
V soboto, 10. maja 2025, je na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani potekala že sedma izvedba izobraževalnega programa EPSO PRIPRAVE, ki je ponovno dokazala, kako pomembna so tovrstna usposabljanja za vse, ki razmišljajo o karierni poti v evropskih institucijah. Usposabljanje je bilo izpeljano v hibridni obliki, saj se vse več slovenskih državljanov že nahaja na službovanju v tujini ali študira v tujini, kar jim otežuje fizično udeležbo. Na ta način si prizadevamo omogočati udeležencem sodelovanje bodisi v živo na fakulteti, bodisi prek spletne platforme, s čimer želimo še dodatno razširiti dostopnost in inkluzivnost usposabljanja.
Cilj EPSO PRIPRAV je udeležencem približati natečajne postopke Evropskega urada za izbor osebja (EPSO) in jim omogočiti kvalitetno pripravo na raznolike in zahtevne preizkuse, ki jih morajo uspešno opraviti, če želijo postati del institucij Evropske unije. Priprave so bile zato zasnovane tako, da so koristne tako za popolne začetnike kot tudi za kandidate, ki so že vključeni v selekcijske postopke.
V okviru intenzivnega enodnevnega programa so se udeleženci seznanili s tremi glavnimi vrstami nalog, ki jih vključujejo EPSO testi:
- številčno sklepanje (numerical reasoning),
- besedno sklepanje (verbal reasoning),
- abstraktno sklepanje (abstract reasoning).
Te naloge zahtevajo logično mišljenje, natančnost in hitro odzivanje, saj so časovno omejene. Prav zato sta udeležence skozi proces priprave vodila doc. dr. Tadeja Rozman in izr. prof. dr. Lan Umek, strokovnjaka na posameznem področju. S svojimi izkušnjami sta ponudila praktične nasvete, strategije reševanja ter opozorila na najpogostejše napake, ki se jim je pri opravljanju EPSO testov mogoče izogniti.
Poseben poudarek je bil namenjen tudi simulaciji izpita, ki je potekala v pogojih, zelo podobnih dejanskemu EPSO testiranju. Ta del programa je bil za mnoge udeležence najdragocenejši, saj so se v varnem učnem okolju lahko soočili s časovnim pritiskom, ki pogosto predstavlja eno največjih ovir pri doseganju dobrega rezultata na dejanskem testu. Simulacija je omogočila ne le boljšo pripravo, temveč tudi samoevalvacijo, saj so udeleženci dobili vpogled v lastne prednosti in področja, kjer je potrebno še nekaj vaje.
Vsem sodelujočim želimo veliko vztrajnosti, samozavesti in uspeha na njihovi poti do zaposlitve v institucijah Evropske unije, kjer bodo lahko prispevali k oblikovanju prihodnosti Evrope. Vse, ki se tokratnega usopsabljanja niste mogli udeležiti, pa vabimo, da se nam pridružite v jesenski izvedbi EPSO PRIPRAV, ki jo bomo pravočasno najavili na naši spletni strani.
Za več informacij o vsebini, terminih in prijavah nas lahko kontaktirate preko elektronske pošte na epso@fu.uni-lj.si, spremljate pa nas lahko tudi na družbenih omrežjih in spletni strani Fakultete za upravo.