
To je bilo eno od vprašanj, na katera so odgovarjali panelisti na okrogli mizi z naslovom Ob 20-letnici Slovenije v EU: pogled nazaj in naprej, ki sta jo v torek, 7. maja 2024, organizirala Fakulteta za upravo Univerze v Ljubljani in Slovensko društvo za evropsko pravo.
»Kaj smo pridobili, kaj smo izgubili?« se je v pozdravnem nagovoru vprašala prof. dr. Verica Trstenjak, predsednica Slovenskega društva za evropsko pravo in profesorica evropskega prava na Fakulteti za upravo. »Dobili smo to, kar združuje Evropsko unijo: človekove pravice, demokracijo, pravno državo, pravičnost, solidarnost, pluralizem.«
Izbira gostov, ki so razpravljali o preteklosti in prihodnosti v EU, je pokazala širok spekter raznolikosti Evropske unije (od nacionalnih in evropskih pogledov na aktualne izzive do osebnih izkušenj različnih generacij) in prednosti, ki jih članstvo prinaša državljanom in državljankam držav članic. Državljani in državljanki, ki so razpravljali o prednostih članstva Slovenije v EU in prihodnosti, so ob koncu pogovora poudarili, da si želijo pravično Evropo, ki bo ostala prostor priložnosti, Evropo, v kateri se bomo počutili doma, in Evropo, v kateri bomo živeli čim bolje.
Od zagotavljanja miru do enega kabla za pametne telefone
Evropska unija, ki se je razvila iz ideje miru, je državljankam in državljanom držav članic prinesla vrsto prednosti na različnih področjih življenja. »Pomislite: mobilno gostovanje, spletno nakupovanje, en kabel za mobilni telefon – to je vse Evropska unija, se pa tega premalo zavedamo,« je v nagovoru mlade generacije poudarila dr. Jerneja Jug Jerše. Članstvo »majhne Slovenije« v Evropski uniji je vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji predstavila s primerom stanovanjskega bloka s 27 stanovanji, v katerem imata lastnik garsonjere v 2. nadstropju in lastnik penthousa enako moč, ob tem pa mlade pozvala k večji udeležbi na prihajajočih evropskih volitvah.
Da je Slovenija s članstvom veliko pridobila, so se strinjali tudi drugi panelisti. Prof. dr. Damjan Kukovec, sodnik na Splošnem sodišču EU, je kot temeljno poslanstvo EU izpostavil zagotavljanje miru in mirno reševanje konfliktov. Jure Vršnak, namestnik generalnega direktorja na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, je ob tem dodal, da je za Slovenijo ključno, da je Evropska unija stabilna, ker je to tisto okolje, v katerem se lahko dobro razvija gospodarstvo. Jožko Fornazarič, sekretar na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Republike Slovenije, je poudaril, da je Slovenija na področju kmetijstva dobila predvidljivo, jasno politiko in z njo stabilno financiranje, ki je prinela napredek kmetijstva.
Fakulteta za upravo k razvoju EU prispeva tudi z evropsko usmerjenim študijskim programom
Glas mlade generacije je na okrogli mizi predstavljala diplomantka upravnih ved in študentka magistrskega študija na Fakulteti za upravo Tamara Fiksl. »Evropska unija je prostor priložnosti,« je o članstvu Slovenije v EU izpostavila alumna Fakultete za uprave, ki je na univerzitetnem študijskem programu Upravljanje javnega sektorja izbrala študijsko smer Upravljanje v Evropski uniji, s katero fakulteta diplomante pripravlja tudi za delo v institucijah EU.
»Prizadevali si bomo, da bo tudi Fakulteta za upravo prispevala nekaj k razvoju EU tudi v prihodnje, če ne drugače, pa z našim izobraževanjem za EPSO izpite, ki so nujen pogoj za delo v institucijah EU,« je v uvodnem nagovoru izpostavil prof. dr. Mirko Pečarič, dekan Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani.
Utrinki z dogodka so predstavljeni v fotogaleriji tukaj>.