REVOLUCIONIRANJE JAVNEGA UPRAVLJANJA Z UMETNO INTELIGENCO: POTI DO POVEČANE JAVNE VREDNOSTI (BI-VB/25-27-014)
Vodja: prof. dr. Aleksander Aristovnik
Vključevanje umetne inteligence (AI) v javno upravljanje predstavlja transformativni premik k učinkovitejšim in odzivnejšim vladnim operacijam. Z izkoriščanjem tehnologij AI lahko javne agencije izboljšajo procese odločanja, poenostavijo zagotavljanje storitev ter spodbujajo večjo preglednost in sodelovanje državljanov. Ta dokument preučuje večplastni vpliv AI na javno upravljanje in raziskuje strategije za povečanje javne vrednosti z njenim sprejetjem. Poudarja ključno vlogo AI pri zagotavljanju analitike podatkov v realnem času, ki oblikovalcem politik pomaga pri hitrem in natančnem sprejemanju odločitev na podlagi informacij. Poleg tega lahko avtomatizacija, ki jo poganja umetna inteligenca, bistveno skrajša čase obdelave in človeške napake v javnih storitvah, s čimer poveča splošno učinkovitost in zadovoljstvo uporabnikov.
Vendar pa uvedba AI v javnem upravljanju prinaša tudi pomembne izzive, zlasti v zvezi z etičnimi vidiki, kot sta zasebnost podatkov in preglednost algoritemskih odločitev. Ta vprašanja so ključnega pomena za ohranjanje zaupanja javnosti in zagotavljanje, da se prednosti tehnologij AI uresničujejo brez poseganja v pravice ali svoboščine posameznika. Zato se ta dokument zavzema za razvoj trdnih političnih okvirov, ki obravnavajo ta etična vprašanja in podpirajo trajnostno integracijo AI. Takšne politike bi morale zagotoviti, da so aplikacije AI pregledne, odgovorne in vključujoče, s čimer se krepi zaupanje javnosti v vladne operacije in spodbuja vključujoč pristop k upravljanju.
Z obravnavanjem priložnosti in izzivov, ki jih predstavlja umetna inteligenca, ta raziskava poudarja pomen uravnoteženega pristopa, ki daje prednost etičnim vidikom, hkrati pa izkorišča potencial AI za izboljšanje javnega upravljanja. Cilj je vzpostaviti model upravljanja, ki ne le povečuje operativno učinkovitost, ampak tudi aktivno vključuje in služi skupnosti, s čimer povečuje javno vrednost in zaupanje v vladne pobude.
Trajanje projekta (od/do):
od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2026
Naročnik:
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije
Projektni partner:
Ulster University
Financiranje:

Sestava projektne skupine s povezavami na SICRIS:
prof. dr. Aristovnik (vodja)
Člani projektne skupine v sodelujoči državi:
dr. Karl O’Connor
dr. Paul Carmichael
dr. Ann-Marie Gray
dr. Michele Gazzola
dr. Diana Toimbek
Cilji aktivnosti bilateralnega sodelovanja
Aktivnost bilateralnega sodelovanja skuša pomagati krepiti znanje oblikovalcev politik v Sloveniji in v Združenem Kraljestvu. Poleg tega aktivnost bilateralnega sodelovanja vključuje pomembne elemente razširljivosti, saj bodo rezultati zagotovili okvir za nadaljnje empirične študije, ki so prenosljive v mednarodni kontekst. Dodano vrednost sodelovanja med raziskovalci iz Slovenije in Združenega kraljestva predstavlja izmenjava specifičnih znanj in izkušenj. Glavni cilji sodelovanja so: 1) združiti teoretično in empirično perspektivo predstavljene raziskovalne teme; 2)vzpostaviti osnovo za prihodnje sodelovanje pri raziskovalnih projektih; in 3) okrepiti/vključiti sodelovanje med mladimi in izkušenimi raziskovalci. Vsi raziskovalci, ki bodo vključeni v to aktivnost bilateralnega sodelovanja, so strokovnjaki na svojih področjih. Predlagana raziskava bo na sistematičen in celovit način prispevala k splošni literaturi z novimi teoretičnimi in empiričnimi dokazi. Empirična analiza bo vpeta v poglobljeno teoretično in metodološko ozadje. Rezultati te raziskave bodo prispevali k akademskemu in praktičnemu znanju ter bodo v pomoč raziskovalcem in praktikom na tem področju pri raziskovanju v teoriji in praksi. Komplementarnost se bo izvajala z združevanjem teoretičnih in empiričnih vprašanj. Poleg tega je aktivnost bilateralnega sodelovanja dobra priložnost za vključevanje mladih raziskovalcev v mednarodno sodelovanje, saj oba partnerja v raziskovalno delo vključujeta izbrane mlade doktorske študente ali podoktorske raziskovalce. Študentje obeh institucij bodo prav tako imeli koristi, saj oba vodja aktivnosti bilateralnega sodelovanja načrtujeta, da bosta glavne rezultate raziskave predstavila med svojimi gostujočimi predavanji na partnerskih institucijah. Predvideni so skupni prispevki na izbranih mednarodnih konferencah. Izid sodelovanja naj bi bil viden tudi v obliki znanstvenih člankov, objavljenih v nekaterih visoko indeksiranih (ISI) revijah.