Naslov skupine: POTENCIAL UMETNE INTELIGENCE PRI PREOBLIKOVANJU DAVČNE UPRAVE: PRIMERJAVA MED SLOVENIJO IN ZDA (BI-US/24-26-013)
Vodja: dr. Matej Babšek ( od 1. 7. 2024 do 30. 6. 2026)
Pojav umetne inteligence v davčnih upravah naj bi bil katalizator za znatne izboljšave operativne učinkovitosti in kakovosti storitev. Davčni organi namreč lahko izkoriščajo umetno inteligenco za odkrivanje anomalij, boj proti davčnim utajam in učinkovito obdelavo ogromnih količin podatkov, kar vodi do pravičnejše in natančnejše obdavčitve. Poleg tega bodo državljani in podjetja imeli koristi od orodij na osnovi umetne inteligence, ki poenostavljajo davčno načrtovanje, zmanjšujejo napake in avtomatizirajo poročanje, kar na koncu prihrani čas in sredstva. Vendar pa bodo etični pomisleki in pomisleki glede zasebnosti, skupaj s potrebo po trdnih regulativnih okvirih, ključnega pomena v tem razvijajočem se okolju, da se zagotovi odgovorna in pravična uporaba umetne inteligence pri obdavčitvi. Pomanjkanje raziskav o transformacijskem potencialu umetne inteligence v davčni upravi zahteva preučitev sodobnih aplikacij umetne inteligence v davčnih sistemih EU in OECD, vključno s Slovenijo in Združenimi državami Amerike, da bi razumeli uspehe in izzive prvih uporabnikov in poudarili pomembnost vloga umetne inteligence pri spodbujanju davčne uprave, ki je bolj odzivna, učinkovita in prilagojena digitalni dobi.
Glavni cilj raziskave je z upoštevanjem primerjalne perspektive preučiti transformacijski potencial umetne inteligence za izboljšanje učinkovitosti in kakovosti davčnega upravljanja v Sloveniji in Združenih državah Amerike. Raziskava se bo osredotočila predvsem na glavne primere uporabe umetne inteligence v davčnih upravah (npr. avtomatizirano zagotavljanje personaliziranih informacij deležnikom, virtualni asistenti, procesi ocenjevanja tveganja, odkrivanje davčnih utaj in goljufij, pomoč davčnim uradnikom pri sprejemanju upravnih odločitev, priporočanje ukrepov, sprejemanje končnih upravnih odločitev, reševanje sporov ter zagotavljanje celovitosti sistemov in procesov davčne uprave) in njihove posledice za izboljšanje postopkov pobiranja davkov in zmanjševanje sive ekonomije. Podatki za raziskavo bodo pridobljeni iz več virov, kot so Tax Administration Series Database OECD, World Development Indicators Svetovne banke in Shadow Economy Estimates avtorja Schneider. S poudarkom na Sloveniji in Združenih državah Amerike bodo rezultati primerjani v širšem kontekstu EU in/ali OECD. V skladu s tem bo več ekonometričnih modelov ocenjenih z uporabo pristopa multiple regresijske analize. Odvisne spremenljivke, ki merijo učinkovitost in kakovost davčne uprave (npr. davčni prihodki, siva ekonomija itd.), so regresirano glede na navidezne spremenljivke, ki zajemajo glavne primere uporabe umetne inteligence v davčnih upravah (kot je navedeno zgoraj). Poleg tega so nekatere kontrolne spremenljivke dodatno vključene v modele multiple regresije (npr. rast prebivalstva, mestno prebivalstvo, državni izdatki, ponudba delovne sile, fizični kapital, inflacija in trgovina).
Projekt skuša pomagati pri krepitvi znanja oblikovalcev politik v Sloveniji in Združenih državah Amerike. Poleg tega projekt vključuje pomembne elemente razširljivosti, saj bodo rezultati zagotovili okvir za nadaljnje empirične študije, ki so prenosljive v mednarodni kontekst. Izmenjava specifičnih znanj in izkušenj predstavlja dodano vrednost sodelovanja med raziskovalci iz Slovenije in Združenih držav Amerike. Glavni cilji sodelovanja so: 1) združiti teoretično in empirično perspektivo predstavljene raziskovalne teme; 2) vzpostaviti osnovo za prihodnje sodelovanje pri raziskovalnih projektih; in 3) okrepiti/vključiti sodelovanje med mladimi raziskovalci in izkušenimi raziskovalci. Vsi raziskovalci, ki sodelujejo pri tem projektu, so strokovnjaki na svojih področjih. Predlagana raziskava bo sistematično in celovito prispevala k splošni literaturi z novimi teoretičnimi in empiričnimi dokazi. Empirična analiza bo vpeta v poglobljeno teoretično in metodološko ozadje. Rezultati te raziskave bodo prispevali k akademskemu in praktičnemu znanju ter bodo v pomoč raziskovalcem in praktikom na tem področju pri nadaljnjem raziskovanju implikacij v teoriji in praksi. Predvideni so skupni prispevki na izbranih mednarodnih konferencah. Izid sodelovanja naj bi bil viden tudi v obliki znanstvenih člankov, objavljenih v nekaterih visoko indeksiranih (ISI) revijah.
Trajanje projekta (od/do):
od 1. 7. 2024 do 30. 6. 2026
Naročnik:
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Člani projektne skupine s povezavami na SICRIS:
prof. dr. Aleksander Aristovnik
Člani projektne skupine v sodelujoči državi:
University of Nevada (Reno), College of Business
dr. Mehmet Serkan Tosun
Pregled faz projekta: