1620 Socialni upravni postopki

• Študijski program in stopnja: visokošolski strokovni študijski program Uprava 1. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezni
  • Število ur predavanj: 45
  • Vaje: 30
  • Druge oblike študija: 45
  • Samostojno delo: 60
  • Nosilec: dr. Tina Sever in dr. Polonca Kovač

1. Cilji in kompetence

Cilji

• študenti poznajo in razumejo upravno procesno delovanje oblastnih organov na področjih obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, zdravstvenega zavarovanja ter področjih iz pristojnosti CSD, Zavoda za zaposlovanje in Zavoda za šolstvo;
  • se seznanijo s tekom in posebnostmi postopkov uveljavljanja pravic iz obveznih socialnih zavarovanj v primerjavi s splošnim upravnim postopkom;
  • praktično uporabijo pravila postopka na izbranih področjih;
  • se usposobijo za reševanje pravnih problemov v praksi;
  • razumejo pomen sodnega varstva pri obveznih socialnih zavarovanjih.

Kompetence

• študent je sposoben voditi posebne upravne postopke v praksi;
  • študent je sposoben analize in rešitve enostavnejših pravnih problemov;
  • študent obvlada pomen, oblike in postopke pravnega varstva na področju obveznih socialnih zavarovanju.

• Vrste obveznih socialnih zavarovanj in pravna podlaga za njihovo ureditev
  • Obvezna socialna zavarovanja kot upravna zadeva in pomen ter raba ZUP
  • Vloga področnih ministrstev
  • Izvrševanje odločb o pravicah in obveznostih iz socialnih zavarovanj
  • Postopki uveljavljanja pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja
  • Načela pokojninskega in invalidskega sistema
  • Pristojnost v pokojninskih zadevah
  • Stranke - zavarovanci v postopkih uveljavljanja pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja; ugotovitveni in dokazni postopek
  • Odločba, pravna sredstva zoper odločbo
  • Postopki uveljavljanja pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja
  • Uveljavljanje upravnopravnih pravic in obveznosti iz pristojnosti Centrov za socialno delo, Zavoda za zaposlovanje in Zavoda za šolstvo
  • Sodno varstvo pri obveznih socialnih zavarovanjih

3. Temeljna literatura in viri

• Belopavlovič, N., Cvetko, A., Kalčič, M., Kuhelj, J., Plavšak, N., Rangus, B. (2000). Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1): s komentarjem in podzakonski akti. Ljubljana: Gospodarski vestnik: Inštitut za delovna razmerja, 50 str.
  • Jerovšek, T., Kovač, P. (2008). Posebni upravni postopki. Ljubljana: Fakulteta za upravo, 71 str.
  • Kovač, P. (ur.), Remic, M., Sever, T. (2015). Upravno-procesne dileme 3 v posebnih upravnih postopkih: 90 vprašanj z odgovori, sodno prakso in uvodno študijo o enakem varstvu pravic na področjih socialne varnosti, šolstva, prostora in gradenj, notranjih zadev ter davčnega in inšpekcijskega nadzora, (PPP). 1. natis. Ljubljana: Uradni list Republike Slovenije, 50 str.
  • Kresal, B., Kresal Šoltes, K., Strban, G. (2016). Social security law in Slovenia. 3rd ed. Alphen aan den Rijn: Wolters Kluwer, 70 str.
  • Rangus, A., Strban, G., et al. (2016). Bela knjiga o pokojninah. Ljubljana: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Pridobljeno 15. 5. 2017 s: www.mddsz.gov.si/fileadmin/mddsz.gov.si/pageuploads/dokumenti__pdf/dpd/2Bela_knjiga_o_pokojninah.pdf, 50 str.

4. Predvideni študijski rezultati

Znanje in razumevanje:

• študent zna uporabiti pravila splošnega in posebnih upravnih postopkov za različne življenjske primere;
  • študent zna rešiti konkretne pravne probleme na področju obveznih socialnih zavarovanj v praksi;
  • študent zna proučiti pravno ureditev na izbranih področjih obveznih socialnih zavarovanj;
  • zna identificirati probleme
  • zna poiskati in predlagati rešitve.

5. Metode poučevanja in učenja

• priprava študenta na predavanja
  • predavanje
  • priprava študenta na vaje