Naslov skupine: Transformacija javne uprave z umetno inteligenco: Primerjalni vpogledi iz Slovenije in Združenih držav Amerike (BI-US/24-26-053)
Vodja: doc. dr. Sanja Vrbek ( od 1. 7. 2024 do 30. 6. 2026)
Izkoriščanje potencialov umetne inteligence v časih nenehnih družbenih, ekonomskih in političnih nestabilnosti javnim upravam po svetu omogoča večjo učinkovitost in prilagajanje storitev zahtevam državljanov. S prepletanjem tehnoloških inovacij in demokratične regulatorne ureditve upravni organi umetno inteligenco uporabljajo za avtomatizirano upravno odločanje, obdelavo velikih količin podatkov, preprečevanje sistemskih zlorab in za razvijanje na državljane usmerjenih storitev, kar vse ima za rezultat večjo učinkovitost, integriteto ter odgovornost oblasti ter pravičnejšo redistribucijo javnih sredstev. Poleg intenzivnejše participacije državljanov pri oblikovanju javnih politik ima koristi od tega tudi zasebni sektor, saj umetna inteligenca omogoča lažjo in učinkovitejšo komunikacijo z javnimi servisi, s tem pa odpravlja administrativna bremena, zagotavlja bolj konkurenčno gospodarsko okolje in prispeva k večji družbeni odgovornosti podjetij. Poleg številnih prednosti in priložnosti pa umetna inteligenca prinaša tudi tveganja stranpoti, kar poleg zlorab rezultira tudi v negativni odmevnosti v javnostmi in s tem v nezaupanju državljanov v na umetni inteligenci podprte sisteme. Pomanjkanje raziskav o potencialu umetne inteligence za preobrazbo javne uprave v smeri kakovostnejših, učinkovitejših, zaupanja
vrednih in na državljane usmerjenih javnih storitev zahteva analizo praktičnih aplikacij umetne inteligence v različnih upravnih sistemih po svetu, tako na ravni oblikovanja kot tudi implementacije javnih politik, vključno s Slovenijo in Združenimi državami Amerike, da bi v kontekstu oblikovanja preobrazbenih strategij lahko razumeli izide vpeljevanja rešitev umetne inteligence v upravne sisteme, ki bodo bolj odzivni, trajnostni, trpežni in vključujoči.
Glavni cilj raziskave je z upoštevanjem primerjalne perspektive preučiti preobrazbeni potencial umetne inteligence v javnih upravah Slovenije in Združenih državah Amerike v luči trajnostne, učinkovite, na državljane usmerjene in tehnološko podprte javne uprave. Raziskava se bo osredotočala predvsem na glavne primere praktične uporabe rešitev umetne inteligence v javnih upravah (avtomatizirano upravno odločanje, obdelava velike količine podatkov, personalizirane upravne storitve, privzeto digitalno, “princip samo enkrat”, virtualni asistenti, napovedovalni modeli, procesi ocenjevanja tveganja, zmanjševanje administrativnih bremen tako za stranke kot uradne osebe v postopkih, reševanje sporov, zagotavljanje celovitosti informacij ter integriranost različnih informacijskih sistemov javne uprave idr.) in na rezultate njihove implementacije v smeri trajnostne in digitalizirane javne uprave. Podatki za raziskavo bodo pridobljeni iz različnih virov, za raziskovanje pa bodo uporabljene za javno upravo značilne mešane metode raziskovanja s prepletajočimi se kvantitativnimi in kvalitativnimi pristopi. Analize bodo zajemale različne spremenljivke, ki bodo merile stopnjo udejanjanja načel dobrega upravljanja v javni upravi, kot jih definira OECD/Sigma, in sicer, odgovornost, transparentnost, vladavina prava, uspešnost in učinkovitost, usmerjenost k soglasju, participacija, pravičnost in vključevanje ter odzivnost. Analize se bodo nanašale na preučevanje umetne inteligence tako na institucionalni ravni oblikovanja javnih politik kot tudi na instrumentalni ravni njihove uporabe v konkretni upravni praksi.
Projekt skuša pomagati pri krepitvi znanja oblikovalcev politik v Sloveniji in Združenih državah Amerike. Poleg tega projekt vključuje pomembne elemente razširljivosti, saj bodo rezultati zagotovili okvir za nadaljnje empirične študije, ki so prenosljive v mednarodni kontekst. Izmenjava specifičnih znanj in izkušenj predstavlja dodano vrednost sodelovanja med raziskovalci iz Slovenije in Združenih držav Amerike. Glavni cilji sodelovanja so: 1) združiti teoretično in empirično perspektivo predstavljene raziskovalne teme; 2) vzpostaviti osnovo za prihodnje sodelovanje pri raziskovalnih projektih; in 3) okrepiti/vključiti sodelovanje med mladimi raziskovalci in izkušenimi raziskovalci. Vsi raziskovalci, ki sodelujejo pri tem projektu, so strokovnjaki na svojih področjih. Predlagana raziskava bo sistematično in celovito prispevala k splošni literaturi z novimi teoretičnimi in empiričnimi dokazi. Empirična analiza bo vpeta v poglobljeno teoretično in metodološko ozadje. Rezultati te raziskave bodo prispevali k akademskemu in praktičnemu znanju ter bodo v pomoč raziskovalcem in praktikom na tem področju pri nadaljnjem raziskovanju implikacij v teoriji in praksi. Predvideni so skupni prispevki na izbranih mednarodnih konferencah. Izid sodelovanja naj bi bil viden tudi v obliki znanstvenih člankov, objavljenih v nekaterih visoko indeksiranih (ISI) revijah.
Trajanje projekta (od/do):
od 1. 7. 2024 do 30. 6. 2026
Naročnik:
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Člani projektne skupine s povezavami na SICRIS:
prof. dr. Aleksander Aristovnik
Člani projektne skupine v sodelujoči državi:
Florida International University, Steven J. Green School of International and Public Affairs:
izr. prof. dr. Shaoming Cheng
Pregled faz projekta: