OBLIKOVANJE MODELA AGILNE ORGANIZACIJE ZA UČINKOVITO UVAJANJE UMETNE INTELIGENCE V INSTITUCIJE JAVNE UPRAVE (J5-60097)
Vodja: doc. dr. Dejan Ravšelj
Ker je v zadnjih nekaj desetletjih okolje, v katerem deluje javna uprava, postajalo vse bolj nestanovitno (ang. volatile), negotovo (ang. uncertain), kompleksno (ang. complex) in dvoumno (ang. ambiguous) (skrajšano angl. VUCA), obstaja potreba, da organizacije javne uprave postanejo agilne in s tem bolj prožne. Tradicionalni javni manager pogosto verjame in upa, da so spremembe le popravki določenih zadev, ne pa bistveno drugačen način managementa. Ena izmed pomembnih sprememb, ki se v zadnjem desetletju uvajajo v javno upravo, je umetna inteligenca. Da bi čim bolj gladko uvedli umetno inteligenco, morajo oblikovalci politik in javni menedžerji prepoznati in razumeti vrsto možnosti za uporabo te tehnologije in, kar je najpomembnejše, način, na katerega je umetna inteligenca povezana s ključnimi elementi organizacije. V tem kontekstu je glavna ideja raziskovalnega projekta pokazati potrebo po novih pristopih managementa za odziv na okoljske dejavnike, zlasti v popolnoma nepričakovanih situacijah – čim hitreje, uspešno, učinkovito, transparentno, celostno in trajnostno, s tem zagotoviti dobro upravljanje (ang. good governance) ter učinkovito uvedbo umetne inteligence v institucije javne uprave na dolgi rok. Javni managerji bi morali uporabiti agilno-prilagodljiv pristop k managementu, ki zahteva odločnost in razmeroma hitro ukrepanje – fleksibilno planirati in organizirati, uspešno in učinkovito voditi (zaposlovati, motivirati, komunicirati), zbirati ustrezne informacije, odločno ukrepati, nadzorovati celostno ter se nenehno prilagajati in inovirati – vse v tesnem sodelovanju s člani svoje ekipe in drugimi deležniki javne uprave. Izhodišče projekta je predpostavka, da ‘agilnost’ (ang. agile), kot pristop managementa (ang. management approach), podpira institucije javne uprave in jim omogoča izkoristiti celoten potencial umetne inteligence, kar bo vodilo k izboljšani uspešnosti in učinkovitosti pri sprejemanju odločitev ter zagotavljanju javnih storitev, in tako učinkovito uresničevati najsodobnejša načela upravljanja, vsa prilagojena potrebam in pričakovanjem deležnikov javne uprave. Skladno s tem je glavni cilj projekta izvesti obsežen pregled literature in na podlagi tega oblikovati celostni ‘model agilne organizacije za učinkovito uvajanje umetne inteligence’ (ang. ‘agile organisation model for efficient artificial intelligence adoption), ki bo nato empirično preverjen v kontekstu javne uprave.
Namen projekta je izboljšati delovanje institucij javne uprave v sodobni družbi. Natančneje, prvič, omogočiti institucijam javne uprave, da zaznajo ‘zrelostno raven agilnosti’ (ang. agile maturity level) za učinkovito uvajanje umetne inteligence, drugič, da pridobijo vpogled v prakse, ki bi jih javni managerji lahko izvajali, da bi dosegli najvišjo možno zrelostno raven agilnosti svoje institucije, in tretjič, določiti predloge za oblikovalce politik, upoštevaje delovanje institucij javne uprave v ekstremnih VUCA okoliščinah v bližnji in daljni prihodnosti. Raziskava v okviru projekta bo podprta z več tehnikami kvantitativnega in kvalitativnega pregleda literature (npr. bibliometrična analiza, analiza vsebine), pristopi zbiranja podatkov (npr. vprašalniki, poglobljeni intervjuji) in metodami analize podatkov (npr. narativna analiza, multivariatna analiza). Inovativni model agilne organizacije za učinkovito uvajanje umetne inteligence bo izhajal iz primarnih izzivov agilnega managementa, kot so notranji elementi, sodelovanje deležnikov in zunanji vplivi. Natančneje, model agilne organizacije bo upošteval glavne organizacijske elemente, vrednote agilnosti, načela dobrega upravljanja in načela umetne inteligence ob upoštevanju zunanjega okolja (opisanega kot VUCA svet). To bo javnim institucijam omogočilo, da uspešneje in učinkoviteje izvajajo in ponujajo javne storitve ter tako podpirajo in izboljšajo delovanje vseh subjektov v družbi.
Trajanje projekta (od/do):
1.1.2025 – 31.1.2028
Naročnik:
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije
Financiranje:
Projekt je (so)financiran v obsegu 1246 letnih raziskovalnih ur cenovne kategorije A, za obdobje treh let.

Namen tega projekta je institucijam javne uprave omogočiti agilen organizacijski model za uvedbo umetne inteligence, ki izboljša zagotavljanje storitev, odločanje in operativno učinkovitost. S tem želi projekt javno upravo postaviti v ospredje tehnoloških inovacij in zagotoviti, da bo v digitalni dobi ostala odzivna, odporna, učinkovita in uspešna.
Glavni cilj projekta bo uresničen s petimi dopolnilnimi cilji:
1. vzpostaviti konceptualni (teoretični) okvir za razvoj agilnega organizacijskega modela, povezanega s sprejemanjem UI (AI-AOM), ki bo prilagojen številnim potrebam deležnikov javne uprave in bo vključeval ustrezne razsežnosti, kot so organizacijski elementi, agilne vrednote ter načela dobrega upravljanja in UI, vse z namenom uspešnega in učinkovitega sprejemanja UI,
2. izvedba prilagojene raziskave, ki vključuje institucije javne uprave, in ocena ustreznih elementov AI-AOM s strani več zainteresiranih strani, da bi AI-AOM preizkusili v realnih scenarijih in zbrali podatke za izpopolnitev.
3. kvantitativno opredeliti „idealno“ stopnjo pripravljenosti AI-AOM, kot jo kažejo sofisticirane multivariatne metode,
4. zagotoviti poglobljeno validacijo in optimizacijo statistično prikazanega AI-AOM z uporabo triangulacije mešanih metod in
5. oblikovati izvirno programsko orodje, ki temelji na AI-AOM in različnim deležnikom PA ponuja integriran, celovit nabor referenčnih vrednosti za pospešeno, etično, pregledno in odgovorno uporabo AI-AOM v praksi.
