1665 Pravica do zdravja in strukturni vidiki zdravstvenih sistemov

• Študijski program in stopnja: univerzitetni študijski program Upravljanje javnega sektorja 1. stopnja
  • 2. ali 3. letnik
  • Tip predmeta: Izbirni
  • Predavanja: 30
  • Druge oblike študija: 90
  • Samostojno delo: 60
  • Nosilec: dr. Dalibor Stanimirović

1. Cilji in kompetence

Cilj predmeta je definiranje zdravja in pravice do zdravja v kontekstu teorije in prakse človekovih pravic.
Cilj predmeta je:

• Poznavanje človekove pravice do zdravja
  • Poznavanje pomena zdravja
  • Poznavanje ureditve zdravstva in natančneje zdravstvenega varstva
  • Pridobitev znanja s področja trenutnih težav s katerimi se soočajo države na področju zdravstva

Kompetence:

• Razumevanje razlike med pravico do zdravja in pravico do zdravstvenega varstva
  • Razumevanje socialne pravičnosti in njene vloge v zdravstvu
  • Pridobitev sposobnosti za kritično analizo trenutnega stanja na področju zdravstva

• Definiranje zdravja in pravice do zdravja
  • Pravica do zdravja, pravica do zdravstvenega varstva in osnovne determinante zdravja
  • Socialna pravičnost
  • Zdravstvo in sistemi zdravstvenega varstva
  • Sodobni izzivi in dileme na področju zdravstva: globalna perspektiva
  • Sodobni problemi na področju zdravstva: slovenska perspektiva

3. Temeljna literatura in viri

• Tobin J., The Right to Health in International Law, Oxford University Press, 2012, str. 1-73, 121-173.
  • Powers M. and Faden R., Social Justice, The Moral Foundation of Public Health and Health Policy, Oxford University Press, 2006, str. 1-100.
  • OECD (2017), Health at a Glance 2013: OECD Indicators, OECD Publishing.
  • Albreht, T., Brinovec, R. P., Jošar, D., Poldrugovac, M., Kostnapfel, T., Zaletel, M., ... & Maresso, A. (2016). Health systems in transition. Health, 18(3).

4. Predvideni študijski rezultati

Znanje in razumevanje:

• Študent bo spoznal pravne in širše družbene komponente zdravstva, kar mu bo omogočilo razumevanje ureditve zdravstvenega varstva in pomena pravice do zdravja ter kritične presoje trenutnega stanja v zdravstvu.

5. Metode poučevanja in učenja

• Predavanja
  • Projektno delo oz individualne naloge

6. Načini ocenjevanja