Ciljni raziskovalni projekt: Preučitev tehnoloških in organizacijskih možnosti uvedbe enotnega upravljanja s sredstvi, s poudarkom na dragi medicinski opremi javnih zdravstvenih zavodov (V5-24052)
Vodja: doc. dr. Dejan Ravšelj
Globalni napredek na področju znanosti in tehnologije je bistveno izboljšal pričakovano življenjsko dobo in kakovost življenja. Bolnišnice so vse bolj opremljene z inovativnimi tehnologijami, ki spreminjajo postopke diagnosticiranja in zdravljenja. Vendar pa je upravljanje rešitev za optimizacijo uporabe teh tehnologij pogosto nezadostno. Številne bolnišnice se soočajo z izzivi, kot so neustrezno spremljanje uporabe medicinske opreme, neustrezno načrtovanje vzdrževanja in neupoštevanje predpisov, kar povzroča dolge čakalne dobe bolnikov, finančne izgube in zmanjšano zaupanje v javne zdravstvene ustanove. Medicinska oprema je tehnično zapletena, zahteva specializirano znanje ter predstavlja velike naložbe in operativne stroške. Zato je pravilno delovanje ključnega pomena, saj lahko premajhna izkoriščenost in okvare resno vplivajo na načrte diagnosticiranja in zdravljenja bolnikov. Slovenske bolnišnice se pogosto osredotočajo le na procese vzdrževanja in zanemarjajo druge dejavnosti življenjskega cikla medicinske opreme, kar vodi v neučinkovitost in neskladnost s predpisi. Racionalna rešitev za spopadanje s temi izzivi je uvedba enotne metodologije upravljanja sredstev, ki zagotavlja učinkovito delovanje sredstev v njihovem celotnem življenjskem ciklu ter hkrati izpolnjuje potrebe bolnikov in organizacije. Na žalost je potencial upravljanja sredstev v številnih organizacijah v veliki meri neprepoznan, kar pogosto vodi do neusklajenih dejavnosti in neučinkovitosti. Čeprav se prakse upravljanja sredstev razlikujejo, lahko uporaba teh orodij v zdravstvu optimizira uporabo opreme, kar vpliva na rezultate oskrbe bolnikov, delovanje bolnišnic in finančno učinkovitost. Uvedba sistema za upravljanje sredstev (AMS) je ključnega pomena za delovanje, varnost, trajnost in učinkovitost medicinske opreme in naprav. Sistematično upravljanje koristi organizacijam, ki soodvisne od učinkovitega delovanja sredstev, saj zagotavlja načela in tehnike za učinkovito upravljanje tako vodstvu kot tudi končnim uporabnikom.
Raziskovalni projekt obravnava upravljanje sredstev v slovenskih bolnišnicah s poudarkom na dragi medicinski opremi. Namen raziskave je opredeliti AMS v skladu s standardi, kot sta PAS 55 in ISO 55000, ter poudariti izzive pri upravljanju sredstev in pomen AMS pri upravljanju zdravstvene tehnologije za višjo stopnjo izkoriščenosti in učinkovitejše delovne procese. Študija raziskuje tehnološke in organizacijske možnosti uvedbe enotnega AMS v slovenskih bolnišnicah s pomočjo vprašalnika, ki obravnava različne vidike upravljanja sredstev na podlagi odgovorov in mnenj strokovnjakov iz slovenskih bolnišnic. V končni fazi, ki izhaja iz pregleda literature, mednarodnih standardov in odgovorov na vprašalnik, raziskovalni projekt predlaga metodološka izhodišča in izvedljiva priporočila za uvedbo AMS v slovenskih bolnišnicah, z možnostjo uporabe na nacionalni ravni v kasnejših fazah. Medicinska oprema je ključna dobrina bolnišnic, nepogrešljiva za kakovostne zdravstvene storitve. Učinkovito upravljanje teh sredstev je nujno za skrajšanje dolgih čakalnih dob in racionalizacijo neurejenih delovnih procesov ter izboljšanje pravočasnosti diagnostike in zdravljenja pacientov. Čeprav bo postopek morda dolgotrajen, je v nacionalnem interesu, da se začne takoj, saj dokazi kažejo, da uvedba AMS nedvomno prinaša številne koristi in pozitivne učinke za bolnike, zdravstvene ustanove in celoten zdravstveni sistem.
