
Ste se morda kdaj vprašali, zakaj je treba plačevati davke? Ali pa kakšne koristi imamo od davkov, kdo jih plačuje in koliko?
Davki so del nas in naše družbe. Z davki se srečujemo vsak dan, skorajda povsod. Poznali so jih že 3500 let pred našim štetjem. Davek je finančna obremenitev davkoplačevalca. Je cena, ki jo moramo plačevati, da lahko živimo v civilizirani družbi. Določi, predpiše in pobira ga država oziroma njen organ, to je Finančna uprava Republike Slovenije (FURS).
Višina davka in predmet obdavčenja se med državami razlikuje. Pomembno je, da dobro poznamo davčno zakonodajo, katere davke moramo plačevati. Država pobira davek in ga porablja na primer za gradnjo cest, delovanje šol, bolnišnic ter delovanje javne uprave in javnih služb, kot so policija, sodstvo, zdravstvo, šolstvo, itd.
Kaj vse je obdavčeno? Obdavčeni so dohodki, potrošnja in premoženje. To so dohodki pravnih oseb (davek na dobiček, ki jih podjetja ustvarjajo), plača (dohodnina), prometni davek (davek na dodano vrednost pri prodaji blaga in storitev), premoženje (davek na hiše, stanovanja, plovila, avtomobile), posebne davščine, kot na primer trošarine (trošarine pri prodaji naftnih derivatov, tobačnih izdelkov in alkoholnih pijač) in davki na dediščino, darila in igre na srečo. Tisti, ki imajo višje plače, plačajo višji delež davka. Razlog temu je progresivna dohodninska lestvica.
Davki so pomembni za vse, saj nam zagotavljajo primerno življenjsko raven in kakovost bivanja. Učinkovit način pobiranja davkov in prispevkov med drugim omogoča tudi pravično razdelitev davčnega bremena. Brez učinkovitega pobiranja davkov država ne more ustrezno financirati javnih dobrin in storitev.
Pobrana sredstva se zbirajo v štirih blagajnah, in sicer v državnem proračunu, v proračunih občin, v blagajni Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter v blagajni Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. S pobranimi dajatvami se iz javnih blagajn financira javna poraba v dobro vseh državljanov. Javna sredstva omogočajo enakopraven dostop vseh državljanov do javnih storitev, ki se financirajo iz davkov in prispevkov.
Sedanji (predvsem mlajši) generaciji in prihodnjim generacijam želim z omenjeno objavo sporočiti, da je skrajni čas, da se začnemo zavedati pomena davkov, še posebej plačevanja davkov. Naše zavedanje, obnašanje in ravnanje bodo vplivali na družbo, njeno odgovornost in ravnanje le-te tudi v prihodnje.
Barbara Miklič, mag. poslovnih ved, asistentka na področju za ekonomiko in javni sektor na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani