
V sredo, 6. marca 2024, je na Fakulteti za upravo potekala 3. seja Projektnega sveta Upravne svetovalnice. Osrednja točka je bila namenjena strokovni razpravi o izbranih sistemskih dilemah, ki se pojavljajo v praksi. Cilj te razprave je bila predstavitev argumentov za določeno stališče, ki bo lahko – glede na neenotno prakso – podlaga za spremembe ali dopolnitve Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP).
Upravna svetovalnica je bila kot skupen raziskovalno-pedagoški projekt Fakultete za upravo (UL FU) in Ministrstva za javno upravo na nedavnem srečanju dekana UL FU prof. dr. Mirka Pečariča in ministra za javno upravo mag. Franca Propsa izpostavljena kot primer dobre prakse med ministrstvom, fakulteto in organi državne uprave.
Upravna svetovalnica tudi kot kreditno ovrednotena obštudijska dejavnost
V drugem delu srečanja se je skupina delovnih mentorjev spoznala še z novo ekipo študentov, ki se je Upravni svetovalnici pridružila v letnem semestru. V študijskem letu 2023/2024 je bil projekt potrjen tudi kot kreditno ovrednotena obštudijska dejavnost za študente Univerze v Ljubljani.
Študentke in študenti pri raziskovalnem projektu sodelujejo po načelu brezplačne pravne pomoči uporabnikom storitve. Pod vodstvom pedagoških mentorjev s Fakultete za upravo in delovnih mentorjev iz državne uprave ter drugih strokovnjakov iz prakse pripravljajo strokovne odgovore na dileme in vprašanja s področij vodenja upravnih postopkov in upravnega poslovanja, ki se pojavljajo v praksi.
Projekt je dobro sprejet tudi med uporabniki
Raziskovalno-pedagoški projekt Upravna svetovalnica je po nekajletnem premoru v letu 2023 znova uspešno zaživela, v študijskem letu 2023/2024 je bil projekt potrjen tudi kot kreditno ovrednotena obštudijska dejavnost za študente Univerze v Ljubljani.
Trenutno je na portalu več kot 1.500 že rešenih dilem, uporabniki pa redno postavljajo nova vprašanja. Najbolj zanimivi primeri, ki jih je v letu 2023 obravnavala ekipa Upravne svetovalnice, so predstavljeni tudi v e-monografiji Upravni postopki med teorijo in prakso, ki je prosto dostopna v spletni knjigarni Založbe Univerze v Ljubljani.