Ciljni raziskovalni projekt: Vpliv umetne inteligence na trg dela: ekonomska analiza, zmanjševanje kompetenčnega razkoraka in zagotavljanje delovnopravne zaščite (V5-2267)
Vodja: izr. prof. dr. Valentina Franca
Raziskovalni projekt odgovarja na vprašanje o preobrazbi na trgu dela zaradi uvajanja UI na celosten način, ki vključuje tako identifikacijo vpliva uvajanja UI in ostalih novih IKT tehnologij v poslovne procese podjetij na razkorak med znanji in kompetencami, ki bodo potrebna v prihodnjih desetih letih, kot tudi preučevanje novih poslovnih modelov v okviru ekonomije na poziv in specifike delovnih mest z vidika zagotavljanja ustreznih pogojev dela in delavskih pravic. Z vidika večje rasti produktivnosti in višje blaginje je razumevanje motivov in izzivov uporabe tehnologij umetne inteligence v poslovnih procesih organizacij in komplementarno investiranje v kompetence delavcev pomembno za nosilce ekonomskih, socialnih in pravnih politik.
Trajanje projekta (od/do):
1. 10. 2022 – 30. 9. 2024
Naročnik:
Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije in Služba Vlade Republike Slovenije za digitalno preobrazbo.


Delovni sveženj 1: Teoretična izhodišča in problemska opredelitev posledic umetne inteligence na trgu dela
V okviru prvega delovnega svežnja bomo zasledovali cilj oblikovanja teoretičnih izhodišč in problemsko opredelitev posledic UI, ki se zaznavajo na trgu dela ter posebej pri novih načinih opravljanja dela na podlagi ekonomije na poziv. To bo predstavljalo podlago za nadaljnje delovne svežnje in empirično analizo.
Prvi delovni sveženj bo zajemal štiri delovne podsvežnje:
1.1 Teoretična izhodišča na podlagi pregleda ustrezne tuje in domače ekonomske, pravne in druge relevantne literature ter virov o uvajanju UI na trg dela, njenih obstoječih ter napovedanih posledic tako v delovnem razmerju kakor tudi pri novih načinih opravljanja dela, zlasti platformskem delu.
1.2 Prikaz posledic uvajanja UI z vidika pozitivnih in negativnih učinkov na trgu dela ter opredelitev panog, kjer je ta vpliv močneje zaznan. Na podlagi znanstvene in strokovne literature bo pripravljen pregled uporabe UI in ostalih IKT tehnologij po različnih panogah gospodarstva tako v Sloveniji kot tudi tujini ter povzetek empiričnih ugotovitev dogajanja na trgu dela na ravni panog.
1.3. Pregled trenutnega stanja na trgu dela po panogah, poklicnih skupinah in delovnih mestih v Sloveniji z vidika potrebe po različni stopnji znanja in kompetenc s področja IKT ter primerjava z državami EU 27, predvsem z vidika ugotavljanja razlik z vidika rabe IKT tehnologij ter posledične strukture delavcev po različnih stopnjah znanja in IKT kompetenc.
1.4. Pregled literature in priprava teoretičnih izhodišč za identifikacijo potreb po novih znanjih in kompetencah, potrebnih za opravljanje dela upoštevajoč rešitve UI za delo v prihodnosti. Na podlagi znanstvene in strokovne literature bodo opredeljene ključne digitalne, tehnične, mehke in specifične kompetence za posamezno panogo.
Delovni sveženj 2: Pravna analiza mednarodnega, evropskega in nacionalnega pravnega okvirja.
V okviru drugega delovnega svežnja bomo zasledovali cilj ugotoviti in identificirati temeljna pravna izhodišča, ki so ključna za reguliranje priložnosti in tveganj, ki jih prinaša UI v delovna razmerja ter druge načine opravljanja dela na podlagi ekonomije na poziv, zlasti platformskega dela.
Pravna analiza bo razdeljena v pet delovnih podsvežnjev.
2.1 Analiza mednarodnih in evropskih pravnih aktov ter temeljnih dokumentov mednarodnih organizacij, to so zlasti Organizacija združenih narodov, Svet Evrope, Mednarodna organizacija dela ter Evropska unija.
2.2 Analiza nacionalne zakonodaje in temeljnih dokumentov.
2.3 Analiza izbranih primerov tuje in evropske sodne prakse, zlasti glede sporov o platformskem delu s ciljem identifikacije dejavnikov tveganja za učinkovitejšo pravno regulacijo.
