678 Pravna ureditev javne uprave

• Vrsta programa: univerzitetni študijski program Upravna informatika 1. stopnja
  • Tip predmeta: obvezni
  • Število ur predavanj: 45
  • Vaje: 30
  • Druge oblike študija: 15
  • Samostojno delo: 90
  • Nosilec: dr. Iztok Rakar

1. Cilji in kompetence

Cilji:

• spoznati temelje pravne ureditve javne uprave in javnega sektorja ter njunih posameznih delov,
  • pridobiti sistemsko in normativno podlago na področju javnega sektorja in javne uprave kot temelja za razumevanje in s tem učinkovitejši študij pri ostalih, bolj specializiranih predmetih (upravni postopek, javne službe, lokalna samouprava itd.).

Kompetence:

• sistemsko poznavanje in razumevanje javne uprave in širšega javnega sektorja in pravnega okvira za njuno delovanje,
  • sposobnost iskanja specifičnih informacij v pravnih in drugih virih,
  • sposobnost umeščanja novih informacij v kontekst upravne znanosti, pravnega sistema, sistema javne uprave in širšega javnega sektorja,
  • razvoj veščin in spretnosti v uporabi pravnega znanja na področju javne uprave in širšega javnega sektorja,
  • sposobnost za reševanje konkretnih delovnih problemovs področja pravne ureditve javne uprave in širšega javnega sektorja,
  • usposobljenost za spremljanje sprememb in novosti v pravni ureditvi področja.

• Temeljni pojmi (javno upravljanje, javni sektor, javna uprava, državna uprava)
  • Vlada (pojem, funkcije, sestava, procesi)
  • Državna uprava (funkcije, organizacija, teritorialna dekoncentracija, načela delovanja, procesi)
  • Elementi kakovosti predpisov
  • Nedržavna uprava (javno pooblastilo, privatizacija izvajanja upravnih nalog)
  • Lokalne uprave
  • Javne službe
  • Ljudje v upravi (funkcionarji in javni uslužbenci)
  • Materialni vidik javne uprave (premoženje in financiranje)
  • Pravni vidiki upravljanja kakovosti v javni upravi
  • E-uprava
  • Nadzor delovanja javne uprave (upravni, sodni, parlamentarni in druge oblike)

3. Temeljna literatura in viri

• Rakar, Iztok, Tičar, Bojan (2017): Pravo javne uprave. Fakulteta za upravo, Ljubljana, cca. 255 strani.
    • Virant, Gregor (2009): Javna uprava. Fakulteta za upravo, Ljubljana, cca. 80 strani.
    • Bugarič, Bojan et. al. (2004): Komentar zakonov s področja uprave (1. natis), Inštitut za javno upravo pri Pravni fakulteti, Ljubljana, izbrana poglavja, cca. 100 str.
    • Rakar, I. (ur.) (2020). Public Administration Across Europe - Structure and Top Civil Servants (A Technical Report). Dostopno na: https://www.researchgate.net/publication/341160412_Public_Administration_Across_Europe_-_Structure_and_Top_Civil_Servants
    • Ongaro, E. & Van Thiel, S. (Eds.) (2018). The Palgrave Handbook of Public Administration and Management in Europe. Palgrave MacMillan, izbrana poglavja, cca. 50 str.

4. Predvideni študijski rezultati

• Študent v okviru predmeta spozna pomen, strukturo, funkcije, principe delovanja in procese javne uprave in javnega sektorja kot celote in njunih posameznih delov, s poudarkom na pravni ureditvi le-teh.

5. Metode poučevanja in učenja

• predavanja
    • vaje
    • e-učenje