665 Informacijski sistemi v upravi

• Nosilec: dr. Mirko Vintar

1. Namen predmeta

Cilji:

• predstaviti najpomembnejše značilnosti in posebnosti uporabe informacijske tehnologije v upravi,
  • predstaviti teoretične osnove za uporabo informacijske tehnologije ter njene nekatere najbolj tipične informacijske sisteme,
  • seznaniti s koncepti, normativno ureditvijo elektronskega poslovanja uprave ter varovanja osebnih podatkov

Kompetence:

• poznavanje sistemskih osnov ter specifičnosti informacijskih sistemov, javnih baza podatkov ter registre in katastre, ki predstavljajo temelj sodobnemu upravnemu poslovanju,
  • razumevanje normativnih podlag za razvoj in delovanje teh sistemov,
  • razumevanje osnov, principov in načel elektronskega poslovanja v upravi
  • poznavanje vsebin organiziranosti ter načinov uporabe karakterističnih informacijskih sistemov v upravi.

• Pregled razvoja informatizacije uprave v Sloveniji in svetu
  • Informacijski pogled na upravo
  • Temeljni koncepti razvoja e-uprave
  • Značilnosti elektronskega poslovanja uprave in e-uprava
  • Normativna ureditev elektronskega poslovanja uprave
  • Varstvo osebnih podatkov
  • Dostop do informacij javnega značaja v pogojih elektronskega poslovanja
  • Javni elektronski portali
  • Razvoj portalov življenjskih situacij
  • Temeljni informacijski sistemi in registri
  • Ravnanje z dokumentarnim gradivom v upravi
  • Zakonska ureditev varovanja in zaščite podatkov v upravi

3. Študijska literatura

• Vintar, M.: Informacijski sistemi v upravi, študijsko gradivo, Fakulteta za upravo, 2007. 300 str.
  • Predpisi s področja elektronskega poslovanja uprave, varovanja osebnih podatkov in dostopa do informacij javnega značaja (Slovenija, EU)
  • Vintar, M. in Grad, J. (ur.) (2004): E-uprava: izbrane razvojne perspektive. Fakulteta za upravo, 2004, izbrana poglavja, 80 str.
  • Pavliha, M. et al. (2002): Zakon o elektronskem poslovanju in elektronskem podpisu (ZEPEP): s komentarjem. Ljubljana, GV založba, 2002, izbrana poglavja, 80 str.
  • Pličanič, S. (2005): Komentar Zakona o dostopu do informacij javnega značaja : s pravom EU in primerjalnopravno prakso. Ljubljana, Inštitut za javno upravo pri Pravni fakulteti, 2005, izbrana poglavja, 80 str.
  • Pirc, M. N. et al. (2006): Vse o dostopu do informacij javnega značaja za prosilce in organe zavezance : pojasnila, navodila in opisi postopkov ter zakonodajnih sprememb v priročniku. Maribor, Forum, izbrana poglavja, 80 str.

4. Obveznosti študenta

Opravljen izpit iz Informatike in Informatizacije poslovnih procesov v upravi.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• Izpit je v pisni, izjemoma v ustni obliki. Ocena sestoji iz ocene teoretičnega dela, seminarske naloge in seminarja.
  • Teoretični del izpita je možno opraviti z dvema kolokvijema.