
Spoštovani,
dosedanja izvedba letošnjega študijskega leta kaže, da se izobraževalne institucije znamo držati pravil ravnanja, ki gredo v dobro vseh prebivalcev naše države. Pogovor, pogled, stik z drugim človekom so še vedno lastnosti, ki nas delajo človeške, ki razumejo in ustvarjajo odnos s sočlovekom za glavni element naše lastne svobode in rasti.
Slab(š)e strani leta, ki mineva, uporabimo za izboljšanje, ustvarjanje novega, ki prihaja. Misli, govor in dejanja povežimo v neprecenljiv smisel, inspiracijo in zgled, ki bodo dali prihajajočemu letu nov zagon. Slednji naj sporoča, da smo zaradi koronavirusne izkušnje še vedno tu, boljši, odločnejši in prepričljivejši. Taista izkušnja je znova pokazala, da so vprašanja družboslovja težje rešljiva od naravoslovja, pa tudi, da so vprašanja upravljanja v praksi težje rešljiva kot v teoriji. To postavlja tudi področje znanosti o upravi pred nove izzive, za katere že sedaj vemo, da jih lahko premagamo le skupaj – četudi v koronavirusni situaciji to pomeni narazen, na primerni varnostni razdalji.
Izkušnja je pokazala, da je pravo bogastvo tisto, ki se skriva, nahaja v vseh nas, da so ušesa še vedno pot do srca. Pravijo, da »kdor dela, ta se moti«, prav tako lahko pritrdimo Aristotelu, da je »značilnost izobraženega uma, da se lahko poigrava z mislijo, ne da bi se z njo strinjal«. Raznolikost bogati, enakost pa združuje.
Sprejmimo novo leto, stvari, ki še ne obstajajo, naredimo pogumen skok upanja, da se bodo uresničile – če le bomo delovali v tej smeri. Saj veste, »sreča čaka na pripravljen um«. Kot odprto, prazno poglavje čaka, da ga bomo popisali in dobro je, če imamo vnaprej postavljene cilje.
Vstopamo v »supervolilno« leto. Februarja bodo v Pekingu potekale zimske olimpijske igre, britanska kraljica Elizabeta II. bo 6. februarja praznovala 70. obletnico pričetka vladanja, kar je največ v zgodovini britanskih monarhov (tudi odhajajoča Angela Merkel se je za vedno zapisala v zgodovino). Obe ženski predstavnici sta zgled prizadevanja, odločnosti in človečnosti človeka, ki se tudi moti, a se pobere, poskusi znova in vedno znova. Ni torej vseeno kdo, kako, s čim in zakaj vlada, upravlja.
Verjemimo vase, v naše bližnje, v človeka, v stvari, ki jih lahko ustvarimo, rešimo, izboljšamo. S pravim pristopom, vibracijami ne bomo le odpirali vrat – ona se bodo odpirala nam. Tako bo prihajajoče leto resnično nov začetek in nova priložnost. Začnite ga uspešno, učinkovito in dostojanstveno, predvsem pa človečno.
Prof. dr. Mirko Pečarič, dekan Fakultete za upravo