
Intervju s študentko Mašo Trubačev, tekmovalko v MasterChefu
Če ste mislili, da o Maši Trubačev, tekmovalki za prestižni naslov MasterChef 2021, veste že vse, se motite. Maša Trubačev, nasmejana 21-letna Cerkničanka, je poleg svoje strasti vihtenja kuhalnice tudi študentka Fakultete za upravo, kjer obiskuje 2. letnik Univerzitetnega študijskega programa Upravljanje javnega sektorja. Kljub temu, da Maša obiskuje redni program, poleg študija opravlja tudi študentsko delo. Do »koronskih« časov je imela kar tri službe, sedem dni na teden.
Z Mašo sva se srečali na deževen in turoben majski dan, vendar je s svojo pozitivno energijo in nalezljivim nasmehom prinesla s seboj tudi košček sonca. Pogovarjali sva se predvsem o študiju na naši fakulteti in o tem, kako ji bodo znanja, pridobljena pri nas, pomagala pri nadaljnji poklicni poti, ki je po njenih željah prepletena s kulinariko in kuhanjem.
- Maša pozdravljena, ker sva se srečali v fakultetnih prostorih, te bom najprej vprašala, zakaj si se odločila za študij na Fakulteti za upravo?
Za študij na Fakulteti za upravo sem se odločila, ker me zelo zanimajo uprava, vodenje in organizacija ter na splošno, kako deluje celoten državni aparat. Poleg vseh teh znanj na fakulteti študenti pridobimo tudi znanja informatike in prava, kar pomeni, da so pridobljena znanja res zelo raznolika. Poleg tega pa me že od nekdaj poleg kuhanja navdušuje tudi delo s papirji. (smeh)
- Kaj te najbolj navdušuje na fakulteti?
Na fakulteti mi je najbolj všeč, da ves čas vlada res sproščeno vzdušje, če izvzamemo čas izpitnega obdobja (smeh). Študenti smo ves čas dobro informirani, kdaj moramo kaj narediti in kaj moramo narediti, nikoli nismo prepuščeni sami sebi, pa tudi organizacija samega študija je zelo dobra. Študenti nismo samo številke, kar je ena izmed res pozitivnih strani naše fakultete.
- Kaj pa bi na fakulteti spremenila?
(smeh) Res ni stvari, ki bi jo lahko označila za slabo ali bi jo želela spremeniti. Mogoče je to povezano tudi s tem, da sem na fakulteti študij v pravem pomenu besede izkusila le v prvem semestru lanskega študijskega leta.
- Katera je tista najbolj pozitivna stvar, ki bi jo izpostavila za bodočega bruca naše fakultete?
Za bodoče bruce oz. tiste, ki bi se radi vpisali na Fakulteto za upravo bi izpostavila predvsem to, da so študenti med sabo v veliki večini zelo povezani, prav tako je sodelovanje s profesorji zelo korektno, le-ti so nam vedno pripravljeni pomagati. Izpostavila bi tudi študentsko organizacijo FUL povezani, ki resnično ves čas skrbi, da nam študentom ni nikoli dolgčas, saj poskrbijo tako za pomoč pri študiju kot tudi za tisti bolj zabaven del študentskega življenja, kot so zabave in druženja. Če se boste z zanimanjem lotili študija, boste študij zagotovo zaključili, prav tako pa vam bo ob študiju ostalo dovolj časa tudi za bolj sproščen del študentskega življenja
- Kaj bi si želela vedeti, preden si prišla študirati na fakulteto?
Pred študijem na fakulteti so bili moji največji strahovi, da bom med študijem sama v smislu, ali bom imela med študijem dovolj podpore v primeru, da mi kakšen predmet ne bo dovolj razumljiv. Izkazalo se je, da so moji strahovi odveč, saj je na fakulteti zelo dobro organiziran sistem tutorstva, ki študentom, ki se znajdejo v stiski zaradi nerazumevanju predmeta, lahko zelo pomaga pri opravljanju študijskih obveznosti.
- Najbolj smešna stvar, prigoda, ki se ti je zgodila med študijem?