2.4 Identifikacija in opredelitev tveganj pri uvajanju UI v delovna razmerja in pri pojavu novih načinov dela na podlagi ekonomije na poziv.
2.5 Identifikacija in opredelitev novih načinov dela na podlagi ekonomije na poziv ter delovnopravna analiza položaja platformskih delavcev v nacionalni zakonodaji.
Delovni sveženj 3: Identifikacija ključnih tehnologij in analiza posledic uvajanja UI in sorodnih IKT tehnologij na zaposlovanje na ravni panog in posameznih poklicev.
Z vidika ciljev projekta nas bodo zanimale predvsem posledice na trg dela. Empirična analiza v tretjem delovnem svežnju bo zajemala tri delovne podsvežnje.
3.1 Identifikacija panog, kjer bo uporaba UI in ostalih novih IKT tehnologij zahtevala bistveno večje prilagoditve z vidika znanja in IKT veščin delavcev.
3.2 Podrobna analiza vpliva uvajanja UI in ostalih novih IKT tehnologij na poklice, ki bo zajemala analizo poklicne strukture (po ISCO klasifikaciji) v slovenska podjetja danes, ter analiza dinamike sprememb v zadnjih 20 letih.
3.3 Analiza zaposlovanja diplomantov glede na področje izobraževanja in spolu, analizo vpisa po programih, ki omogočajo pridobivanje digitalnih kompetenc in ostalih kompetenc nujnih za UI in prilagajanje študijskih programov bodočim potrebam trga dela.
Delovni sveženj 4: Analiza uporabe UI in podobnih IKT tehnologij ter potrebe po znanju in kompetencah s področja UI v Sloveniji.
V okviru četrtega delovnega svežnja bodo torej izvedene sledeče naloge, strukturirane v štiri delovne podsvežnje:
4.1. Analiza uporabe UI in novih IKT tehnologij v slovenskih podjetjih in vpliv na inovativnost (hitrost uvajanja novih proizvodov ter izboljšav proizvodnih procesov).
4.2. Analiza intenzivnosti investicij v slovenskih podjetjih z vidika uvajanja novih tehnologij ter komplementarnih investicij v mehke dejavnike.
4.3. Analiza usposabljanja v podjetjih in potreb po kompetencah po starosti in spolu.
4.4. Analiza povpraševanje podjetij po platformskem delu ter preučitev motivov, prednosti in slabosti
Delovni sveženj 5: Predlogi in priporočila za zakonske spremembe in druge ukrepe
Na podlagi multidisciplinarnega pristopa, ki vključuje, pravni, ekonomski in tehnološki vidik, je cilj petega delovnega svežnja oblikovati predloge in priporočila za zakonske in druge regulatorne spremembe, oblikovanje politik na nacionalni, panožni in podjetniški ravni za naslavljanje priložnosti in izzivov, ki jih prinaša UI na trgu dela. Prav tako bodo v delovnem svežnju 5 zajete diseminacijske aktivnosti, ki bodo sicer potekale od tretjega kvartala naprej, vendar se bodo intenzivirala v zadnjih štirih kvartalih.
Realizacija do 10.5.2023
Delovna svežnja 1 in 2 sta realizirana v celoti.
