
Na Fakulteti za upravo v Ljubljani je v sredo, 23. aprila 2025, potekala že deseta, jubilejna Akademija javnega sektorja, ki je letos posebno pozornost namenila največjemu bogastvu vsake organizacije – ljudem. V središče razprav so bile postavljene vrednote, kot so spoštovanje, zaupanje in vodenje z zgledom, ki so ključne za dobro delovanje javnega sektorja.
Dogodek je odprl izr. prof. dr. Jernej Buzeti, prodekan za prenos znanja in vodja Akademije javnega sektorja, ki je poudaril pomen moči besed in dejanj ter opozoril na potrebo po obnovi zaupanja v sistem, znanost in sočloveka. Po njegovem mnenju je čas, da družba znova da prednost altruizmu in skupnemu dobremu, še posebej v javnem sektorju, kjer je človeški kapital ključen.
Častna gostja dogodka, predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, je poudarila, da javni sektor že izkazuje številne dobre prakse, a da je nujno, da zaposleni delo razumejo kot poslanstvo, ne le službo. Opozorila je tudi na neučinkovitosti plačne reforme, pomanjkanje kadra ter potrebo po večji prilagodljivosti za mlade – predvsem skozi digitalizacijo in jasne možnosti napredovanja.
Sledila sta dva vsebinska panela:
-
Ljudje v javni upravi
Razprava je osvetlila pomen vrednot, predanosti in upravne kulture. Jana Ahčin, predsednica Računskega sodišča RS, je izpostavila, da dobri vodje gradijo zaupanje z bližino in pozornostjo. Srečko Šestan, poveljnik Civilne zaščite, je govoril o zaupanju kot temelju sodelovanja, tudi v hierarhično nepopolnih strukturah. Tatjana Bobnar je poudarila, da je spoštovanje pomembnejše od nadzora, vodje pa morajo biti čustveno zreli in iskreni. Marko Grujičić, načelnik Upravne enote Ljubljana, je poudaril pomen zanesljivosti in mehkega vodenja, ki sodelavcem omogoča rast.
-
Odnos do sodelavcev in kako jih voditi
Na drugem panelu so izkušeni voditelji izpostavili pomen timske kulture, sprejemanja povratnih informacij in etike v vodenju. Dr. Franci Petek, direktor Zavoda za šport RS Planica, je poudaril, da je zaupanje temelj uspeha. Dr. Petra Štefanič Anderluh (Novartis) in Aleša Mižigoj (Medex) sta govorili o moči izkušenj in učenju iz napak. Marjan Batagelj pa je opozoril, da morata biti podjetje in zaposleni usmerjeni v skupne cilje.
Udeleženci so se strinjali, da uspešno vodenje ni le stvar strategij in orodij, temveč predvsem kakovostnih odnosov, skupnih vrednot in razumevanja ljudi. Prav spoštovanje in zaupanje sta temelj, na katerem lahko gradimo trajnosten napredek v javnem sektorju.
Vlogo moderatorke vseh pogovorov je prevzela Anja Hlača Ferjančič, ki je z jasno in suvereno izvedbo povezovala vsebinske sklope dogodka.
Hvala vsem, ki ste se udeležili dogodka in prispevali k uspešni izvedbi.
Vabljeni k ogledu videoposnetka dogodka.