Naslov skupine: Učinkovitost raziskav in razvoja podjetij v Sloveniji in Združenih državah Amerike: Pristop primerjalne analize ovojnice podatkov (BI-US/24-26-011)
Vodja: doc. dr. Dejan Ravšelj ( od 1. 7. 2024 do 30. 6. 2026)
Dandanes naložbe v raziskave in razvoj (R&R) postajajo ključni element pri ustvarjanju konkurenčne prednosti za podjetja, zaradi česar ta vztrajno vlagajo v dejavnosti R&R. To izhaja iz prehoda svetovnega gospodarstva iz gospodarstva, ki temelji na industriji, na gospodarstvo, ki temelji na znanju, kar je drastično spremenilo tako poslovno okolje kot delovanje različnih deležnikov. To se odraža v vedno hujši globalni konkurenci, ki podjetja sili v zagotavljanje izdelkov, procesov in storitev z dodano vrednostjo. Zato so vlaganja v raziskave in razvoj v sodobnem poslovanju nepogrešljiva, saj podjetjem pomagajo ohranjati svoj tržni položaj v smislu konkurenčnosti. Glede na trenutni naraščajoči položaj naložb v raziskave in razvoj ni presenetljivo, da imajo izdatki za raziskave in razvoj ključno vlogo v celotni naložbeni dejavnosti poslovnega sektorja. V globalnem kontekstu velja, da je več velikih svetovnih gospodarstev najpomembnejše gonilo celotne svetovne raziskovalne in razvojne dejavnosti. To so Evropska unija, vključno s Slovenijo, Združene države Amerike ter Kitajska in Japonska, ki skupaj predstavljajo približno 90 % vseh svetovnih izdatkov za raziskave in razvoj. Kljub temu nedavni trendi in razvoj intenzivnosti raziskav in razvoja v večjih svetovnih gospodarstvih razkrivajo, da se izdatki za raziskave in
razvoj še naprej selijo iz zahodnih gospodarstev (Evropska unija, vključno s Slovenijo, in Združene države Amerike) proti vzhodnim gospodarstvom (Kitajska in Japonska), kar povečuje številne vprašanja o učinkovitosti podjetij, ki največ porabijo za raziskave in razvoj v različnih večjih svetovnih gospodarstvih.
Glavni cilj raziskave je s primerjalnega vidika preučiti učinkovitost raziskav in razvoja podjetij v Sloveniji in Združenih državah Amerike. Čeprav obstajajo empirične študije, ki preučujejo učinkovitost raziskav in razvoja, se njihovi rezultati pogosto razlikujejo, predvidoma zaradi: 1) različnih meritev uspešnosti; 2) različne značilnosti podjetij; in 3) različni institucionalni okviri, specifični za gospodarstvo. V skladu s tem bo ta raziskava obravnavala vsa ta vprašanja z uporabo analize ovojnice podatkov (DEA). Ta neparametrična metoda predstavlja bistveno in sodobno matematično orodje za merjenje učinkovitosti in produktivnosti odločevalskih enot, ki se je v zadnjih letih močno razširilo. Empirična analiza, ki jo predlaga projekt, bo upoštevala tudi posebnosti podatkov na ravni podjetja. Zato bo v raziskavi uporabljenih več različnih modelov DEA (npr. angl. two-stage DEA model, meta-frontier slack-based measure (SBM) approach, generalized equilibrium efficient frontier DEA model itd.)
Projekt skuša pomagati pri krepitvi znanja oblikovalcev politik v Sloveniji in Združenih državah Amerike. Poleg tega projekt vključuje pomembne elemente razširljivosti, saj bodo rezultati zagotovili okvir za nadaljnje empirične študije, ki so prenosljive v mednarodni kontekst. Izmenjava specifičnih znanj in izkušenj predstavlja dodano vrednost sodelovanja med raziskovalci iz Slovenije in Združenih držav Amerike. Glavni cilji sodelovanja so: 1) združiti teoretično in empirično perspektivo predstavljene raziskovalne teme; 2) vzpostaviti osnovo za prihodnje sodelovanje pri raziskovalnih projektih; in 3) okrepiti/vključiti sodelovanje med mladimi raziskovalci in izkušenimi raziskovalci. Vsi raziskovalci, ki sodelujejo pri tem projektu, so strokovnjaki na svojih področjih. Predlagana raziskava bo sistematično in celovito prispevala k splošni literaturi z novimi teoretičnimi in empiričnimi dokazi. Empirična analiza bo vpeta v poglobljeno teoretično in metodološko ozadje. Rezultati te raziskave bodo prispevali k akademskemu in praktičnemu znanju ter bodo v pomoč raziskovalcem in praktikom na tem področju pri nadaljnjem raziskovanju implikacij v teoriji in praksi. Predvideni so skupni prispevki na izbranih mednarodnih konferencah. Izid sodelovanja naj bi bil viden tudi v obliki znanstvenih člankov, objavljenih v nekaterih visoko indeksiranih (ISI) revijah.
Trajanje projekta (od/do):
od 1. 7. 2024 do 30. 6. 2026
Naročnik:
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije
Člani projektne skupine s povezavami na SICRIS:
doc. dr. Dejan ravšelj (vodja)
prof. dr. Aleksander Aristovnik
Člani projektne skupine v sodelujoči državi:
Pennsylvania State University at Harrisburg, School of Business Administration
dr. Parag C. Pendharkar
Pregled faz projekta: