Naslov projekta: Optimizacija institucionalno-normativnih rešitev za trajnostno izkoriščanje gozdov v Sloveniji (V4-2421)
Vodja: prof. dr. Mirko Pečarič
Zakon o gozdovih, sprejet leta 1993, je temeljni predpis v Sloveniji, ki ureja varstvo, gojenje, izkoriščanje in rabo gozdov ter razpolaganje z njimi kot naravnim bogastvom. Kljub nekaterim kasnejšim zakonskim dopolnitvam, potrebuje posodobitev zaradi novih izzivov, kot so spreminjanje družbenih vrednot in podnebne spremembe. Trenutno stanje kaže na neučinkovito izvajanje načrtovanih sečenj, gojitvenih in varstvenih del, ter evidentiranja dejanskega poseka. V letu 2022 je bilo realiziranih le 64 % možnega poseka, pri čemer so evidence o dejanskem poseku pomanjkljive. Tudi zasebni lastniki gozdov niso dovolj vključeni v načrtovana gozdnogospodarska dela. Še več, Operativni program za izvajanje Nacionalnega gozdnega programa za obdobje 2022-2026 (OPNGP) poudarja nizko učinkovitost sistemskih in organizacijskih rešitev ter potrebo po optimizaciji gospodarjenja z gozdovi in upravljanja divjadi. S predlaganim projektom želimo izboljšati sistem izkoriščanja gozdov, povečati sodelovanje med deležniki ter optimizirati pravne procese in institucionalno-normativne rešitve za bolj trajnostno in učinkovito izrabo gozdnih virov.
Projekt se v prvem delu osredotoča na identifikacijo pravnih institutov, ki omejujejo oziroma negativno vplivajo na gospodarjenje z gozdovi in evidence poseka. Do tega bomo prišli s pomočjo sistematičnega pregleda poročil in znanstvenih objav, izvedbe anketiranja med zaposlenimi na Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS) in intervjujev predstavnikov ključnih sektorjev na ZGS. Narejena bo tudi primerjalno-pravna analiza sistema urejenosti gospodarjenja
z gozdovi Slovenije z izbranimi / primerljivimi državami EU.
V drugem delu se projekt osredotoča na pravno problematiko Zakona o gozdovih, ki ni omejena le na interpretacijo posameznih določb, temveč vključuje tudi vprašanja njegove celovite, sistemske, kontekstualno umeščene učinkovitosti, usklajenosti z drugimi zakoni in samo praktično izvajanje zakonodaje. Na podlagi analize obstoječega stanja bodo oblikovane možne alternativne rešitve za izboljšanje Zakona o gozdovih. Normativni predlogi bodo usmerjeni v izboljšanje učinkovitosti, pravičnosti in jasnosti zakonodaje, ki ureja upravljanje, varstvo in izkoriščanje gozdov.
Z namenom zagotavljanja učinkovite komunikacije in konstruktivne diskusije o možnih alternativnih rešitvah za izboljšanje Zakona o gozdovih pa bo organiziran Gozdni dialog na temo pravne urejenosti Zakona o gozdovih. V okviru Gozdnega dialoga bodo skupine deležnikov obravnavale posamezne predloge sprememb zakonodaje po vsebinskih sklopih. Gozdni dialog predstavlja trajnostni mehanizem za vključevanje različnih deležnikov in omogoča interdisciplinarni pristop, zato želimo s smernicami za njegovo delovanje prispevati k njegovemu trajnemu izvajanju. Projekt tako gradi na obstoječem stanju, išče nove rešitve in se dotika aktualnih tem povezanih z ureditvijo izkoriščanja gozdov v Sloveniji.
Trajanje programa (od/do):
1. 9. 2024—30. 9. 2026
Naročnik:
ARIS in MKGP
Financiranje:

Člani projektne skupine s povezavami na SICRIS:
Gozdarski inštitut Slovenije – nosilna raziskovalna organizacija
Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta
Projekt je zgrajen iz petih med seboj tesno povezanih delovnih sklopov (DS). Delovni sklopi potekajo pogosto istočasno. Delimo jih v vsebinske delovne sklope (DS2, DS3 in DS4) ter DS v podporo izvedbi in promociji projekta (DS1 in DS5). Za posamezni DS je določen vodilni in odgovorni raziskovalec, trajanje DS in vloge posamezne sodelujoče inštitucije. Zaradi tesnih povezav ter značilnosti predvidenih aktivnosti je trajanje vseh DS enako in sicer 24 mesecev.