Trajanje projekta (od/do):
1. 10. 2024 – 30. 9. 2025
Naročnik:
Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije in Ministrstvo za zdravje
Financiranje:

Člani projektne skupine s povezavami na SICRIS:
doc. dr. Dejan Ravšelj (vodja)
Projekt se bo izvajal v 12 mesečnem obdobju in bo organiziran v štirih komplementarnih delovnih sklopih. Naloge znotraj posameznega delovnega sklopa vključno s predvidenimi raziskovalci in roki so jasno prikazani spodaj:
Delovni sklop 1: Opredeliti AMS (1.10.2024 – 31.12.2024 (3 mesece) (dr. Dejan Ravšelj, dr. Matej Babšek).
Naloga 1: Vzpostaviti celovito razumevanje AMS na podlagi bibliografskih raziskav, specifikacij znanstvenikov, mednarodnih avtoritet in agencij za standardizacijo, kot sta BSI in ISO. (1.10.2024 – 31.12.2024 )(3 mesece) (dr. Dejan Ravšelj, dr. Matej Babšek).
Mejnik: Celovit pregled literature, ki omogoča celovito razumevanje AMS.
Delovni sklop 2: Raziskati trenutne prakse in opredeliti izzive v slovenskih bolnišnicah (1.11.2025 – 31.3.2025) (5 mesecev) (dr. Nina Tomaževič, dr. Tina Jukić, dr. Matej Babšek, dr. Dejan Ravšelj).
Naloga 2.1: Pripraviti vprašalnik na podlagi pregleda literature, najnovejših raziskav in mednarodnih standardov. (1.11.2025 – 31.1.2025) (3 mesece) (dr. Nina Tomaževič, dr. Tina Jukić).
Naloga 2.2: Izvesti praktično raziskavo z vprašalniki, da bi opisali in prikazali sedanjo prakso upravljanja sredstev in opredelili s tem povezane izzive, s poudarkom na dragi medicinski opremi, v izbranih slovenskih bolnišnicah. (1.2.2025 – 31.3.2025) (2 meseca) (dr. Matej Babšek, dr. Dejan Ravšelj).
Mejnik 2: Potrjen vprašalnik za identifikacijo obstoječih praks upravljanja sredstev in s tem povezanih izzivov.
Delovni sklop 3: Oceniti tehnološke in organizacijske možnosti za uvedbo AMS v slovenskih bolnišnicah (1.2.2025 – 30.4.2025) (3 mesece) (dr. Dejan Ravšelj, dr. Matej Babšek, dr. Tina Jukić, dr. Nina Tomaževič).
Naloga 3.1: Analizirati odgovore na vprašalnik in stališča sodelujočih zaposlenih v bolnišnicah. (1.2.2025 – 31.3.2025) (2 meseca) (dr. Dejan Ravšelj, Matej Babšek).
Naloga 3.2: Preučiti tehnološke in organizacijske možnosti za uvedbo enotnega AMS v izbranih slovenskih bolnišnicah s pomočjo namenskih vprašalnikov. (1.3.2025 – 31.3.2025) (2 meseca) (dr. Tina Jukić, dr. Nina Tomaževič).
Mejnik 3: Celovita analiza tehnoloških in organizacijskih možnosti za uvedbo AMS v slovenskih bolnišnicah.
Delovni sklop 4: Oblikovati priporočila za izvajanje AMS v slovenskih bolnišnicah (1.5.2025 – 30.9.2025) (4 mesece) (dr. Nina Tomaževič, dr. Tina Jukić, dr. Aleksander Aristovnik, dr. Dejan Ravšelj).
Naloga 4.1: Pregledati zahteve standarda ISO 55001 za razvoj in izvajanje AMS. (1.5.2025 – 31.7.2025) (3 mesece) (dr. Nina Tomaževič, dr. Tina Jukić).
Naloga 4.2: Zagotoviti uporabna priporočila za izvajanje AMS v slovenskih zdravstvenih ustanovah (bolnišnicah). (1.7.2025 – 30.9.2025) (3 mesece) (dr. Aleksander Aristovnik, dr. Dejan Ravšelj).
Mejnik 4: Interpretacija rezultatov celovite analize dopolnjena s predlaganimi ukrepi za deležnike na področju zdravstva.