657 Ekonomika javnega sektorja

• Nosilec: dr. Aleksander Aristovnik

1. Namen predmeta

Cilji:

• seznaniti študente z osnovami ekonomike javnega sektorja v pogojih tržne proizvodnje,
  • prikazati možnosti zagotavljanja javnih dobrin in alternative za njihovo financiranje,
  • predstaviti in analizirati vprašanje proračunskega financiranja in oblike privatizacije javnega sektorja.

Kompetence:

• orientacija v sistemu ekonomskih pojmov,
  • obvladovanje vsebin  ekonomike javnega sektorja,
  • razumevanje razmerij v družbi,
  • priprava analiz in predlogov sprememb poslovanja.

• Obseg in značilnosti javnega sektorja
  • Vloga in pomen javnega sektorja
  • Analiza javnega sektorja
  • Teorija tržne ekonomije
  • Vpliv države na delovanje javnega sektorja
  • Teorija rasti javnega sektorja in teorija javne izbire
  • Oblike državnega intervencionizma na področju javnega sektorja
  • Evropska unija in javni sektor
  • Privatizacija javnega sektorja in izkušnje drugih držav
  • Analiza poslovanja enot javnega sektorja
  • Ugotavljanje učinkovitosti in uspešnosti v javnem sektorju

3. Študijska literatura

• Setnikar-Cankar Stanka et al.: Ekonomika javnega sektorja in proračunsko financiranje. Ljubljana: Fakulteta za upravo, 2005, (brez poglavij o proračunskem financiranju) 182 str.
  • Setnikar-Cankar et al.: Ekonomika javnega sektorja in proračunsko financiranje : primeri iz prakse : (študijsko gradivo). Ljubljana: Fakulteta za upravo, 2007 (izbrana poglavja), do 100 str.
  • Anwar Shah (ur.): Public Expenditure Analysis (Public Sector, Governance, and Accountability Series). Washington: World Bank, 2005. (izbrana poglavja), do 80 str.
  • Aktualni domači in mednarodni članki (razpoložljivi na e-indeksu), do 40 str.

4. Obveznosti študenta

Predmet predvideva, da študent obvlada vsebino predmetov Temelji ekonomije, Statistika in Pravna ureditev javne uprave. Pogoj za opravljanje študijskih obveznosti je vsaj 2/3 udeležba na predavanjih/vajah ter aktivno sodelovanje pri vajah (priprava in predstavitev izbrane seminarske oz. problemske naloge).

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• Izpit je v pisni obliki in po potrebi tudi ustno.
  • Študenti lahko pišejo kolokvij, ki se pri 60 % uspešnosti upošteva pri končni oceni.