Naslov skupine: Bibliometrična analiza umetne inteligence v raziskavah dobavne verige: Primerjalna analiza med Slovenijo in Združenimi državami Amerike (BI-US/24-26-052)
Vodja: izr. prof. dr. Tatjana Stanimirović ( od 1. 7. 2024 do 30. 6. 2026)
Pojav umetne inteligence je bistveno spremenil način, kako podjetja zbirajo in analizirajo podatke v realnem času, kar omogoča sprejemanje bolj informiranih odločitev pri upravljanju dobavne verige. Umetna inteligenca razširja potencial drugih disruptivnih tehnologij, kot sta internet stvari in tehnologija veriženja blokov. Internet stvari omogoča zbiranje in prenos podatkov v realnem času o ponudbi in povpraševanju, stopnjah zalog, načrtovanju proizvodnje in operativnih izzivih ter ponuja neprecenljive vpoglede za sprejemanje pravočasnih odločitev, ki izboljšujejo operativno učinkovitost. Podobno tehnologija veriženja blokov izboljšuje vidljivost in preglednost v dobavnih verigah z varnim, digitalno distribuiranim sistemom glavne knjige, ki podpira pametne pogodbe in zagotavlja močno zaščito pred finančnimi grožnjami. Poleg analitike velikih podatkov igra umetna inteligenca ključno vlogo pri izboljšanju zmogljivosti obdelave podatkov v podjetju, omogoča hiter odziv na moteče dogodke in zagotavlja bolj prožno dobavno verigo. Zato umetna inteligenca revolucionira upravljanje dobavne verige z avtomatizacijo kompleksnih procesov odločanja in napovedne analitike. Tako je umetna inteligenca postala osrednji poudarek, zlasti pri povečevanju odpornosti dobavne verige, zagotavljanju trajne konkurenčne prednosti in naznanjanju nove dobe operativne odličnosti in inovacij v poslovnem svetu.
Projekt skuša pomagati pri krepitvi znanja oblikovalcev politik v Sloveniji in Združenih državah Amerike. Poleg tega projekt vključuje pomembne elemente razširljivosti, saj bodo rezultati zagotovili okvir za nadaljnje empirične študije, ki so prenosljive v mednarodni kontekst. Izmenjava specifičnih znanj in izkušenj predstavlja dodano vrednost sodelovanja med raziskovalci iz Slovenije in Združenih držav Amerike. Glavni cilji sodelovanja so: 1) združiti teoretično in empirično perspektivo predstavljene raziskovalne teme; 2) vzpostaviti osnovo za prihodnje sodelovanje pri raziskovalnih projektih; in 3) okrepiti/vključiti sodelovanje med mladimi raziskovalci in izkušenimi raziskovalci. Vsi raziskovalci, ki sodelujejo pri tem projektu, so strokovnjaki na svojih področjih. Predlagana raziskava bo sistematično in celovito prispevala k splošni literaturi z novimi teoretičnimi in empiričnimi dokazi. Empirična analiza bo vpeta v poglobljeno teoretično in metodološko ozadje. Rezultati te raziskave bodo prispevali k akademskemu in praktičnemu znanju ter bodo v pomoč raziskovalcem in praktikom na tem področju pri nadaljnjem raziskovanju implikacij v teoriji in praksi. Predvideni so skupni prispevki na izbranih mednarodnih konferencah. Izid sodelovanja naj bi bil viden tudi v obliki znanstvenih člankov, objavljenih v nekaterih visoko indeksiranih (ISI) revijah.
Trajanje projekta (od/do):
od 1. 7. 2024 do 30. 6. 2026
Naročnik:
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Člani projektne skupine s povezavami na SICRIS:
izr. prof. dr. Tatjana Stanimirović (vodja)
prof. dr. Aleksander Aristovnik
Člani projektne skupine v sodelujoči državi:
College of Charleston:
dr. Rafael Teixeira
Pregled faz projekta:
Glavni cilj raziskave je izvedba bibliometrične analize umetne inteligence v raziskavah dobavne verige s poudarkom na primerjavi med Slovenijo in Združenimi državami Amerike. Operacionalizacijo raziskovalnega cilja bomo izvajali sistematično skozi tri glavne raziskovalne faze.
Prva faza vključuje identifikacijo vseh znanstvenih dokumentov v bazi Scopus na podlagi iskalne poizvedbe, ki vključuje vse relevantne ključne besede o umetni inteligenci v raziskavah dobavne verige.
Druga faza vključuje ročni pregled pridobljenih znanstvenih dokumentov s preverjanjem in pregledovanjem izvlečka, naslova in ključnih besed, da se zagotovi vsebinska ustreznost vseh znanstvenih dokumentov, zajetih v bibliometrično analizo.
V tretji fazi bo sledila uporaba številnih bibliometričnih pristopov. Specifični cilji bibliometrične analize umetne inteligence v raziskavah dobavne verige so naslednji: 1) preučiti osnovne ali opisne indikatorje; 2) identificirati najbolj pomembne in vplivne države, revije, dokumente in avtorje; 3) preverjanje sodelovanja med avtorji; in 4) identificirati raziskovalne teme, ki so izginile, in tiste, ki so trenutno v modi.
Analiza bo izvedena s sofisticiranimi bibliometričnimi orodji, kot so Python (Pandas in Matplotlib), aplikacija Biblioshiny in VOSviewer. Zato ta projekt zagotavlja poglobljen pregled umetne inteligence v raziskavah dobavne verige brez primere, hkrati pa služi kot pomemben vir za prepoznavanje povezanih raziskovalnih vrzeli.