
Študenti FU na Erasmus+ izmenjavi spoznavali cilje trajnostnega razvoja
Skupina študentk in študentov Fakultete za upravo je konec marca v Belgiji nabirala znanje o ciljih trajnostnega razvoja. Erasmus+ kombinirani intenzivni program z naslovom Sustainable Development Goals (SDGs) Gain SDG-Knowledge and Become and Expert in Your Field of Choice je potekal na Fakulteti za ekonomijo in poslovno upravljanje Univerze v Gentu.
Spodaj zapisane vtise z gostovanja v Belgiji je povzela študentka Erika Part.
Za trajnostne spremembe se potrebuje čas
Kombinirani intenzivni program je konec marca potekal v Gentu, Belgiji na temo Sustainable development goals (SDGs) Gain SDG-knowledge and become an expert in your field of choice. Program je potekal v prečudovitem mestu, ki leži na severu Belgije. Zaradi lege mesta je bilo večkrat hladno, vetrovno in deževno, vendar pa kljub temu lepo, saj je po slabem vremenu vedno posijalo sonce.
Tema programa je bila trajnost, ki postaja čedalje bolj pomembno področje. Za spremembe se seveda potrebuje čas, vendar pa lahko že manjši koraki marsikaj spremenijo. V sklopu posameznih ciljev trajnostnega razvoja (t.i. SDG) smo predstavili trajnost v Sloveniji in izvedeli, kako se s tem področjem soočajo v Avstriji, na Poljskem ter Švedskem. Preizkusili smo se v debati na oxfordski način in uspešno zagovarjali svoje trditve. Odšli smo tudi na teren in obiskali organizacije, ki se vsakodnevno ukvarjajo s trajnostjo ter spoznali, kaj na tem področju počnejo posamezniki in organizacije na praktičnih primerih. Z avtobusom smo se odpeljali tudi na ogled vetrnic, ki proizvajajo elektriko.
Erasmus+ izmenjave so odlična priložnost za širjenje obzorij
Gent je lepo majhno študentsko mesto, ki je po svojem čaru in ljubezni vstopil v srca mnogih od nas. Spoznali nismo le mesta, ampak tudi različne kulture in posameznike, ki so se tega programa udeležili, kar si bomo zagotovo zapomnili za vedno. Odhod domov je bil verjetno najtežji del programa, saj smo se morali posloviti od ljudi, s katerimi smo v tistem kratkem času postali kot družina. Slovenska ekipa sedmih študentov se je zelo hitro povezala, česar ni mogel verjeti nihče izmed nas. Spoznali smo tudi čudovitega Jeema iz Bangladeša, ki se je z nami tako rad družil, da smo ga hitro imeli za svojega. Mi smo ga naučili nekaj slovenskih besed, on pa nas je poučil o svoji kulturi in jeziku ter nam pripravil okusen curry.
Ta program nam je prinesel mnogo veščin, znanja, nepozabnih izkušenj in pa seveda ljudi ki jih bomo za vedno nosili v srcu. Posebna zahvala gre doc. dr. Tatjani Kozjek, doc. dr. Žigu Kotniku, mednarodni pisarni in celi Fakulteti za upravo za vso pomoč in podporo. Hvala!
Erika Part