Dekan prof. dr. Mirko Pečarič in ministrica za javno upravo v funkciji ministrice za notranje zadeve Sanja Ajanović Hovnik sta v petek, 23. 12. 2022, podpisala sporazum o ponovni interaktivni vzpostavitvi Upravne svetovalnice, ki bo s predhodnimi vsebinskimi in informacijskimi posodobitvami predvidoma začela ponovno sprejemati vprašanja in komentarje spomladi 2023.
Upravna svetovalnica je projekt, ki je bil v sodelovanju med Fakulteto za upravo in Ministrstvom za javno upravo pod vodstvom prof. dr. Polonce Kovač vzpostavljen leta 2009. Upravna svetovalnica deluje kot portal, prek katerega se ustvarja in uporablja bazo znanja o reševanju upravnoprocesnih in povezanih dilem, zlasti o razlagi določb ZUP v posamičnih položajih, kot so se postavljala vprašanja s strani uradnih oseb, strank, pripravljavcev področnih predpisov in drugih oseb.
Zaradi pomanjkanja virov je Upravna svetovalnica od konca leta 2014 delovala le kot do tedaj oblikovan nabor okoli 1.500 primerov vprašanj in odgovorov. Glede na stalen interes in raziskovalne, strokovne in pedagoške rezultate ter izkazano podporo novega vodstva Fakultete za upravo in Ministrstva za javno upravo pa se je v letu 2022 pristopilo k njeni oživitvi v okviru sodelovalnega javnega upravljanja
Upravna svetovalnica je in bo zasnovana, vodena in delovala kot sinergična oblika soustvarjanja v javnih oz. upravnopravnih razmerjih (ang. collaborative public governance) med različnimi deležniki, to so fakulteta, ministrstva, študenti, upravni organi in uradniki, državljani, nevladne organizacije in druge stranke v postopkih, oblikovalci področnih predpisov, z osredotočenjem na razvoj upravnega procesnega prava in upravnega poslovanja prek spletne platforme, brezplačno dostopne strokovni in splošni javnosti.
Portal Upravna svetovalnica predstavlja za zunanje uporabnike neformalni pravni vir o uporabi posebnih procesno pravnih pravil področnih predpisov in zlasti rabe ZUP in povezanih predpisov ter upravno-sodne prakse. Za fakulteto in študente predstavlja obliko učenja na temelju realnih življenjskih problemov (ang. problem based learning), za ministrstvo in druge sorodne deležnike pa mehanizem zagotavljanja enotne prakse upravnega procesnega odločanja na temelju 22. člena Ustave RS in 321. člena ZUP, participativni gradnik dobre uprave in vir analize stanja v praksi za nadaljnje oblikovanje procesnopravnega urejanja javnih politik (ang. evidence based decision-making).
Projekt je in bo prispeval k razvoju upravnega prava, k večji stopnji enake uporabe prava in s tem k enaki obravnavi udeležencev v upravnopravnih razmerjih, predvidljivosti pravnih razmerij ter večji pravni varnosti. Hkrati se z Upravno svetovalnico omogoča usposabljanje podiplomskih študentov, ki pod mentorstvom pedagogov na Fakulteti za upravo in smernicami Ministrstva za javno upravo ter drugih organov oz. njihovih predstavnikov pripravljajo odgovore za delo v praksi.
Na temelju primerov Upravne svetovalnice je bilo izdanih tudi več znanstvenih monografij, člankov in referatov v avtorstvu prof. dr. Polonce Kovač, doc. dr. Tine Sever, izr. prof. dr. Mitje Dečmana, mag. Matjaža Remica, doc. dr. Iztoka Rakarja.