Naslov skupine: Vpliv naložb v RR na trajnostno gospodarsko rast: Primerjava med Evropsko unijo in državami Zahodnega Balkana (BI-RS/23-25-050)
Vodja: prof. dr. Aleksander Aristovnik ( od 1. 7. 2023 do 30. 6. 2025)
Svetovno gospodarstvo se trenutno sooča z novimi izzivi, povezanimi z globalizacijo, digitalizacijo in prehodom na gospodarstvo, ki temelji na znanju. Zato se vedno večji poudarek daje naložbam v raziskave in razvoj (RR), saj se pogosto priznava kot eden od možnih mehanizmov za soočanje s sodobnimi gospodarskimi izzivi. Pomen naložb v RR je poudarjen v agendah reform na globalni ravni (npr. Agenda za trajnostni razvoj 2030), prednostnih nalogah Evropske komisije (npr. Evropski zeleni dogovor) in strategijah, ki pokrivajo države Zahodnega Balkana (npr. Strategija Jugovzhodne Evrope 2030), ki poudarja pametno, trajnostno in vključujočo rast kot način za premagovanje strukturnih slabosti nacionalnih gospodarstev, izboljšanje njihove in produktivnosti ter podpiranje trajnostnega socialnega tržnega gospodarstva. Obstoječa teoretična in empirična literatura poudarja, da so naložbe v RR eno najpomembnejših gonil inovativnosti in produktivnosti, kar pozitivno vpliva na boljšo gospodarsko uspešnost, kljub temu pa razmerje med naložbami v RR in trajnostno gospodarsko rastjo ni bilo dovolj raziskano, zlasti v državah Zahodnega Balkana.
Zato je glavno vprašanje, ali se razmerje med naložbami v RR in trajnostno gospodarsko rastjo razlikuje glede na različne stopnje razvoja po državah. Regija Zahodnega Balkana je regija, ki leži v središču Evrope in je obkrožena z državami Evropske unije (EU). Zaradi svoje strateške geografske lege se pogosto šteje za regijo neizkoriščenega potenciala. Poleg tega so za Srbijo in druge države Zahodnega Balkana značilna politična nestabilnost, začete, a nedokončane strukturne reforme in neugodne gospodarske razmere, ki prispevajo k njihovemu zaostanku za Slovenijo in drugimi državami članicami EU. V skladu s tern mednarodne razlike med EU (vključno s Slovenijo) in državami Zahodnega Balkana (vključno s Srbijo) omogočajo zanimivo podlago za primerjalno analizo vpliva naložb v RR na trajnostno gospodarsko rast. Predlagani projekt ima naslednje glavne cilje: 1) ovrednotiti vlogo naložb v RR v EU in državah Zahodnega Balkana; 2) empirično analizirati vpliv naložb v RR na trajnostno gospodarsko rast; in 3) narediti primerjalno analizo med EU (vključno s Slovenijo) in državami Zahodnega Balkana (vključno s Srbijo) ob upoštevanju mednarodnih razlik.
Trajanje projekta (od/do):
od 1. 7. 2023 do 30. 6. 2025
Naročnik:
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Člani projektne skupine s povezavami na SICRIS:
prof. dr. Aleksander Aristovnik (vodja)
Člani projektne skupine v sodelujoči državi:
prof. dr. Jadranka Đurović Todorović (vodja)
Pregled faz projekta:
Sodelovanje raziskovalcev iz Slovenije in Srbije daje poglobljen vpogled v ugotavljanje podobnosti in razlik glede vpliva naložb v RR na trajnostno gospodarsko rast med EU in državami Zahodnega Balkana. Vsi raziskovalci, vključeni v predlagani projekt, so strokovnjaki na svojih ustreznih področjih. Glavni cilji sodelovanja so: 1) združiti teoretično in empirično vrednotenje zgoraj omenjenih raziskovalnih vprašanj; 2) vzpostaviti osnovo za prihodnje sodelovanje pri raziskovalnih projektih in 3) okrepiti ali vključiti sodelovanje med mladimi in izkušenimi raziskovalci. Glede na obsežno predlagano raziskavo in obstoječe mednarodne razlike med EU (vključno s Slovenijo) in državami Zahodnega Balkana (vključno s Srbijo) je sodelovanje s partnersko institucijo zaradi pomanjkanja podatkov, virov in regijsko specifičnega znanja zelo pomembno. Načrtovane raziskave v okviru predlaganega projekta bodo temeljile na uporabi kvantitativnih in kvalitativnih metodoloških pristopov.
Uresničitev projektno načrtovanih ciljev bo potekala z različnimi aktivnostmi, ki zajemajo projektna srečanja, raziskovanje ustrezne literature, zbiranje podatkov, empirične analize in predstavitev dobljenih rezultatov v obliki skupnih publikacij ter oblikovanje političnih priporočil. Z izvajanjem projektnih aktivnosti se bodo povečala znanja in kompetence obeh raziskovalnih skupin.
Sodelovanje v okviru tega projekta bo uporabljeno kot osnova za prihodnje skupne prijave projektov za sredstva EU. Predlagana raziskava bo na sistematičen in izčrpen način prispevala k splošni literaturi z novimi teoretičnimi in empiričnimi dokazi. Empirična analiza bo vpeta v poglobljeno metodološko in teoretično ozadje. Ker so nekatera vprašanja v zvezi z naložbami v RR se vedno nerešena, bi lahko pridobljeni empirični dokazi pomagali razjasniti nekatere nejasnosti v zvezi s tovrstnimi naložbami, ki naj bi bile tudi v prihodnosti ena izmed ključnih naložb. Rezultati te raziskave bodo prispevali k akademskemu in praktičnemu znanju ter bodo koristni in uporabni za različne deležnike. Ugotovitve te raziskave bodo zanimive predvsem za oblikovalce politik v EU in državah Zahodnega Balkana, saj jim bodo pomagale poglobiti razumevanje, kako naložbe v RR vplivajo na trajnostno gospodarsko rast glede na stopnjo razvoja teh dveh regij. Poleg tega bodo ugotovitve oblikovalcem politik ponudile možne rešitve za zmanjšanje ogromnega razkola v razvoju med EU in državami Zahodnega Balkana, kar lahko pomaga pri izkoriščanju potenciala naložb v RR, zlasti v regiji Zahodnega Balkana.