Danes se igram z umetno inteligenco (AI – Artificiall Intelligence). Pa ne s tako, ki se igra z mano. In določa, katere slike vidim na Instagramu, kaj se prikaže na LinkedInu, katere oglase prikaže YouTube itd. Ne, danes sem jaz glavni. Pa ne zato, ker se nekoliko spoznam na računalništvo. Za to ne potrebujete znanja programiranja, nevronskih mrež ali strojnega učenja. Preprosto greste na spletno strani https://chat.openai.com in vprašate npr. “Kaj je digitalni marketing?” in AI pove”Digitalni marketing je strategija, ki se uporablja za promocijo izdelkov in storitev prek digitalnih kanalov, kot so spletna mesta, družbena omrežja in mobilne aplikacije. Digitalni marketinški strokovnjaki lahko uporabijo različne metode za doseganje ciljev podjetja ali organizacije, vključno s spletnim oglaševanjem, e-poštnim trženjem in optimizacijo iskalnikov (SEO).”
Super, to bo uvod mojega poslovnega poročila. Saj veste, mora biti vsaj 15 strani teksta. In kdo je ta AI? Za spletno stranjo https://chat.openai.com se skriva ChatGPT, ki je danes eden najbolj popularnih pogovornih robotov in deluje na modelu GPT-3. Ni edini, takih je več. Eni obvladajo predvsem besedilo, drugi programsko kodo (npr. AlphaCode), tretji pa slike (npr. DALL-E).
In kako mi še lahko koristi ChatGPT? Kaj pa, če me zanima recimo tole: “Napiši mi Excel formulo (ja, zna slovensko, čeprav mu gre angleščina bolje), ki sešteje tista števila v celicah A1 do A7, ki so večja od 0”. Odgovor: “=SUMIF(A1:A7,”>0″)”. Pravilno. Zraven dobim še razlago, kako formula deluje in kako deluje funkcija SUMIF.
Toda pozor! ChatGPT ima kar nekaj omejitev (o katerih seveda lahko več izveste na spletu) in zato rabite zdravo kmečko pamet in vsaj malo znanja o področju, ki vas zanima, če ga želite uporabljati. Tale AI se namreč moti, včasih bi celo rekli, da se zlaže, včasih pa ga v kaj enostavno prepričamo (glej sliko 😊 malo za šalo, malo zares). Če ga na primer prosite, naj naredi programsko kodo za vašo aplikacijo, stvar deluje, ampak narobe. Vedeti moramo tudi, da se je ChatGPT učil na podatkih do leta 2020 in zadnjih novic pač ne pozna.
In kaj sedaj? Neuki nepridipravi na darknetu si z ChatGPT-jem pomagajo pisati programske kode za heckerske programe. Študenti na tujih univerzah si z njim pomagajo pri pisanju esejev (nekatere univerze so že zagnale alarm in spreminjajo načine ocenjevanja). Nekateri pišejo članke s pomočjo besedila, ki ga je generiral ChatGPT. Nekateri pa kot soavtorja članka ali poročila enostavno (in pošteno) dopišejo če ChatGPT.
Zaključimo lahko z besedami “tole bo pa še zanimivo”. Umetna inteligenca bo postala del našega vsakdana oziroma je že. Od vseh nas je odvisno, kako jo bomo uporabljali in predvsem, kako bomo to uporabo regulirali. Etičnih vprašanj je veliko in o njih razmišljajmo že sedaj. In kaj pravi ChatGPT o tem, “Ali umetna inteligenca ogroža človeštvo?” Odgovor: “Ne, umetna inteligenca sama po sebi ne more ogroziti človeštva. Umetna inteligenca je le tehnologija, ki jo lahko uporabimo za dobre ali slabe namene. Vendar pa lahko napačno uporabljena umetna inteligenca povzroči resne posledice in tveganja za človeštvo.”
Izr. prof. dr. Mitja Dečman, predavatelj s področja računalništva in informatike na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani