1620 Socialni upravni postopki

• Študijski program in stopnja: visokošolski strokovni študijski program Uprava 1. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezni
  • Število ur predavanj: 45
  • Vaje: 30
  • Druge oblike študija: 45
  • Samostojno delo: 60
  • Nosilec: dr. Tina Sever in dr. Polonca Kovač

1. Cilji in kompetence

Cilji

• študenti poznajo osnove, načela in pravne vire sistemov socialne varnosti in socialnih zavarovanj;
  • študenti poznajo in razumejo upravno procesno delovanje oblastnih organov na področjih obveznih socialnih pomoči in zavarovanj v pristojnosti, CSD, ZPIZ, ZZZS in ZRSZ;
  • razumejo  tek in posebnosti postopkov uveljavljanja pravic iz obveznih socialnih zavarovanj, socialnega in starševskega varstva ter družinskih prejemkov v primerjavi z ZUP;
  • praktično uporabijo pravila postopka na izbranih področjih po področnih zakonih in ZUP;
  • se usposobijo za reševanje preprostejših pravnih problemov v praksi;
  • razumejo pomen in nauke sodnega varstva pri pravicah iz obveznih socialnih zavarovanjih.

Kompetence

• študent je sposoben voditi osnovnejše posebne upravne postopke v praksi;
    • študent je sposoben analize in rešitve enostavnejših pravnih problemov na področju;
    • študent obvlada pomen, oblike in postopke pravnega varstva na področju socialne varnosti.

• Pravna ureditev sistema socialne varnosti, ustavni in mednarodno pravni temelji
    • Materialno-pravna ureditev obveznih socialnih zavarovanj, starševskega varstva, družinskih prejemkov in socialnega varstva
    • Obvezna socialna zavarovanja in socialne ter družinske pravice kot upravna zadeva in pomen ter raba ZUP
    • Pravice in postopki uveljavljanja pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (OPIZ)
    • Pristojnost pri OPIZ, vloga komisij ter status in položaj zavarovancev
    • Faze postopka pri pravicah iz OPIZ
    • Pravice, udeleženci in postopki pri uveljavljanju pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ)
    • Faze teka postopka pri OZZ
    • Pravice, udeleženci in postopki iz pristojnosti Zavoda za zaposlovanje
    • Uveljavljanje upravnopravnih pravic in obveznosti iz pristojnosti Centrov za socialno delo
    • Izvrševanje odločb o pravicah in obveznostih v socialnem in družinskem varstvu ter obveznih socialnih zavarovanjih
    • Sodno varstvo v socialnem in družinskem varstvu ter obveznih socialnih zavarovanjih

3. Temeljna literatura in viri

• Bagari, S., Strban, G. (2019). Podobnosti in razlike med upravnimi in socialnimi zadevami. Pravosodni bilten, št. 1, str. 9-24.
    • Bubnov Škoberne, A., Strban G. (2010). Pravo socialne varnosti. Ljubljana: GV Založba (prvi del).
    • Jerovšek, T., Kovač, P. (2008). Posebni upravni postopki. Ljubljana: Fakulteta za upravo, 71 str.
    • Kovač, P. (ur.), Remic, M., Sever, T. (2015). Upravno-procesne dileme 3 v posebnih upravnih postopkih: 90 vprašanj z odgovori, sodno prakso in uvodno študijo o enakem varstvu pravic na področjih socialne varnosti, šolstva, prostora in gradenj, notranjih zadev ter davčnega in inšpekcijskega nadzora, Ljubljana: UL RS, 50 str.
    • Kresal, B., Kresal Šoltes, K., Strban, G. (2016). Social security law in Slovenia. 3rd ed. Alphen aan den Rijn: Wolters Kluwer, 30 str.
    • Novak, B. (red.) (2019): Komentar Družinskega zakona, Uradni list Republike Slovenije, izbranih 30 str.
    • Rangus, A. (2018). Veliki komentar Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) : obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter poklicno zavarovanje. Ljubljana, 55 str.
    • Sodna praksa in druga študijska gradiva, posredovana v e-učilnici in na vajah ter portal Upravna svetovalnica. Ljubljana: FU in MJU, www.fu.uni-lj.si/mediawiki/index.php.

4. Predvideni študijski rezultati

Znanje in razumevanje:

• študent zna uporabiti pravila splošnega in posebnih upravnih postopkov za različne življenjske primere;
    • študent zna rešiti konkretne pravne probleme na področju socialne varnosti v praksi;
    • študent zna proučiti pravno ureditev na izbranih področjih socialnih pravic;
    • zna identificirati področne procesne probleme ter zna predlagati njihove rešitve.

5. Metode poučevanja in učenja

• priprava študenta na predavanja
    • predavanje
    • priprava študenta na vaje