DS 1: Koordinacija
Vodja sklopa: dr. Nike Krajnc (GIS, sodelujejo vsi projektni partnerji)
Trajanje: od M1 do M6
Pripravo vmesnih in končnega poročila, za interno komunikacijo in organizacijo rednih sestankov projektne skupine in za redne sestanke z vsebinskim spremljevalcem. Pomemben del koordinacije je spremljanje in kontrola kakovosti rezultatov projekta. Izvedeni bodo 4 projektni sestanki.
DS 2: Pregled ureditve gospodarjenja z gozdovi
Vodja sklopa: prof. dr. Špela Pezdevšek Malovrh (UL BFG)
Trajanje: od M1 do M15
Cilji DS 2 so:
1. Identificirati pravne institute, ki omejujejo gospodarjenje z gozdovi.
2. Analizirati sisteme urejenosti gospodarjenja z gozdovi v izbranih/primerljivih državah EU.
Predvideni rezultati:
- Poročilo o pravnih institutih, ki omejujejo gospodarjenje z gozdovi v Sloveniji
- Primerjalni pregled sistemske urejenosti gospodarjenja z gozdovi v izbranih državah EU
DS 3: Predlog sprememb ureditve
Vodja sklopa: prof. dr. Mirko Pečarič (UL FU)
Trajanje: od M1 do M24
DS3 se osredotoča na pravno problematiko ZG, ki ni omejena le na interpretacijo posameznih določb, temveč vključuje tudi vprašanja njegove celovite, sistemske, kontekstualno umeščene učinkovitosti, usklajenosti z drugimi zakoni in samo praktično izvajanje zakonodaje. Razrešitev teh težav zahteva revizijo in posodobitve zakona, z namenom zagotovitve njegove jasnosti, pravičnosti in učinkovitosti.
Cilji DS3 so:
1. Identifikacija določb ZG, ki nasprotujejo ključnim načelom pravne države (lex praevia, stricta, scripta, et certa).
2. Predlog možnih, alternativnih rešitev pravne urejenosti ZG.
Predvideni rezultati:
- Poročilo o identifikaciji določb ZG, ki nasprotujejo ključnim načelom pravne države
- Predlogi možnih, alternativnih rešitev pravne urejenosti ZG
DS 4: Gozdni dialog
Vodja sklopa: Darja Stare
Trajanje: od M6 do M24
Konstruktivna diskusija o predlaganih rešitvah (v DS 3) je možna samo v obliki Gozdnega dialoga. Zato bomo v drugem letu izvajanja projekta organizirali gozdni dialog na temo možnih, alternativnih rešitev pravne urejenosti ZG. Oblikovane bodo skupine deležnikov, ki bodo obravnavale posamezne vsebinske sklope ZG.
Glavna cilja DS4 sta:
1. Priprava in organizacija Gozdnega dialoga.
2. Izvedba Gozdnega dialoga na temo alternativnih rešitev pravne urejenosti ZG.
Predvideni rezultati:
- Smernice za delovanje Gozdnega dialoga
- Poročilo o delovanju Gozdnega dialoga
DS 5: Komunikacija in diseminacija
Vodja sklopa: Špela Ščap
Trajanje: od M1 do M24
Glavni cilji DS5 so:
1. zagotavljanje jasne, dosledne in pravočasne komunikacije med projektnimi partnerji
ter med partnerji in deležniki vzdolž gozdno–lesne verige,
2. aktivno vključevanje deležnikov ter glavnih ciljnih skupin v izvajanje projekta,
3. prenos znanja širši javnosti in
4. promocija rezultatov med deležniki in ciljnimi skupinami.
Predvideni rezultati:
- Spletna stran projekta
- Objava strokovnih člankov
- Objave na socialnih omrežjih
- Sodelovanje na strokovnih dogodkih
- Zaključni posvet
- Mreža deležnikov
Seznam rezultatov po delovnih sklopih:

