2019 Metode, tehnike in orodja za prenovo poslovnih procesov

• Študijski program in stopnja: magistrski študijski program Uprava - Upravljanje javnega sektorja 2. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezni
  • Število ur predavanj: 15
  • Seminarji: 8
  • Druge oblike študija: 97
  • Individualno delo: 60
  • Nosilec: dr. Tina Jukić

1. Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Ni pogojev.

2. Vsebina

• Uvod v področje, vzpostavitev področne terminologije
  • Vloga informacijske tehnologije pri prenovi poslovnih procesov
  • Metodologije in tehnike za prenovo poslovnih procesov
  • Kategorizacija informacijskih orodij za podporo prenovi poslovnih procesov
  • Informacijska orodja za podporo prenovo poslovnih procesov
  • Ključni dejavniki uspeha pri prenovi poslovnih procesov
  • Menedžment sprememb pri prenovi poslovnih procesov
  • Posebnosti projektov prenove poslovnih procesov v javni upravi
  • Praktični primeri prenove poslovnih procesov s pomočjo informacijske tehnologije
  • Izpeljava projekta prenove poslovnih procesov: od idejne zasnove do implementacije

3. Temeljna literatura in viri

• Gardner, R. (2004). The Process-Focused Organization: A Transition Strategy for Success. Milwaukee: American Society for Quality.
  • Davenport, T. (1993). Process Innovation: Reengineering work through information technology. Boston: Harvard Business School Press.
  • Kock, N. (2005). Business Process Improvement Through E-Collaboration: Knowledge Sharing Through the Use of Virtual Groups. Hershey PA: Idea Group Publishing.
  • Van Hee, K. in Van der Aalst, W. (2002). Workflow Management: Models, Methods, and Systems. Cambridge: MIT Press.
  • Vsebine v e-učilnici. / Content in the e-learning environment (Moodle).

4. Cilji in kompetence

Študent:

• se seznani z vlogo informacijske tehnologije pri prenovi poslovnih procesov
  • predstavi različne metodologije prenove poslovnih procesov
  • pozna tehnike in informacijska orodja za prenovo poslovnih procesov
  • se seznani s ključnimi dejavniki uspeha projektov prenove poslovnih procesov
  • se seznani s celotnim projektnim ciklom prenove poslovnih procesov (od idejne zasnove do implementacije)

Kompetence

• razumevanje vloge informacijske tehnologije pri prenovi poslovnih procesov
  • sposobnost aktivnega sodelovanja pri projektih prenove poslovnih procesov
  • sposobnost implementacije različnih metodologij za prenovo poslovnih procesov
  • sposobnost analize ključnih dejavnikov uspeha projektov prenove poslovnih procesov
  • zmožnost uporabe informacijskih orodij in tehnik za podporo prenovi poslovnih procesov

5. Predvideni študijski rezultati

Študent bo zmožen:

• identificirati priložnosti za prenovo poslovnih procesov s pomočjo informacijske tehnologije
  • uporabljati izbrane metodologije za prenovo poslovnih procesov
  • uporabljati izbrane tehnike in informacijska orodja za prenovo poslovnih procesov
  • prepoznavati ovire pri projektih prenove poslovnih procesov
  • pripraviti in utemeljiti projekt prenove poslovnih procesov

6. Metode učenja in poučevanja

• priprava na predavanja
  • predavanje
  • priprava na seminar
  • seminar
  • študija primera
  • projektno delo

7. Načini ocenjevanja

• pisni in/ali ustni izpit 60 %
  • projektno delo 40 %

Poročilo o projektnem delu mora biti oddana pred izpitom.

9. Reference nosilca

• Jukić, T., Žužek Nemec, A. (2012). Razvoj večparametrskih modelov za podporo odločanju : primer evalvacije različnih možnosti elektronskih identitet. V: Pevcin, P. (ur.), Setnikar-Cankar, S. (ur.). Razumen in razumljen javni sektor v Sloveniji, (Zbirka znanstvenih monografij Upravna misel). 1. natis. Ljubljana: Fakulteta za upravo, str. 183-200.
  • Jukić, T., Vintar, M., Benčina, J. (2013). Ex-ante evaluation : towards an assessment model of its impact on the success of e-government projects. Information polity, ISSN 1570-1255, let. 18, št. 4, str. 343-361.
  • Jukić, T., Benčina, J., Vintar, M. (2012). Multi-attribute evaluation of e-government projects : Slovenian approach. International journal of information communication technologies and human development, ISSN 1935-5661, let. 4, št. 1, str. 82-92.
  • Jukić, T., Todorovski, L., Leben, A., Vintar, M. (2015). Uporaba kataloga kazalnikov za vrednotenje politik, programov, projektov in storitev e-uprave. Uporabna informatika, ISSN 1318-1882, let. 23, št. 4, str. 199-211.