VLOGA UMETNE INTELIGENCE PRI TRANSFORMACIJI DAVČNE UPRAVE: VPOGLED IZ SLOVENIJE IN ESTONIJE (BI-EST/25-27-001)
Vodja: izr. prof. Lan Umek
Pojav umetne inteligence v davčnih upravah naj bi bil katalizator za znatne izboljšave operativne učinkovitosti in kakovosti storitev. Natančneje, davčni organi lahko izkoristijo umetno inteligenco za odkrivanje anomalij, boj proti davčnim utajam in učinkovito obdelavo velikih količin podatkov, kar ima za posledico pravičnejšo in natančnejšo obdavčitev. Poleg tega lahko državljani in podjetja izkoristijo orodja, ki jih poganja umetna inteligenca, ki poenostavljajo davčno načrtovanje, zmanjšujejo napake in avtomatizirajo poročanje, kar na koncu prihrani čas in sredstva. Pomanjkanje raziskav transformativnega potenciala umetne inteligence v davčnih upravah pa zahteva celovit pregled različnih davčnih sistemov, vključno s slovenskim in estonskim. Posledično bo ta raziskava prispevala k razumevanju uspehov in izzivov, s katerimi se soočajo prvi uporabniki, in poudarila ključno vlogo umetne inteligence pri napredku davčnih uprav.
Primarni cilj raziskave je preučiti transformativni potencial umetne inteligence v davčni upravi z upoštevanjem primerjalne perspektive med Slovenijo in Estonijo. Raziskava se bo osredotočila predvsem na glavne primere uporabe umetne inteligence v davčni upravi in njihove posledice za izboljšanje procesov pobiranja davkov in zmanjševanje sive ekonomije. Podatki za raziskavo bodo pridobljeni iz več virov, kot so Tax Administration Series Database OECD, World Development Indicators Svetovne banke in Shadow Economy Estimates podjetja Schneider. S poudarkom na Sloveniji in Estoniji bomo rezultate primerjali v širšem kontekstu. V skladu s tem bo več ekonometričnih modelov ocenjenih z regresijo odvisnih spremenljivk, ki merijo učinkovitost in kakovost davčne uprave, glede na navidezne spremenljivke, ki predstavljajo glavne primere uporabe umetne inteligence v davčni upravi, skupaj z dodatnimi kontrolnimi spremenljivkami.
Trajanje projekta (od/do):
od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2026
Projektni partner:
Tallinn University of Technology
Naročnik:
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Člani projektne skupine s povezavami na SICRIS:
izr. prof. dr. Lan Umek (vodja)
Člani projektne skupine v sodelujoči državi:
dr. Ringa Raudla
Kerli Onno
Nastassia Harbuzova
Cilji aktivnosti bilateralnega sodelovanja
Aktivnost bilateralnega sodelovanja skuša pomagati krepiti znanje oblikovalcev politik v Sloveniji in Estoniji. Poleg tega aktivnost bilateralnega sodelovanja vključuje pomembne elemente razširljivosti, saj bodo rezultati zagotovili okvir za nadaljnje empirične študije, ki so prenosljive v mednarodni kontekst. Dodano vrednost sodelovanja med raziskovalci iz Slovenije in Estonije predstavlja izmenjava specifičnih znanj in izkušenj.
Glavni cilji sodelovanja so:
1) združiti teoretično in empirično perspektivo predstavljene raziskovalne teme;
2) vzpostaviti osnovo za prihodnje sodelovanje pri raziskovalnih projektih; in
3) okrepiti/vključiti sodelovanje med mladimi in izkušenimi raziskovalci.
Vsi raziskovalci, ki bodo vključeni v to aktivnost bilateralnega sodelovanja, so strokovnjaki na svojih področjih. Predlagana raziskava bo na sistematičen in celovit način prispevala k splošni literaturi z novimi teoretičnimi in empiričnimi dokazi. Empirična analiza bo vpeta v poglobljeno teoretično in metodološko ozadje. Rezultati te raziskave bodo prispevali k akademskemu in praktičnemu znanju ter bodo v pomoč raziskovalcem in praktikom na tem področju pri raziskovanju v teoriji in praksi. Komplementarnost se bo izvajala z združevanjem teoretičnih in empiričnih vprašanj. Poleg tega je aktivnost bilateralnega sodelovanja dobra priložnost za vključevanje mladih raziskovalcev v mednarodno sodelovanje, saj oba partnerja v raziskovalno delo vključujeta izbrane mlade doktorske študente ali podoktorske raziskovalce. Študentje obeh institucij bodo prav tako imeli koristi, saj oba vodja aktivnosti bilateralnega sodelovanja načrtujeta, da bosta glavne rezultate raziskave predstavila med svojimi gostujočimi predavanji na partnerskih institucijah. Predvideni so skupni prispevki na izbranih mednarodnih konferencah. Izid sodelovanja naj bi bil viden tudi v obliki znanstvenih člankov, objavljenih v nekaterih visoko indeksiranih (ISI) revijah.