspela uskladiti vrhunski šport in študij, kar je bila moja prioriteta pri izbiri ter da študij tudi uspešno končam.
- Fakulteta za upravo je prejemnica certifikata športnikom prijazna fakulteta, ki ga podeljuje Olimpijski komite Slovenije.
»Vesela sem, da je fakulteta prejela certifikat, saj si ga zasluži, kar lahko potrdim tudi sama. Če imaš status vrhunskega športnika, ga pedagogi upoštevajo, kadar sem ga zaradi obveznosti morala uporabiti. Seveda pa je pomembno, da določene odsotnosti oziroma obveznosti, ki jih je potrebno prestaviti ali nadomestiti, sporočiš pravočasno, kar pa je odgovornost samega športnika, tako da jih profesorji lahko upoštevajo. Ob tem bi se res rada zahvalila profesorjem na fakulteti, ki so me poučevali. Kadar je bilo treba, so mi prisluhnili in tudi prilagodili svoje zahteve glede opravljanja študijskih obveznosti, kamor štejem predvsem prilagajanje glede prisotnosti na vajah in predavanjih. Na koncu pa je obvezna vsakega študenta športnika, da zamujeno snov čim hitreje nadoknadi.«
- Kako bi opisali študij? Se vam je zdel zahteven? Kaj vam je bilo pri študiju najbolj všeč in kaj najmanj?
»Študij na fakulteti je bil zanimiv. Študentska leta so res ena izmed najlepših let. Za študij bi dejala, da ni bil nezahteven in ne preveč zahteven. Študij sem si močno olajšala s sprotnim delom in učenjem. Rada sem hodila na določena predavanja in vaje. Pri študiju mi je bilo tudi všeč, da fakulteta ni tako velika in sem posledično lahko lažje komunicirala s profesorji in vzpostavila nova prijateljstva.«
- Koliko ur povprečno trenirate na dan med sezono?
»Med sezono treniramo 2x na dan po dve uri, torej treniramo povprečno štiri ure na dan. Poleg treningov so vsak dan vključeni tudi video analiza treningov, analiza tekem, različni sestanki in dogovori ter terapije, ki so potrebne za regeneracijo.«
- Študij in udejstvovanje v vrhunskem športu zagotovo zahtevata veliko mero organizacije in motivacije? Kako ste usklajevali študijske in športne obveznosti?
» Da lahko usklajuješ vrhunski šport in študij, je potrebno veliko organizacije, motivacije predvsem pa odrekanja. Pri meni je bilo tako, da sem v času študija večinoma ves svoj prosti čas, ki sem ga imela, kadar nisem imela športnih obveznosti, posvečala študiju, saj sem le takrat lahko nadoknadila zamujene stvari. Lahko rečem, da med sezono in študijem nisem imela skoraj nič časa za ostale stvari v življenju, ki jih ponuja študentsko življenje, temveč so bile misli usmerjene v šport in študij. Seveda vse skupaj ni bilo lahko, je bilo res veliko odrekanja. Ko pa se ozrem v preteklost, sem zelo vesela in ponosna, da mi je uspelo in da me trenutno čaka samo še dokončanje diplome, ki jo že nestrpno pričakujem.«
- Pišete diplomsko nalogo, boste po diplomiranju nadaljevali študij?
»Trenutno si želim čim hitreje diplomirati, potem pa bomo videli, kako naprej. Želim se popolnoma posvetiti vrhunskemu športu oziroma rokometu. Verjamem, da mi bo pridobljena izobrazba prišla prav po končani športni karieri. Toda to še ne pomeni, da kasneje ne bi nadaljevala študija na drugi stopnji na naši fakulteti. Vse možnosti so še odprte.«
- Zakaj bi bodočim študentom priporočili študij na naši fakulteti?
»Predvsem zato, ker ti omogoča pridobiti veliko različnega znanja z ekonomskega, organizacijskega, informacijskega in pravnega vidika. Ker sem vrhunska športnica, bi študij priporočala tudi vsem športnikom, ki si želijo pridobiti dodatno izobrazbo, ki jim bo močno koristila predvsem po končani športni karieri. Seveda lahko še enkrat potrdim, da je fakulteta športnikom prijazna fakulteta in omogoča usklajevanje študija z vrhunskim športom.«
- Kakšen nasvet bi jim dali ob začetku študija?
»Ob začetku študija bi svetovala predvsem, da se udeležijo začetnih predavanj in vaj ter tako dobro spoznajo vse predmete in z njimi povezane obveznosti, ki jih morajo opraviti, da bodo izpolnjevali vse pogoje za pristop k izpitu ter posledično izpit tudi lažje opravili. Svetovala bi tudi, da obveznosti opravljajo sproti ter si sproti delajo zapiske, saj s tem že ponavljajo snov in se pripravljajo na izpite. S sprotnim delom lahko pridobijo že zelo veliko znanja, ki jim bo močno olajšalo učenje v izpitnem obdobju.«
- Vaš življenjski moto?
»Vse se zgodi z razlogom!«