
Preteklo sredo, 13. 12. 2023, je na Fakulteti za upravo potekalo srečanje študentk in študentov, ki sodelujejo pri projektu Upravna svetovalnica in pri RSF projektu Trajnostna regulacija upravnih postopkov prek analize primerov Upravne svetovalnice. Upravna svetovalnica je pedagoško-raziskovalni projekt, ki je bil v letu 2023 uspešno ponovno zagnan, zahvala za to pa gre tudi vestnemu delu skupine predanih podiplomskih študentk in študentov, ki so pod vodstvom pedagoških in delovnih mentorjev s FU UL in iz raznih organov javne uprave sodelovali pri obeh projektih. To so Anita Grah, Lara Janželj, Tadej Jezernik, Ilda Kantarević, Nina Kos, Klavdija Košec, Tina Kržan, Martin Žan Povše, Loti Rajič, Luka Rizman, Maruša Sajevic, Rebeka Senič, Monika Vaš, Maja Vrečar in Urška Zadravec.
Srečanje je bilo namenjeno izmenjavi izkušenj sodelujočih in refleksiji dela v preteklem letu s predlogi izboljšav za naprej. Zbrane je uvodoma nagovoril prodekan za prenos znanja doc. dr. Jernej Buzeti, ki je prisotnim študentom in delovnim mentorjem v zahvalo za kakovostno opravljeno delo predal simbolna darila.
“Upravna svetovalnica je, kot ste tudi sami spoznali v preteklem letu, večplastni projekt, ki presega običajne kategorije tovrstnih dejavnosti na fakulteti. Povezuje raziskovalno in pedagoško delo, pomeni prenos znanja in sodelovanje med različnimi deležniki v akademiji in javni upravi ter strokovni javnosti, s seboj prinaša dodatne univerzitetne in nacionalne raziskave in projekte, na primer objavo monografije o aktualnih primerih ali analizo vsebin in povezanih elementov med najbolj branimi primeri kot podlago za morebitne spremembe ZUP,” je v pisni zahvali sodelujočim študentkam in študentom na obeh projektih zapisala vodja projekta Upravna svetovalnica prof. dr. Polonce Kovač.
O Upravni svetovalnici
Projekt Upravna svetovalnica je sicer nastal leta 2009 kot skupna aktivnost Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani in Ministrstva za javno upravo, po nekajletni prekinitvi zaradi omejenih virov in velikega povpraševanja pa so bili v letu 2022 izpolnjeni pogoji za ponoven zagon. Od pomladi 2023 Upravna svetovalnica tako spet sprejema nova vprašanja uporabnikov, na portalu z odprtim dostopom pa je uporabnikom trenutno na voljo približno 1.500 posplošenih rešenih dilem o razlagi Zakona o upravnih postopkih (ZUP) in povezanih predpisov. Poleg tega pa se v sklopu Upravne svetovalnice vodi različne nacionalne in univerzitetne projekte.
Novembra 2023 je kot eden izmed raziskovalnih rezultatov projekta izšla strokovna e-monografija Upravni postopki med teorijo in prakso: izbrani aktualni primeri Upravne svetovalnice, ki prinaša izbor okoli sto v letu 2023 nastalih primerov Upravne svetovalnice. Publikacijo je v sklopu raziskovalnih projektov iz sredstev Načrta za okrevanje in odpornost sofinancirala Univerza v Ljubljani.
Kakovost projekta nenazadnje potrjuje tudi dejstvo, da je bila Upravna svetovalnica med izpostavljenimi vrhunskimi raziskovalnimi, pedagoškimi, umetniškimi in strokovnimi dosežki Univerze v Ljubljani preteklih treh let. Razstavo Dosežki Univerze v Ljubljani skozi oči umetnikov v galeriji na prostem na Jakopičevem sprehajališču je Univerza v Ljubljani pripravila v partnerstvu s Turizmom Ljubljana.