Ciljni raziskovalni projekt: Učinkovitost ukrepov na davčnem področju za ustvarjanje digitalnih in zelenih investicij v gospodarstvu (V5-2262)
Vodja: prof. dr. Maja Klun
Davčna politika preko različnih stopenj obdavčenja, predvsem davčnih olajšav in oprostitev, lahko vpliva na doseganje ciljev trajnostnega razvoja, med katerimi so tudi cilji kot je gospodarska rast, uporaba obnovljivih virov energije, manjše onesnaževanje, inovacije in digitalizacija, manj revščine itd. V okviru projekta bomo najprej razmejili med različnimi vrstami ukrepov, saj npr. sprememba davčne stopnje nima enakega učinka kot olajšava. Prav tako neposredni ukrepi spodbud, nimajo enakega učinka kot olajšava. Poleg vrste ukrepa, je še bolj pomembna implementacija ukrepa, torej način uveljavljanja olajšave ali pridobivanja neposredne vzpodbude. Vplivi ukrepov po drugi strani različno učinkujejo na različne deležnike (npr. SME ali velika podjetja, po panogah…). Gre torej za kompleksna vprašanja, na koga in preko katerega ukrepa želimo dosegati postavljene cilje. Okoljske tehnologije so tako npr. lahko spodbujevalec razvoja, inovacij ter posledično produktivnosti, konkurenčnosti. Določena davčna olajšava je lahko ‘zanimiva’ za določeno panogo, po drugi strani neposredni ukrepi spodbud ne pomenijo spodbude za mikro podjetja, ki nimajo kapacitet administriranja teh spodbud. Vsa ta vprašanj naslavlja prvi delovni sklop. Projekt pa je skupaj razdeljen na tri delovne sklope. Prvemu delovnemu sklopu sledi sklop, v okviru katerega bomo razvili metodološki okvir, model, merjenja učinkov izbranih vrst davčnih ukrepov na izbrane makroekonomske in specifične cilje. Pri tem bomo uporabili različne kvantitativne metode, predvsem panelne regresijske analize. Poglavitni del tega sklopa predstavlja tudi zbiranje ustreznih in zanesljivih podatkov. V tretjem delovnem sklopu bomo po identifikaciji davčnih ukrepov, ki bodo vključeni v analizo in testiranju in gradnji modela merjenja vplivov posameznih ukrepov in vplivov na makroekonomske cilje, lahko določili ‘uspešnost’ posamezne vrste ukrepa na želene cilje. Že dosedanje raziskave, tudi za slovenski prostor, so pokazale, da vsi ukrepi ne delujejo enako v vseh državah. Posledično je torej nujno najprej identificirati vplive, ki so preko uporabe in testiranja različnih metod, zaznani z analizo v slovenskem prostoru. Na podlagi analize podatkov, bomo identificirali vrsto ukrepa, ki ‘povzroča’ najboljši učinek in tako določili vrsto spodbude, ki je bolj sprejemljiva za posamezne deležnike.
Izhodišče raziskave je torej definirati različne ukrepe, katerih učinke želimo preveriti ter določiti njihovo povezanost z doseganjem izbranih ciljev.
Cilji projekta so:
– razmejiti davčne ukrepe glede na vrsto in vpliv posamezne vrste na doseganje posameznih ciljev (npr. zelene in digitalne investicije),
– preučiti vpliv različnih davčnih ukrepov na makroekonomske kazalnike kot so gospodarska rast, produktivnost, javnofinančne prihodke, konkurenčnost, zaposlenost itd.,
– preučiti vlogo davčnih ukrepov pri spodbujanju želenih investicij v digitalizacijo in učinkovitejšo rabo energije in zelenih investicij.
Trajanje projekta (od/do):
1. 10. 2022 – 31. 3. 2024
Naročnik:
Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije in Ministrstvo za finance Republike Slovenije


Sestava projektne skupine in povezave na SICRIS
Za doseganje zastavljenih ciljev bo delo potekalo v več delovnih sklopih, ki se bodo med seboj deloma prepletali, deloma pa je zahtevano zaporedje njihovega izvajanja.
Projekt bo tako potekal v treh delovnih sklopih:
DS1: določitev nabora davčnih ukrepov, ki izhajajo iz literature kot ključni za vplivanje na investicije usmerjene v okoljsko in digitalno sprejemljive tehnologije, zelene investicije in izbrane makroekonomske cilje.
Rezultati delovnega sklopa:
– R1.1: nabor davčnih ukrepov in njihova opredelitev (opis in regulatorni okvir),
– R1.2.: nabor kazalnikov, za katere bomo preverili medsebojni vpliv.
DS2: zbiranje podatkov, določanje in testiranje metod za merjenje vpliva izbranih davčnih ukrepov.
Rezultati delovnega sklopa:
– R2.1.: baza združenih podatkov potrebnih za analizo,
– R2.2.: postavljen kvantitativni model merjenja učinkov ukrepov na določene kazalnike.
DS3: identifikacija in ovrednotenje pomena posameznih vrst davčnih ukrepov na želene učinke.
Rezultat delovnega sklopa:
– R3.1.: Končno poročilo projekta, z interpretacijo rezultatov kvantitativnih analiz, ki bo vsebovalo vse pričakovane rezultate navedene v razpisu.
Metodologija:
Pri realizaciji projekta bomo poleg kvantitativnih statističnih metod uporabili tudi nekatere druge metodološke pristope, in sicer deskriptivni pristop, saj bo identifikacija davčnih ukrepov zahtevala predstavitev identificiranih davčnih ukrepov po vsebini in v regulatornem okviru. Prav tako bo deskriptivni pristop uporabljen za opis rezultatov in priporočil za nadaljnje ukrepe politike na tem področju. Kvantitativne metode bodo osrednji metodološki okvir predstavljene raziskave, glavni poudarek bo na regresijskih modelih.
Analiziranje podatkov in uporaba kvantitativnih metod zahteva zbiranje podatkov, ki so v različnih bazah, in sicer tako splošni podatki SURS, deloma podatki, ki jih vodi ARSO, FURS in AJPES in se navezujejo na posamezne zavezance. Večinoma gre sicer za sekundarne podatke, ki pa so zaradi zaščite določenih podatkov, lahko ovira pri iskanju vpliva ukrepov glede na vrsto deležnikov (npr. razlika med majhnimi in velikimi podjetji). Druga pomembna omejitev pri uporabi metodologije je specifično delovanje gospodarstva v zadnjih dveh letih, ko je bilo treba upoštevati ukrepe za zajezitev pandemije, pri čemer so ukrepi imeli tudi določene učinke predvsem na digitalizacijo, neodvisno od davčnih ukrepov. Vse te okoliščine bodo vplivale na zanesljivost in kakovost podatkov, s katerimi bomo razpolagali in jih vključevali v zgrajeni model. Predvsem pri prvem delovnem sklopu bo uporabljena tudi primerjalna metoda, saj bomo rezultate in testiranje modela lahko preverjali tudi primerjalno s podobnimi raziskavami v tujini.
Časovni potek projekta po delovnih sklopih in mesecih:
DS1: M1-M4
– R1.1: M1-M3
– R1.2: M2-M4
DS2: M4- M15
– R2.1.: M4-M12
– R2.2.: M9-M15
DS3: M15- M18
-R3.1.: M15-M18