
Dohodnina v celoti državi ali del tudi za humanitarne in podobne namene?
Ste že videli jumbo plakate, ki vas pozivajo, da podprete določeno humanitarno organizacijo, ali pa ste na dom prejeli prošnjo lokalnega gasilskega društva, da jim namenite del dohodnine? Velikokrat vam razna društva ali humanitarne organizacije posredujejo celo že vnaprej izpolnjene obrazce s prošnjo po namenitvi dela dohodnine. Za kaj pravzaprav gre?
Dohodninska zakonodaja v Sloveniji omogoča, da se zavezanci za dohodnino (torej vsi, ki služimo obdavčljive dohodke in plačujemo dohodnino) odločimo, da pobrana dohodnina od naših dohodkov ne ostane v celoti na računu javnega proračuna, ampak se del tako pobrane dohodnine nameni različnim humanitarnim organizacijam, društvom, sindikatom, verskim skupnostim ali političnim strankam.
Možno je nameniti do 1 % odmerjene dohodnine od vaših dohodkov. To pomeni, da to ne vpliva na višino vračila ali doplačila dohodnine, ki je odvisen od akontacij, ki smo jih plačevali med letom. Odmerjena dohodnina pa je naša celotna davčna obveznost. Za namenitev tako odmerjene dohodnine mora posamezni zavezanec storiti le to, da izpolni obrazec in ga posreduje preko sistema eDavki ali po pošti na FURS. Več>>
Izberemo lahko več organizacij s seznama, ki obsega več kot 5.000 organizacij. Najmanjši odstotek, ki ga posamezni izbrani organizaciji lahko namenimo, je 0,1 %. To pomeni, da bi hipotetično lahko vsak posameznik izbral največ 10 organizacij. Seveda pa lahko 1 % v celoti namenimo samo eni organizaciji.
Izbrane organizacije lahko vsako leto spreminjamo, če to želimo. FURS za namenitev upošteva zadnji obrazec, ki smo ga posredovali in ga ima na voljo do 31. decembra.
Število zavezancev, ki se odloči za doniranje dela dohodnine, je vsako leto več. V letu 2020 je bilo takih že več kot pol milijona. Sredstva so bila nakazana več kot 5.500 upravičencem, ki so prejeli dobrih 10 milijonov evrov. Največ sredstev je prejelo društvo Rdeči noski, sledita Karitas in Zveza prijateljev mladine Slovenije.
Vkolikor se še niste, se boste letos tudi vi odločili, da del dohodnine donirate?
Prof. dr. Maja Klun, predavateljica s področja davkov na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani