Na Fakulteti za upravo se zavedamo izjemnih kariernih priložnosti, ki jih prinaša možnost zaposlitve v evropskih institucijah. Ker želimo povečati zainteresiranost študentov za dogajanje v Evropski uniji (v nadaljevanju EU) in jih usposobiti za delo v njenih institucijah, smo v študijskem letu 2020/2021 začeli z izvajanjem nove študijske smeri Upravljanje v EU. V tem študijskem letu jo nadgrajujemo z vzpostavitvijo izobraževalnega programa EPSO PRIPRAVE, ki je namenjen tudi širši javnosti, zlasti tistim, ki bi želeli dodatno pomoč pri opravljanju vstopnih pogojev za delo v EU institucijah.
Članek prinaša nabor najpomembnejših informacij za vse tiste, ki se zanimate za delo v kateri izmed evropskih institucij. Naj že v uvodu poudarim, da so zbrane usmeritve rezultat okrogle mize z naslovom »Zaposlovanje v EU«, ki je v okviru dogodka »Od FU do EU – gremo v (U)PRAVO smer«, 13. 10. 2022, potekala na naši fakulteti. Veseli smo, da so svoje bogate izkušnje z nami delili dr. Rado Genorio, veleposlanik in večletni Stalni predstavnik Republike Slovenije pri EU v Bruslju, mag. Damijan Fišer, višji uradnik za komunikacijo in tiskovni predstavnik pri Evropskem računskem sodišču ter EU karierni ambasador, mag. Vanja Ferlež, pravnica z večletnimi delovnimi izkušnjami v več Direktoratih Evropske komisije ter gospod Peter Pogačar, generalni direktor Direktorata za javni sektor na Ministrstvu za javno upravo.
Kakšne so možnosti zaposlitve v institucijah EU?
Evropska unija zagotavlja zaposlitev v različnih kategorijah osebja (ang. »staff categories«):
- Stalno osebje oz. uradniki za nedoločen čas, ki predstavljajo osrednjo delovno silo. Delimo jih v tri kategorije: upravni uslužbenci (AD), strokovno-tehnični uslužbenci (AST) in tajniki oz. referenti (AST/SC).
- Pogodbeni uslužbenci, ki opravljajo fizične ali upravno-administrativne naloge ter zagotavljajo dodatne zmogljivosti na specializiranih področjih.
- Začasni uslužbenci, ki so zaposleni v institucijah EU za določen čas, od nekaj mesecev do nekaj let in opravljajo regulativne, znanstvene, pravne, upravne naloge, naloge na področju informacijskih tehnologij ipd.
- Napoteni nacionalni strokovnjaki na podlagi strokovnega znanja in izkušenj opravljajo delo v EU za določen čas.
- Pripravniki (pogoj: diplomanti) v Evropskem parlamentu, Evropski komisiji, Svetu EU, Evropskem računskem sodišču ali v agencijah EU. Pripravništvo traja določen čas, običajno 5 mesecev.
- Drugi – samostojni prevajalci, strokovnjaki EU, občasni uslužbenci ipd. (EPSO, 2022).
Glede na svoj poklicni profil se v evropskih institucijah lahko zaposlite s t.i. »splošnim« profilom poklica – poklic pravnika, diplomanta javne uprave, ekonomista ali t.i. profilom »strokovnjaka,« ki vključuje poklice finančnega uradnika, zdravnika, prevajalca, tehnika, znanstvenika ipd. (EPSO, 2022). Pojem evropske institucije oz. institucije EU obsega Evropski parlament, Evropski svet, Svet Evropske unije, Evropsko komisijo, Sodišče Evropske unije, Evropsko centralno banko, Evropsko računsko sodišče, drugi organi s specializirano vlogo (npr. Evropski ekonomsko-socialni odbor, Evropska investicijska banka) ter mreža agencij EU in drugih organizacij po vsej Evropski uniji (EU, 2022). Sedeži institucij in organov so v Bruslju, Strasbourgu in Luksemburgu ter drugod širom EU.[1]
Kako poteka zaposlitveni postopek in kateri organ je pristojen za njegovo izvedbo?
