868 Informatizacija poslovnih procesov

868 Informatizacija poslovnih procesov v upravi

• Vrsta programa: univerzitetni študijski program Upravna informatika 1. stopnja
  • Tip predmeta: obvezni
  • Število ur predavanj: 45
  • Vaje: 30
  • Druge oblike študija: 15
  • Samostojno delo: 90
  • Nosilec: dr. Tina Jukić

1. Cilji in kompetence

Cilji:

• študent se izobrazi za razumevanje vloge poslovnih procesov v upravnem poslovanju in njihovega pomena za učinkovitost le-tega
  • študent se izobrazi s koncepti, tehnikami in metodami analize, načrtovanja, gradnje in uvajanja informacijskih sistemov v upravi
  • študent se izobrazi z organizacijskimi vidiki ter osnovami projektnega pristopa pri razvoju informacijskih sistemov

Kompetence

• razumevanje analize poslovnih procesov ter njihove informatizacije
  • samostojna kritična analiza poslovnih sistemov in poslovnih procesov
  • sposobnost racionalizacije, prenove v funkciji nadaljnje informatizacije ter razvoja informacijskega sistema na logični ravni
  • opredelitev informacijskih potreb uporabnikov ter njihovo modeliranje
  • sodelovanje ali samostojno vodenje dela pri projektih prenove in informatizacije poslovnih procesov

• Življenjski cikel informacijskega sistema in sodelujoče vloge
  • Inženiring/specifikacija zahtev: kaj je zahteva; sodelujoči pri inženiringu zahtev; okvir za inženiring zahtev
  • Inženiring/specifikacija zahtev: zajem, analiza in potrditev zahtev
  • Inženiring/specifikacija zahtev: dokumentacija in management zahtev
  • Modeliranje informacijskih sistemov: pristopi k modeliranju procesov (funkcijski graf, diagram poteka in razširjen diagram poteka)
  • Modeliranje informacijskih sistemov: pristopi k modeliranju procesov (diagram aktivnosti, diagram toka podatkov)
  • Modeliranje informacijskih sistemov: pristopi k modeliranju procesov (EPC in eEPC diagram)
  • Modeliranje informacijskih sistemov: pristopi k modeliranju procesov (BPMN – objekti poteka)
  • Modeliranje informacijskih sistemov: pristopi k modeliranju procesov (BPMN – povezave, steze, izdelki)
  • Vrednotenje projektov informatizacije
  • Vodenje projektov informatizacije
  • Metodološki pristopi k razvoju informacijskih sistemov

3. Temeljna literatura in viri

• Cadle, J. (2015), Developing information systems - Practical guidance for IT professionals (izbrana poglavja). UK: BCS Learning & Development Ltd.
  • Kovačič A., Bosilj-Vukšič V. (2005). Management poslovnih procesov (izbrana poglavja). Ljubljana: GV Založba.
  • Shelly, G. B. et al. (2008). Systems Analysis and Design (izbrana poglavja). Boston: Course Technology, Cengage Learning.
  • Ritchie, C. (2008). Database Principles and Design (izbrana poglavja). London: Cengage learning EMEA.
  • LEBEN, Anamarija, JUKIĆ, Tina. Metode in tehnike za podporo procesni usmerjenosti organizacij. V: DEČMAN, Mitja (ur.). Javna uprava kot gonilo družbe : e-zbornik člankov. 1. izd. Ljubljana: Fakulteta za upravo. 2017, ilustr. www.fu.uni-lj.si/fileadmin/usr-files/Zalozba/DSU2017_E-zbornik_clankov.pdf. [COBISS.SI-ID 5100206]
  • Davis, R. (2001). Business process modelling with ARIS: a practical guide. London, New York: Springer (str. 111 - 139).
  • Vsebine v e-učilnici/E-learning materials in Moodle.

4. Predvideni študijski rezultati

Študent je sposoben samostojne kritične analize poslovnih procesov v organizaciji, opredeliti njihove informacijske potrebe, samostojno voditi ali sodelovati v projektih vsebinske zasnove oziroma specifikacije IS v upravi.

5. Metode poučevanja in učenja

• predavanje
  • vaje
  • seminarska naloga