
Na Fakulteti za upravo smo tudi v letošnjem letu pripravili natečaj Premik naprej 2021, katerega namen je predstaviti in promovirati inovativne rešitve za bolj učinkovito in uspešno javno upravo. Do izteka roka prijav objavljenega natečaja smo prejeli 8 prijav. Vsem prijavljenim se zahvaljujemo.
Vsak prijavljeni projekt oziroma rešitev predstavlja posebno izboljšavo v smeri izboljšanja določenega problemskega področja, ki se ga je reševalo.
Med vsemi prijavljenimi rešitvami je strokovna komisija, sestavljena iz strokovnjakov s področja javnega sektorja, izbrala pet finalistov Natečaja za naj izboljšavo v javni upravi – PREMIK NAPREJ 2021. Navajamo jih po abecednem redu imena izboljšave:
- Elektronske sodne dražbe – eDražbe (Vrhovno sodišče Republike Slovenije);
»Z vzpostavitvijo informacijskega sistema sodnedrazbe.si so na enem spletnem mestu objavljene vse prodaje nepremičnin, premičnin in pravic v sodnih postopkih. Zainteresirani kupci jih lahko brezplačno pregledujejo in se v izvršilnih postopkih preko SI_PASS tudi prijavijo na spletno dražbo. Draži se anonimno, kar preprečuje kakršnokoli dogovarjanje ali izsiljevanje med dražitelji. Zaradi časovne in lokacijske neodvisnosti prodaje elektronske dražbe zagotavljajo tudi širšo dostopnost do dražb s ciljem doseganja višjih prodajnih cen za učinkovitejše poplačilo upnikovih terjatev.«
- Slovenski elektronski arhiv – informacijska rešitev e-ARH.si (Arhiv Republike Slovenije);
»Vzpostavitev Slovenskega elektronskega arhiva predstavlja več kot le digitalno hrambo e-arhivskega gradiva. Predstavlja ambiciozne informacijske rešitve, ki posegajo v vse življenjske cikle gradiva; od nastanka pri ustvarjalcih, prenosa v arhive in njegovo dolgoročno hrambo, do dostopnosti in uporabe s pomočjo programskih orodij razvitih z lastnim znanjem in izkušnjami. e-ARH.si predstavlja varen, zanesljiv in zakonsko skladen sistem za varstvo slovenske arhivske kulturne dediščine, ki deluje na lastni organizacijski in informacijski infrastrukturi.”
- Z e-identifikacijo in e-vročanjem do varnih in celovitih elektronskih storitev javne uprave (Ministrstvo za javno upravo);
»Zaupanje predstavlja eno ključnih načel e-storitev v javni upravi, od zanesljive identifikacije uporabnikov do uspešnega zaključka postopka, ki se pogosto izvede z vročitvijo uradnih dokumentov. Kako pomembne so e-storitve v javni upravi, se je izkazalo ravno v času epidemije Covid-19, zato smo za povečanje zaupanja v storitve izvedli vrsto premikov kot so: poenostavitev prijave v smsPASS, vzpostavitev e-vročanja ter sprejem Zakona o e-identifikaciji in storitvah zaupanja.«
- Osebni portal MFERAC (Ministrstvo za finance);
»Z vzpostavitvijo Osebnega portala MFERAC smo javnim uslužbencem (37.412) za katere se obračun plač izvaja v IS MFERAC na MF, omogočili, varen in hiter vpogled v kadrovske dokumente (arhiv plačilnih list od 2006 naprej, Obračun bonitet, Povzetek obračuna dohodkov, število dni letnega dopusta, idr.). Do podatkov javni uslužbenci dostopajo od kjerkoli in kadarkoli. Dostop do osebnega portala jim z upokojitvijo oz. prekinitvijo delovnega razmerja ne preneha in je brezplačen.«
- QR premik naprej do (še) bolj trajnostnega turizma (Turizem Ljubljana)
»Turizem je od začetka epidemije soočen z vrsto novih izzivov, ki so zahtevali nove, inovativne in kreativne rešitve. Premik naprej v naši ponudbi je digitalizacija zemljevida središča mesta (https://map.visitljubljana.com/) in podajanje vseh tiskovin prek QR kod. Namen projekta je znižanje tiskanih promocijskih materialov in znižanja stroškov, namenjenih za tisk. Dostopnost promocijskih materialov prek QR kod in spodbujanje turistov k uporabi teh je korak k bolj trajnostnemu in družbeno odgovornejšemu turizmu.«
Zmagovalca natečaja Premik naprej 2021 bomo razglasili 17. septembra 2021 na XXVIII. Dnevih slovenske uprave, ki bodo potekali na Fakulteti za upravo.