Evropski urad za izbor osebja (v nadaljevanju EPSO) lahko prepoznamo kot neke vrste zaposlitveno agencijo EU. Glavna naloga urada je iskanje in priprava izbora talentov prek splošnih natečajev in natečajev za specializirane profile širom celotne EU. Posameznik, ki si želi zaposlitve v institucijah EU, mora uspešno opraviti izpit – t.i. »concour« (EP, 2022).
EPSO si prizadeva za nudenje enakih možnosti in dostopa vsem kandidatom, zato so izbirni postopki dostopni vsem, so pregledni in objavljeni v vseh uradnih jezikih. Posameznik, ki se želi prijaviti na katerega izmed razpisanih natečajev, mora na spletni strani EPSO odpreti uporabniški račun, preko katerega tekom zaposlitvenega postopka prejema vse pomembne informacije in obvestila. Na razpise se prijavljajo izjemno ambiciozni in delovni posamezniki iz celotne Evropske unije. Povprečno letno število prijav na EPSO natečaje se giblje okoli 50 000, od tega evropske institucije zaposlijo nekaj več kot 1000 posameznikov letno. Povpraševanje je precejšnjo, konkurenca je huda in izbirni postopek je zelo selektiven. Povprečna stopnja uspešnosti je 2% prijavljenih.
Izbirni postopki potekajo v več fazah in se razlikujejo glede na posamezne kategorije zaposlenih oseb, obstajajo splošni in specializirani natečaji.Splošni natečaji preverjajo znanje v dveh fazah: (1) računalniški del – v katerem se preverja besedno, abstraktno, številčno lin logično sklepanje ter (2) strokovna usposobljenost na prijavnem področju, ki obsega izvedbo pisnih izpitov in intervjujev. Na mestu je opozorilo, da je prvi del postopka izjemno eliminatoren in izloči veliko število kandidatov. Največji izziv pri reševanju predstavlja časovna omejitev. Glavni nasvet za soočenje s tem delom je po besedah mag. Vanje Ferlež: »Vaja, vaja, vaja!,« poudarja tudi pripravo znotraj skupine in v okviru tečajev oz. seminarjev, ki so usmerjeni prav v reševanje tovrstnih nalog. Za uspešno opravljen drugi del izpita je ključno poznavanje izbrane tematike, seznanitev z najpomembnejšimi poudarki in priprava v skupini.
Katere prednosti prinaša zaposlitev v evropskih institucijah?
Delo v evropskih institucijah prinaša številne prednosti:
- Delo v mednarodnem okolju omogoča tesno sodelovanje z izredno ambicioznimi in entuziastičnimi posamezniki. Delovno okolje je spodbudno, proaktivno ter usmerjeno v poglabljanje znanja in širitev obzorij posameznika. Bruselj kot največja diplomatska prestolnica predstavlja neverjetno delovno okolje, zlasti z vidika dostopnosti do informacij in mreženja.
- Zaposleni sodelujejo v kreativnem procesu ustvarjanja evropske zakonodaje, pri čemer so v nenehnem stiku z interesnimi skupinami, nevladnimi organizacijami in celotno mrežo drugih podpornih institucij in organov.
- Pri delu v evropskih institucijah ima posameznik odlično priložnost, da že obstoječe znanje tujih jezikov utrdi, nadgradi in se dodatno priuči novih tujih jezikov.
- Delo v evropskih institucijah omogoča dobro usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja (40-urni tedenski delavnik, prosti vikendi, možnost dela od doma).
- Plačni sistem je primerljiv s sistemom v mednarodnih organizacijah.
- Zaposlene v evropskih institucijah se spodbuja, podpira in se jim omogoča nenehno poglabljanje znanja in izobraževanje. Podpira se mobilnost med različnimi področji Vzpostavljen je dobro delujoč sistem vertikalne kariere, uspešnost se nagrajuje in lahko vodi do zasedbe vodstvenih položajev.
- Nenazadnje izkušnja dela v institucijah EU omogoča izjemne možnosti za nadaljevanje kariere v diplomatskih organizacijah, organizacijah Združenih narodov ter na splošno v mednarodnih vodah.
Katere so morebitne slabosti zaposlitve v evropskih institucijah?
Absolutni pogoj za delo v evropskih institucijah je odhod v tujino in delovanje izven domačega okolja. Če je to za posameznika nesprejemljivo, zagotovo to delo ni primerno zanj.
Katere so kompetence in pogoji za delo v evropskih institucijah?
