
V sredo, 5. marca 2025, je na Fakulteti za upravo potekalo uvodno srečanje članov Projektnega sveta Upravne svetovalnice in nove ekipe študentk, ki so se projektu pridružile v letnem semestru. Zbrane sta uvodoma pozdravila glavna urednica in vodja projekta, prof. dr. Polonca Kovač, ter vodja medresorske delovne skupine in predstavnik Ministrstva za javno upravo, mag. Matjaž Remic. Srečanje je bilo namenjeno vzpostavitvi stikov med študenti in mentorji ter vsebinskemu in tehničnemu usposabljanju sodelujočih.
Raziskovalno – pedagoški projekt Upravna svetovalnica
Raziskovalno-pedagoški projekt Upravna svetovalnica, ki je bil prvič vzpostavljen leta 2009 kot skupna pobuda Fakultete za upravo in Ministrstva za javno upravo, je po nekajletnem premoru leta 2023 ponovno uspešno zaživel. Cilj projekta je poenotiti poslovanje organov v upravnih postopkih in upravnem poslovanju v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku (ZUP) in Uredbo o upravnem poslovanju (UUP).
Projektni svet Upravne svetovalnice sestavljajo člani delovne skupine Fakultete za upravo, ki zagotavljajo vsebinsko in strokovno-organizacijsko podporo, ter člani medresorske delovne skupine MJU, in sicer 12 visokih uradnikov iz različnih državnih organov (ministrstva, VČP, IP, inšpektorati ipd.), ki kot mentorji usmerjajo in podpirajo študente. V zadnjih treh letih je pri projektu sodelovalo skupno 35 študentov, večinoma iz podiplomskih programov, ki so vključeni v enoletni (dvo-semestrski) angažma.
Upravna svetovalnica kot kreditno ovrednotena obštudijska dejavnost
V študijskem letu 2023/2024 je bil projekt potrjen tudi kot kreditno ovrednotena obštudijska dejavnost za študente Univerze v Ljubljani. Študentke in študenti sodelujejo pri raziskovalnem projektu po načelu brezplačne pravne pomoči uporabnikom storitve. Pod vodstvom pedagoških mentorjev s Fakultete za upravo ter delovnih mentorjev iz državne uprave in drugih strokovnjakov iz prakse pripravljajo strokovne odgovore na dileme in vprašanja s področja upravnih postopkov in upravnega poslovanja.
Projekt je uspešno sprejet med uporabniki
Na portalu Upravne svetovalnice je trenutno objavljenih več kot 1.200 že rešenih dilem, uporabniki pa tedensko postavljajo nova vprašanja. Med aprilom in decembrom 2023 je bilo obravnavanih približno 130 primerov, v letu 2024 že kar 300, v prvih dveh mesecih leta 2025 pa dodatnih 50. Upravno svetovalnico spremlja okoli 800 individualnih uporabnikov, ki redno pregledujejo nove in obstoječe primere. Doslej je vprašanja zastavilo okoli 200 uporabnikov, od katerih tri četrtine predstavljajo uradne osebe, preostali pa so stranke v postopkih.
Najzanimivejši primeri, ki jih je ekipa Upravne svetovalnice obravnavala v letu 2023, so zbrani v e-monografiji Upravni postopki med teorijo in prakso, ki je prosto dostopna v spletni knjigarni Založbe Univerze v Ljubljani.
Upravna svetovalnica tako še naprej uspešno povezuje akademsko sfero s prakso in prispeva k izboljšanju razumevanja in vodenja upravnih postopkov v okviru načel enakosti in zakonitosti ter varstva pravic strank oziroma nasploh kakovostni javni upravi v Sloveniji.
Novi ekipi želimo uspešen začetek in veliko uspehov pri nadaljnjem razvoju Upravne svetovalnice!