2017 Strateški management v javnem sektorju II

• Študijski program in stopnja: magistrski študijski program Uprava - Upravljanje javnega sektorja 2. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezni
  • Število ur predavanj: 15
  • Seminarji: 8
  • Druge oblike študija: 97
  • Individualno delo: 60
  • Nosilec: dr. Primož Pevcin

1. Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Ni pogojev.

2. Vsebina

• Inputi strateškega menedžmenta
  • Zunanje in notranje okolje organizacij
  • Vizija in poslanstvo organizacij
  • Oblikovanje strategije organizacije
  • Strategije sodelovanja in internacionalizacije
  • Vladanje v organizacijah
  • Strateško vodenje in strateško podjetništvo
  • Evalvacija strategij
  • Uresničevanje strategij
  • Aktualna vprašanja strateškega menedžmenta
  • Krog strateških sprememb in praksa strateškega načrtovanja
  • Modeli strateškega načrtovanja v javnem in nepridobitnem sektorju po Brysonu

3. Temeljna literatura in viri

• Bryson, J.  (2011). Strategic planning for public and nonprofit organisations. 4. izdaja. Jossey-Bass Publishers, San Francisco.
  • Hitt, M.A. idr. (2013). Strategic Management. 10. izdaja. South-Western, Cengage Learning, Mason.
  • Pevcin, P. in Bogilović, S. (2017). Strateški menedžment v javnem sektorju. Fakulteta za upravo, Ljubljana.

4. Cilji in kompetence

Cilji
Študent

• zna izvajati in načrtovati strateške spremembe v organizaciji,
  • zna izdelati strateški plan
  • razlikuje izhodišča za strateške spremembe/izboljšave,
  • zna uporabiti različna orodja in podatke, ki zagotavljajo preglednejše in celovitejše razumevanje strateških problemov
  • utemelji in razvije strateške rešitve, s posebnim poudarkom za javne in nepridobitne organizacije

Kompetence

• sposobnost razvijanja teoretičnih, metodoloških in uporabnih spoznanj strateškega managementa,
  • sposobnost prenosa teoretičnih osnov v prakso z vertikalno integracijo vsebin
  • sposobnost razumevanja kompleksnejših vprašanj in problemov strateškega odločanja,
  • sposobnost  nastopanja na strateški ravni,
  • sposobnost odločanja na družbeni in organizacijski ravni,
  • obvladovanje strateškega načrtovanja, vodenja in podjetništva

5. Predvideni študijski rezultati

Študent

• je zmožen razumeti in rešiti najpomembnejše probleme s področja strateškega managementa.
  • pridobi temeljna znanja za reševanje problemov iz prakse,
  • pozna ustrezne podatke, ki so potrebni za oblikovanje presoj
  • je zmožen podati predloge za izboljšanje in nadgradnjo strateških rešitev
  • je zmožen voditi procese strateškega odločanja
  • je zmožen strateško načrtovati, voditi in se podjetniško ravnati na različnih znotraj in zunaj-organizacisjkih ravneh

6. Metode učenja in poučevanja

• predavanje
  • seminar
  • projektno delo
  • študija primera
  • seminarska naloga
  • skupinska predstavitev
  • domače naloge

7. Načini ocenjevanja

• Pisni ali ustni izpit 30 %
  • Seminarska delo (npr. projektna naloga, seminarska naloga s predstavitvijo) 50 %
  • Domača naloga 20 %

9. Reference nosilca

• Pevcin, Primož, Bogilović, Sabina. Strateški menedžment v javnem sektorju. Fakulteta za upravo, Ljubljana, 2017.
  • PEVCIN, Primož. Productivity changes in Slovenian urban municipalities. Lex localis, ISSN 1855-363X. [Spletna izd.], jul. 2014, vol. 12, no. 3, str. 417-429.
  • PEVCIN, Primož. Reorganizacija javnega sektorja na primeru optimiziranja števila občin v Sloveniji. V: PEVCIN, Primož (ur.), SETNIKAR-CANKAR, Stanka (ur.). Razumen in razumljen javni sektor v Sloveniji, (Zbirka znanstvenih monografij Upravna misel). 1. natis. Ljubljana: Fakulteta za upravo, 2012, str. 75-86.
  • BORSEKOVÁ, Kamila, PETRÍKOVÁ, Katarína, PEVCIN, Primož. Creativity and intangibles in the public sector: sources and socio-economic importance in Slovakia and Slovenia. Mednarodna revija za javno upravo, ISSN 2335-3414. [Tiskana izd.], dec. 2013, letn. 51, št. 3/4, str. 103-122.
  • PETKOVŠEK, Veronika, PEVCIN, Primož. Governance issues and management of municipal water and wastewater utilities in Slovenia and selected European countries. V: SITAR, Aleša Saša (ur.), et al. Corporate governance: challenges and development : conference papers, 4th International Conference on Management and Organisation, Brdo pri Kranju, 9-10 June 2016. Ljubljana: The Slovenian Academy of Management, 2016, str. 207-222.