Vsak kandidat mora ne glede na vrsto prijavnega delovnega mesta izpolnjevati tri osnovne pogoje (1) uživati mora vse pravice kot državljani države članice EU, (2) izpolnjevati mora vse nacionalne zakonske obveznosti glede služenja vojaškega roka in (3) biti mora moralno primeren za opravljanje dela in predvidenih nalog. Poleg tega lahko institucije, agencije in organi EU dodajo tudi kakšne dodatne pogoje za prijavo.
Potrebno je tudi izpolnjevanje posebnih pogojev iz razpisa natečaja in prostega delovnega mesta (EPSO, 2022). Nujni pogoj za delo v institucijah je znanje tujih jezikov. Ključno je odlično znanje angleškega, dobrodošlo pa je tudi znanje francoskega in nemškega jezika. V postopku kandidiranja za mesto pripravnika imata poleg znanja tujega jezika izjemno težo tudi izkušnja študija v tujini ter proaktivnost in vključenost študenta v obštudijske dejavnosti. Ne glede na izbrano delovno mesto pa je izjemnega pomena, da posameznik, ki želi postati del tima evropskih institucij, izkaže odprtost za komuniciranje, sodelovanje in timsko delo.
Kakšne so izkušnje zaposlenih v Institucijah EU ter kaj na tej poti svetujejo mladim?
Mag. Vanja Ferlež:
»Moja izkušnja z delom v evropskih institucijah je izjemno pozitivna, nikoli ni bilo dolgčas! Začela sem s pripravništvom na Komisiji in izkazalo se je kot super odskočna deska za delo na institucijah.«
Mag. Damjan Fišer:
»Skoraj po 18 letih bi rekel, da je absolutno 100% prava odločitev, ki bi jo priporočil vsem mladim ambicioznim posameznikom.«
Gospod Peter Pogačar, ki izkušnje dela v tujini nima, je priznal, da to obžaluje in spodbudil mlade:
»Upajte si, želite si in si zastavite način.«
V tej luči so ugledni gostje na okrogli mizi mlade še spodbudili, da se udeležijo študijskih Erasmus izmenjav in poslužijo študija v tujini. V zvezi s pripravami na EPSO izpite pa so poudarili, naj se priprav lotijo zelo resno in konsistentno. Pri tem »naj gredo na vse ali nič« in naj vztrajajo do konca z besedami mag. Fišerja:
»Četudi ne uspete takoj, ne vrzite puške v koruzo.«
Ministrstvo za javno upravo je v skupni analizi z Evropsko komisijo ugotovilo, da zanimanje za delo slovenskih državljanov v evropskih institucijah obstaja. Dva dejavnika sta v zvezi s tem izjemno pomembna: (1) promocija zaposlitvenih možnosti in (2) usposabljanje državljanov kandidatov v postopkih EPSO. Fakulteta za upravo si prizadeva za uresničevanje obeh, zato v tem študijskem letu začenjamo priprave na EPSO izpit.
Prvi termin usposabljanj za EPSO izpit bomo izvedli 26. novembra 2022 na Fakulteti za upravo. Več informacij in prijavni obrazec SPLETNA STRAN EPSO PRIPRAV>>.
Jera Novak, mag. prava, asistentka na Katedri za Upravno-pravno področje Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani
[1] Kot medinstitucionalni organ je EPSO pristojen za izbor osebja predvsem za Evropski parlament, Svet Evropske unije, Evropsko komisijo, Sodišče Evropske unije, Evropsko računsko sodišče, Evropski ekonomsko-socialni odbor, Odbor regij, Evropsko službo za zunanje delovanje, evropskega varuha človekovih pravic in Evropskega nadzornika za varstvo podatkov (EPSO, 2022).
Literatura in viri:
- (2022). Pozdravljeni na spletišču Poklicne poti v institucijah EU. https://epso.europa.eu/home_sl
- Portal Evropske unije. (2022). Institucije in organi – profil. https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/institutions-and-bodies/institutions-and-bodies-profiles_sl
- Evropski parlament, Pisarna v Sloveniji. (2022). Zaposlitev v institucijah EU. https://www.europarl.europa.eu/slovenia/sl/vam-na-voljo/zaposlitev-v-institucijah-eu
- Okrogla miza z naslovom »Zaposlovanje v EU« izvedena 13. 10. 2022, na Fakulteti za Upravo