Najbolj smešna prigoda, ki se mi je zgodila med študijem, je hkrati tudi žalostna, no vsaj takrat je bila. V prvem izpitnem roku se nisem dovolj pripravila in tako nisem opravila predmeta Teorija organizacij. Za drugi izpitni rok sem snov dobro naštudirala in bila na izpit dobro pripravljena. Dan pred izpitom sem šla pogledat v Studis (op. sistem prijave na izpite), ob kateri uri imam izpit in ugotovila, da se na izpit sploh nisem prijavila. (smeh) Tako sem morala čakati do opravljanja izpita še dobre štiri mesece, ampak zgodba se je na koncu dobro končala.
- Med epidemijo si bila primorana izkusiti študij na daljavo. Kakšne so tvoje izkušnje s takim načinom študija? Prednosti in slabosti?
Da, res je, od lanskega marca smo bili študenti primorani preizkusiti tudi študij na daljavo. Pri meni se ja ta način izkazal za zelo prijaznega in mi zelo ustreza, predvsem v letošnjem študijskem letu zaradi tekmovanja in obveznosti v MasterChefu. Dobra stran študija na daljavo je tudi to, da glede na to, da ne prihajam iz Ljubljane, odpade tudi vožnja na predavanja, kar mi predstavlja velik izkoristek časa, ki ga lahko namenim drugim stvarem. Slabosti študija na daljavo pa vidim predvsem v pomankanju socialnih stikov in manjku tistega pristnega študentskega življenja. Kljub vsemu bi se danes, če bi se morala odločiti za študij, zagotovo odločila za študij na daljavo.
- Kaj pa študentsko življenje? Zabave, druženje s sošolci?
Študentsko življenje se danes zelo razlikuje od tega, kar sem izkusila v obdobju pred epidemijo. Pred epidemijo smo se s sošolci ves čas družili, zabavali, hodili po kavicah, v tem letu pa svojih sošolcev sploh še nisem videla, razen preko računalniškega zaslona. To je stvar, ki jo pogrešam in je velika pomanjkljivost, res.
- Si želiš iti na Erasmus izmenjavo? Zakaj? Kam?
Definitivno si želim na Erasmus izmenjavo, vendar zaradi epidemije, ki danes kroji naš vsakdan, ne vem, kdaj bo to možno. Želja je velika, predvsem zaradi tega, ker si želim spoznati nove ljudi, nove kulture, si razširiti obzorja, pa tudi kulinarika druge države bi me zagotovo pritegnila (smeh). Če bi lahko izbirala, bi se odločila za študijsko izmenjavo v Španijo. Njihov temperament, raznolika kulinarična ponudba ter dejstvo, da v Španiji še nisem bila, bi bili tisti odločilni dejavniki.
- Kje se vidiš čez 10 let?
Čez deset let si želim biti na samostojni poti, pa naj bo to v kulinariki ali pa v nečemu kar me veseli, predvsem pa si želim biti odvisna sama od sebe. Če bi se pokazala kakšna res dobra priložnost, bi si vsekakor želela imeti svoj bistro, restavracijo, kjer bi lahko dejansko počela to, kar najraje počnem. Ravno zaradi te želje po samostojni poti sem videla odlično priložnost prav v študiju na Fakulteti za upravo, kjer bom tekom študija pridobila širok nabor znanj za vodenje lastnega podjetja.
- Kaj pa rada počneš v prostem času?
Svoj prosti čas v veliki večini namenim ustvarjanju in preizkušanju novih receptov, grajenju mojega FB in Instagram profila maša.meša, kjer izvajam kuharske delavnice in s svojimi sledilci delim nove recepte. Če si že vzamem prost dan, pa ga najraje preživim na izletu v naravo, s svojimi prijatelji.
- Za konec pa še, kakšen je tvoj življenjski moto?
Nikoli ne vrzi puške v koruzo, prebij se na vrh, tam so zmagovalci!
Maša, hvala za tvoj čas in veliko uspeha pri študiju. Držimo pesti, da se prebiješ na vrh ter da te bomo v tekmovanju MasterChef videli med tremi finalisti.
Besedilo in fotografije: Mojca Robas, Fakulteta za upravo