Aktivnosti | Čas trajanja | Izvedba in odgovorna oseba | Rezultati | Izid |
Organizacija dela na projektu
|
Prvi mesec;
ves čas trajanja projekta |
FU UL;
dr. Valentina Franca |
Sestanek z naročnikom
Koordinacija in vodenje projekta |
Dogovor z naročnikom (prvi mesec);
Izpolnitev dogovorjenih ciljev (ves čas trajanja projekta) |
1. Problemska opredelitev posledic umetne inteligence na trgu dela | 1. 10. 2022 –
20. 11. 2022 |
FU UL, EF UL, FRI UL, IJS
dr. Polona Domadenik Muren |
– Pregled uporabe UI in ostalih IKT tehnologij po različnih panogah ter identifikacija pozitivnih in negativnih učinkov uvajanja UI in ostalih IKT tehnologij na trg dela (teoretične in empirične ugotovitve v tujini in Sloveniji)
– Povzetek empiričnih ugotovitev o motivih, posledicah in ovirah uvajanja UI in IKT tehnologij v podjetjih v Sloveniji na ravni izbranih panog (strateški vidik in vidik človeških virov) – Empirični pregled uporabe UI in različnih IKT tehnologij v podjetjih v Sloveniji (in primerjava za EU -27) – Empirični pregled strukture delavcev in njihovih digitalnih kompetenc na trgu dela po panogah, poklicnih skupinah in delovnih mestih v Sloveniji ter primerjava z državami članicami EU-27 (metapodatki) |
1. Vmesno poročilo |
2. Opredelitev teoretičnih izhodišč uvajanja umetne inteligence na trgu dela, pregled literature | 1. 10. 2022 –
31. 3. 2023 |
FU UL, EF UL, FRI UL, IJS
dr. Polona Domadenik Muren
|
– Predstavitev teoretičnih izhodišč uvajanja UI na trg dela, njenih obstoječih in pričakovanih posledic na delovna razmerja in platformsko delo
– Pregled literature in priprava teoretičnih izhodišč za identifikacijo potreb po novih znanjih in kompetencah – Opredelitev ključnih digitalnih, tehničnih, mehkih in specifičnih kompetenc za posamezno panogo. |
2. Vmesno poročilo |
3. Pravna analiza mednarodnega, evropskega in nacionalnega pravna okvirja | 1. 10. 2022 –
31. 3. 2023 |
FU UL
dr. Valentina Franca
|
– Analiza mednarodnih in evropskih pravnih aktov ter temeljnih dokumentov mednarodnih organizacij
– Analiza nacionalne zakonodaje in temeljnih dokumentov. – Analiza izbranih primerov tuje in evropske sodne prakse, zlasti glede sporov o platformskem delu – Identifikacija in opredelitev tveganj pri uvajanju UI v delovna razmerja in pri pojavu novih načinov dela na podlagi ekonomije na poziv. – Identifikacija in opredelitev novih načinov dela na podlagi ekonomije na poziv ter delovnopravna analiza položaja platformskih delavcev v nacionalni zakonodaji. |
3. Vmesno poročilo |
4. Identifikacija ključnih tehnologij in analiza posledic uvajanja UI in sorodnih IKT tehnologij na zaposlovanje na ravni panog in posameznih poklicev | 1. 4. 2023 –
30. 9. 2023 |
FU UL, EF UL, FRI UL, IJS
dr. Tjaša Redek
|
– Identifikacija panog, kjer bo uporaba UI in ostalih novih IKT tehnologij zahtevala bistveno večje prilagoditve z vidika znanja in IKT veščin delavcev.
– Podrobna analiza vpliva uvajanja UI in ostalih novih IKT tehnologij na poklice: – Analiza poklicne strukture (po ISCO klasifikaciji) v slovenska podjetja danes, ter analiza dinamike sprememb v zadnjih 20 letih. – Analiza zaposlovanja diplomantov |
4. Vmesno poročilo |
5. Analiza uporabe UI in podobnih IKT tehnologij ter potrebe po znanju in kompetencah s področja UI v Sloveniji | 1. 10. 2023 –
30. 6. 2024 |
FU UL, EF UL, FRI UL, IJS
dr. Polona Domadenik Muren
|
– Analiza uporabe UI in novih IKT tehnologij v slovenskih podjetjih in vpliv na inovativnost
– Analiza intenzivnosti investicij v IKT tehnologije v slovenskih podjetjih – Analiza usposabljanja v podjetjih in potreb po kompetencah po starosti in spolu. – Analiza povpraševanja in ponudbe platformskega dela |
5. Vmesno poročilo |
6. Predlogi in priporočila za zakonske spremembe in druge ukrepe | 1. 7. 2024 –
30. 9. 2024 |
FU UL, EF UL, FRI UL, IJS
dr. Valentina Franca
|
– Oblikovanje predlogov in priporočil za: 1) zakonske in druge regulatorne spremembe ter 2) politike na nacionalni, panožni in podjetniški ravni za naslavljanje priložnosti in izzivov, ki jih prinaša UI na trgu dela.
– Izvedba zaključnih diseminacijskih aktivnosti, ki bodo sicer potekale od tretjega kvartala naprej, vendar se bodo intenzivirala v zadnjih štirih kvartalih. |
6. vmesno poročilo in
zaključno poročilo |
Prve tri faze so bile do 10. 5. 2023 v celoti realizirane.