
Od FU do EU – gremo v (U)PRAVO smer
“Predstavitev dosežkov slovenskega predsedovanja Svetu EU”
Evropsko unijo (EU) v zadnjem desetletju pestijo številne težave: dolžniška in finančna kriza, ki sta se v številnih državah prelevili v ekonomsko krizo, migracijska in begunska kriza, brexit, porast ekstremnih in populističnih gibanj, kriza evropskih vrednot in nazadnje zdravstvena kriza, ki nas še vedno pesti. Navedene težave, ki niso le posledica zunanjih dejavnikov, temveč so pogosto rezultat razgretega političnega ozračja in raznolikosti nacionalnih političnih interesov, so razkrile številne strukturne pomanjkljivosti EU, kar pa presenetljivo ne krha optimizma Evropejcev glede prihodnosti skupnega evropskega projekta. Pokončna in odločna drža ter veliko zaupanje v enotno Evropo, ki ga v času zadnje zdravstvene krize kažejo voditelji držav članic EU, so odlično vodilo za skupno prihodnost in nadaljnji razvoj EU. Pri reševanju težav, ki pestijo EU, voditelji sicer niso vedno tako složni kot pri reševanju zadnje zdravstvene krize. To smo v zelo boleči obliki za marsikaterega državljana EU in ljudi, ki so pri nas iskali takšno ali drugačno zatočišče, spoznali pri reševanju drugih kriz, npr. finančne, dolžniške, migracijske, begunske in nenazadnje tudi krize evropskih vrednot. Slednja ne le države s t. i. iliberalno demokracijo, ampak tudi druge države vztrajno oddaljuje od osrednjih evropskih ustavnih vrednot. EU si prizadeva te odklone omejiti, med drugim s pomočjo sankcioniranja takšnih odklonov in vključevanjem prebivalstva v sooblikovanje EU, kar lahko spremljamo v obliki vseevropskega demokratičnega projekta, imenovanega Konferenca o prihodnosti Evrope. Kljub vsem prizadevanjem EU pa postaja vse bolj jasno, da bo brez pomoči držav članic, neodvisnih nacionalnih institucij in civilne družbe približevanje EU in njenih temeljnih vrednot državljanom EU, kar je ključno za uspešno skupno prihodnost, zelo težko doseči.
Fakulteta za upravo (FU) želi pod sloganom Od FU do EU – gremo v (U)PRAVO smer prebivalstvo ozaveščati o evropskih vsebinah in tako pripomoči k doseganju tega cilja. S tem namenom je v lanskem letu začela izvajati novo študijsko smer Upravljanje v EU. Njen cilj je usposobiti študente za delo v evropski administraciji oziroma v evropskih institucijah, kjer zasledimo zelo nizek delež slovenskih uslužbencev. V letošnjem letu bo fakulteta svoja prizadevanja okrepila z razvojem in ponudbo izobraževanj za pristop k izpitom EPSO, ki predstavljajo vstopnico za zaposlitev v evropskih institucijah. Ta izobraževanja bodo namenjena študentom in drugim, ki so za to delo zainteresirani. Ozaveščanju strokovne in širše javnosti glede aktualnih vsebin s področja EU bo namenjena tudi serija javnih dogodkov, ki jih bo fakulteta izvajala naslednje leto. Prvi dogodek z naslovom “Predstavitev dosežkov slovenskega predsedovanja Svetu EU” se bo odvil že 11. 1. 2022 ob 16.30 na Fakulteti za upravo.
Slovenija je že četrta država, ki je predsedovala Svetu EU v času epidemije COVID-19. Med predsedovanjem si je pod sloganom »Skupaj. Odporna. Evropa.« prizadevala za okrevanje in večjo odpornost EU, razmislek o prihodnosti Evrope, krepitev pravne države in evropskih vrednot ter varnost in stabilnost v evropski soseščini. Po zaključku predsedovanja navadno sledi burna javna razprava o njegovi uspešnosti, ki pogosto ne temelji na strokovni analizi dosežkov, neuspehov in zamujenih priložnosti. Stroka in znanstvene ustanove morajo pri preprečevanju tega odigrati vodilno vlogo, saj razpolagajo z ustreznim znanjem, ugledom in zaupanjem. Z obravnavno evropskih tem, ki so marsikomu oddaljene in pogosto nerazumljive, pripomorejo k ozaveščanju prebivalstva in hkrati preprečujejo politizacijo EU vsebin, kar je pogost razlog družbenega razdora in nerazumevanja EU. Dogodek bo v tem duhu namenjen strokovni analizi slovenskega predsedovanja, ki bo temeljila na predstavitvi pogledov ključnih akterjev predsedovanja na evropski in nacionalni ravni, tj. Evropske komisije in Ministrstva za zunanje zadeve, ter strokovne oziroma znanstvene javnosti. To bo omogočilo boljše razumevanje tehničnih in vsebinskih dosežkov ter pomanjkljivosti slovenskega predsedovanja (npr. realizacije ciljev prednostnih nalog, število uspešno zaključenih trialogov in dosjejev, uspešnost dogodkov predsedovanja), s pomočjo katerih bo lahko tudi širša javnost informirano presojala njegovo uspešnost.
Vljudno vabljeni, da si rezervirate čas in se nam v torek, 11. 1. 2022 ob 16.30 uri pridružite na Fakulteti za upravo, Gosarjeva ulica 5, 1000 Ljubljana oziroma preko spleta. Več informacij in povezava do prijave tukaj>>.
Doc. dr. Bruno Nikolić, Fakulteta za upravo Univerze v Ljubljani