Naslov skupine: Digitalna preobrazba za pametno javno upravljanje (P2-0426)
Vodja: prof. dr. Vlado Stankovski oz. na RO UL FU prof. dr. Maja Klun
Raziskovalni program Digitalna preobrazba za pametno javno upravljanje naslavlja izzive izboljšanja sposobnosti uporabnikov za uporabo digitalnih storitev, kot tudi sposobnost javne uprave, da ponuja kompleksnejše storitve za uporabnike (pravne in fizične osebe). Aktivnosti programa zajemajo več raziskovalno inovacijskih delovnih sklopov:
– Analiza stopnje digitalne zrelosti, kjer analiziramo trenutno stanje na področju digitalizacije javne uprave, razvijamo model za evalvacijo digitalne zrelosti, analiziramo stanje v javni upravi na področju digitalizacije, ukvarjamo se z izdelavo modelov upravljanja z zaupanjem, sledljivosti in transparentnosti. Ocenili bomo tudi digitalno ločnico, analizirali obstoječe podatkovne baze ter predstavili dobre prakse aplikacij za interaktivni prikaz odprtih podatkov.
– Razvoj in preizkus ustreznih tehnoloških osnov za digitalizacijo, kjer razvijamo tehnologije za modeliranje in razvoj zaupanja vrednih aplikacij in storitev, razvijamo testne infrastrukture, tehnologije Interneta stvari, računalništva v oblaku, umetne inteligence, tehnologije veriženja blokov ter druge tehnologije, ki so nujno potrebne za digitalizacijo. Ukvarjamo se tudi z razvojem novih pristopov za doseganje kibernetske varnosti in s tehnologijo digitalnih dvojčkov.
– Uvajanje izboljšav na področju digitalizacije javne uprave, kjer izvajamo raziskavo potrebnih kompetenc in oblikovanje kompetenčnega modela za potrebe sodelovanja v agilnih in DevOps procesih, razvijamo pristop za identifikacijo manjkajočih kompetenc zaposlenih in ključnih mehanizmov kibernetske varnosti. V istem delovnem sklopu razvijamo tudi katalog zaupanja vrednih in zanesljivih podatkovnih baz ter pripravljamo predloge za zmanjševanje digitalne ločnice.
– Kontinuirana evalvacija predlogov izboljšav na področju digitalizacije, kjer se ukvarjamo z izvedbo anket in intervjujev, analiziramo povratne informacije ter pripravljamo izboljšave na področju digitalizacije.
– Upravljanje, priporočila, razširjanje in izkoriščanje rezultatov raziskav, kjer se ukvarjamo z oblikovanjem priporočil za učinkovito digitalno transformacijo javne uprave.
Ključni tehnološki pristopi, ki lahko pripomorejo pri digitalni preobrazbi so nove tehnologije programskega inženirstva, kulture in prakse DevOps, tehnologije Interneta stvari, umetne inteligence, računalništva od roba do oblaka ter tehnologije veriženja blokov. Ti novi informacijsko-komunikacijski pristopi bodo na inovativen način postavljeni v funkcijo digitalizacije na področju javne uprave.
Raziskovalni program prispeva k digitalizaciji na področju javne uprave, vanj pa so vključeni raziskovalci na sodelujočih organizacijah, Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani in Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani.
Digitalna preobrazba za pametno javno upravljanje (SICRIS)
Trajanje programa (od/do):
1. 1. 2022 – 31. 12. 2027
Naročnik:
Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije
Financiranje:
Projekt je financiran s 3910 letnimi urami cenovnega razreda A za obdobje 6 let (UL FU: 1870 ur letno).

Člani programske skupine s povezavami na SICRIS:
Luka Vavtar, mag.
Trenutno stanje na področju digitalizacije javne uprave v Sloveniji po oceni Evropske komisije [European Commission, 2020] je podpovprečno na nivoju uporabe digitalnih storitev in povprečno na nivoju njihove ponudbe. Da bi se Slovenija lahko pridružila skupini najuspešnejših evropskih držav (Estonija, Danska, ipd.), mora izboljšati tako sposobnost uporabnikov za uporabo storitev, kot tudi sposobnost javne uprave, da ponuja kompleksnejše storitve za uporabnike (pravne in fizične osebe). Za uspeh implementacije kompleksnejših digitalnih storitev je potrebno celovito digitalno transformirati javno upravo, pri čemer je potrebno nasloviti: digitalizacijo upravnih procesov, razvoj kompetenc za digitalno transformacijo javne uprave, implementacijo politik digitalizacije ter pametno javno upravljanje.
Cilji raziskave
A. Digitalizacija upravnih procesov – e-uprava
B. Razvoj kompetenc za digitalno transformacijo javne uprave
C. Razvoj in preizkus ustreznih tehnoloških osnov za digitalizacijo
D. Implementacija politik
E. Dobro javno upravljanje in pametno javno upravljanja: transparentnost, so-ustvarjanje, odprtost in podatkovne baze
Metodologija in pričakovani rezultati
Delovni sklop Analiza stopnje digitalne zrelosti
Delovni sklop Razvoj in preizkus ustreznih tehnoloških osnov za digitalizacijo
Delovni sklop Uvajanje izboljšav na področju digitalizacije javne uprave
Delovni sklop Kontinuirana evalvacija predlogov izboljšav na področju digitalizacije
Delovni sklop Upravljanje, priporočila, razširjanje in izkoriščanje rezultatov raziskav