
Na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani so se zaključili XXVIII. Dnevi slovenske uprave. Osrednja tematika dogodka, ki je potekal on-line, so bili novejši pogledi do (vprašanj) javnega upravljanja. V okviru tega so razprave tekle o umetni inteligenci v javni upravi, o soustvarjanju javnih storitev in politik, predstavljena sta bila nova znanstvena monografija Znanost o javni upravi ter mednarodni projekt PAQUALITY. Konferenca se je končala z razglasitvijo zmagovalca natečaja Premik naprej 2021 (več>>), na katerem je zmaga pripadla Vrhovnemu sodišču Republike Slovenije za projekt Elektronske sodne dražbe – e-Dražbe.
Uvodni nagovor na konferenci je imel Miha Lavtar, direktor in ustanovitelj podjetja Optiweb. Izpostavil je štiri ključne izzive, ki povezujejo gospodarstvo in javno upravo in s katerimi se je v zadnjem letu in pol srečevalo tudi njegovo podjetje: – komunikacija, – nagrajevanje kadrov, – delo od doma ter – avtomatizacija in optimizacija. V kontekstu teh izzivov je nato potekala razprava tudi v okviru nadaljnjih predstavitev in razprav na letošnjih Dnevih slovenske uprave.
Sekcijo Javna uprava in umetna inteligenca je vodila dr. Polonca Kovač s Fakultete za upravo UL, v njej pa so sodelovali dr. Nataša Pirc Musar iz Odvetniške družbe Pirc Musar & Lemut Strle in Info hiša, dr. Ljupčo Todorovski s Fakulteta za upravo UL in Instituta »Jožef Stefan« in Grega Rudolf iz Študentskega sveta Fakultete za upravo UL. V debati so obravnavali družbene, pravne in tehnološke vidike, ki jih uporaba umetne inteligence prinaša tudi za oblastna razmerja. Izpostavili priložnosti in možne stranpoti uporabe umetne inteligence v javni upravi, npr. glede varstva osebnih podatkov ali pristranskih algoritmov odločanja, upoštevaje izkušnje iz zasebnega sektorja in tujih upravnih sistemov, poskuse regulacije o umetni inteligenci na ravni EU in druge izzive digitalizacije.
V okviru druge sekcije ki jo je vodila dr. Tina Jukić s Fakultete za upravo UL, je bilo govora o soustvarjanju javnih storitev in politik, kar pridobiva vedno pomembnejšo vlogo, tako v akademskem okolju kot tudi v praksi. Prepoznano je kot pristop, ki lahko pomaga nasloviti gospodarske in politične izzive. V zadnji (COVID-19) krizi je bilo mogoče po svetu čutiti še posebno močan pritisk na vlade, da se s soustvarjanjem približajo občanom in drugim deležnikom, in tako bolje razumejo kompleksne izzive, povezane s COVID-19 krizo ter pridobijo (širšo) podporo pri oblikovanju rešitev. Tako v domačem kot tudi mednarodnem okolju se v ta namen uporabljajo različni pristopi za vključevanje občanov kot enakovrednih partnerjev pri oblikovanju/prenovi javnih storitev in politik. Manj pozornosti je bilo do zdaj posvečene digitalni dimenziji soustvarjanja v javni upravi, tj. aplikativnim orodjem, ki bi proces soustvarjanja v javni upravi podprla. Katja Glavič z Ministrstva za javno upravo (STOP Birokraciji), Matija Kodra z Ministrstva za javno upravo (Inovativen.si), Neva Pipan iz Mestne občine Maribor ter Sanja Vrbek s Fakultete za upravo UL, ki so sodelovali v sekciji, so predstavili trende na področju soustvarjanja v javni upravi s poudarkom na digitalni podpori le-temu.
V okviru Dnevov slovenske uprave je bila predstavljena tudi nova znanstvena monografija Znanost o javni upravi, ki je izšla pri Založbi Fakultete za upravo z namenom poskusa opredelitve, kaj znanost o javni upravi sploh je, kateri so njeni glavni elementi, kaj naj bi naslavljala, kaj in koga reševala in vključevala. Predstavila sta jo urednika dr. Janez Stare in dr. Mirko Pečarič s Fakultete za upravo UL, ob sodelovanju zaslužnih profesorjev Univerze v Ljubljani in nekdanjih dekanov Fakultete za upravo UL dr. Mihaela Brejca, dr. Stanke Setnikar Cankar in dr. Mirka Vintarja. Monografija na več kot 700 straneh podaja staro-nove vidike razmišljanja o javni upravi, vidike, ki opozarjajo, dajejo in omogočajo razmišljanje o perspektivah, povezavah in ciljih, ki naj bi jih javna uprava dosegala, tudi (ali pretežno) ob podpori znanosti o javni upravi. Monografija bo predstavljala temelj sedanji in prihodnjim generacijam študentov, javnih uslužbencev in drugih strokovnjakov, ki se bodo ukvarjali s področjem javne uprave. Kupiti jo je mogoče v knjižnici Fakultete za upravo oziroma preko spletne knjigarne>>.
Pozornost na XXVIII. Dnevih slovenske uprave je bil usmerjena tudi na mednarodni projekt PAQUALITY. Predstavil ga je dr. Primož Pevcin s Fakultete za upravo UL. Projekt se je izvajal od leta 2018 do 2021. Njegova glavna namena sta bila povezana z izboljševanjem kakovosti visokošolskega izobraževanja na področju javne uprave ter njegovo internacionalizacijo. Evropsko sponzorirani projekt je potekal pod koordinatorstvom združenja NISPAcee, Fakulteta za upravo UL pa je v projektu sodelovala kot ena izmed devetih partnerskih institucij.
Konferenca se je zaključila z razglasitvijo zmagovalca natečaja za najboljšo izboljšavo v javni upravi Premik naprej 2021. Natečaj je namenjen prepoznavanju in promociji dobrih ter inovativnih praks, spodbujanju ustvarjanja ter razvoju inovativnih premikov za bolj učinkovito in uspešno javno upravo. Zmago si je prislužilo Vrhovno sodišče Republike Slovenije za projekt »Elektronske sodne dražbe – eDražbe«. Več>>
Dnevi slovenske uprave so se sicer pričeli že včeraj, 16. 9. 2021, s sekcijo, namenjeno doktorskim študentom in njihovi predstavitvi povzetkov raziskav, delnih rezultatov opravljenih raziskav ali metodologiji raziskovanja pri doktorski disertaciji. Na sekciji, ki jo je vodila dr. Maja Klun s Fakultete za upravo UL, so izmenjali izkušnje, spoznali raziskovalne izzive drugih doktorskih študentov ter se seznanili z možnostmi za izboljšanje svojih del.