830 Inšpekcijski nadzor

• Vrsta programa: interdisciplinarni univerzitetni študijski program Upravna informatika 1. stopnja
  • 2. ali 3. letnik
  • Tip predmeta: izbirni
  • Število ur predavanj: 20
  • Druge oblike študija: 70
  • Samostojno delo: 90
  • Nosilec: dr. Polonca Kovač in dr. Mirko Pečarič

1. Cilji in kompetence

Cilji: Študenti

• poznajo in razumejo sistemsko vlogo inšpekcijskega nadzora v javni upravi in družbi;
  • uporabijo znanje za povezovanje načel in operativnih pravil v praksi, tako da razumejo, kako uveljaviti pravice strank in pooblastila inšpektorjev;
  • rešijo lažje in srednje probleme v inšpekcijskem nadzoru skozi temeljna načela;
  • analizirajo posebnosti področnih postopkov skozi analizo primerov,
  • znajo pojasniti in razvijati področne pojme v strokovnem jeziku.

Kompetence:

• razumevanje vloge, razvoja in ključnih načel inšpekcijskega nadzora,
  • razumevanje pomena in načina uveljavitve javnega interesa in pravic stran v inšpekcijskih postopkih v lažjih zadevah,
  • sposobnost analize nadzornega problema in oblikovanja predloga rešitve,
  • zmožnost področne strokovne komunikacije.

• Vloga in pomen inšpekcijskega nadzora
  • Pravna ureditev inšpekcijskega nadzora z izbranimi primeri po področnih predpisih in redom rabe le teh
  • Načela inšpekcijskega nadzora
  • Organizacija inšpekcij in pristojnost v inšpekcijskih upravnih zadevah
  • Udeleženci v inšpekcijskih postopkih: inšpektorji, prijavitelji, zavezanci idr.
  • Uvedba inšpekcijskega postopka
  • Ugotovitveni in dokazni postopek s posebnimi pooblastili inšpektorjev
  • Inšpekcijski ukrepi
  • Pravna sredstva
  • Izvršba in vodenje in odločanje inšpektorjev v hitrem postopku o prekršku
  • Odškodninska odgovornost države in inšpektorja
  • Bodoče smernice inšpekcijskega nadzora

3. Temeljna literatura in viri

• Kovač, P. et al. (2016): Inšpekcijski nadzor, Uradni list RS, Ljubljana, 150 str.
  • Transparency International Slovenija (TIS) (2015): Ali so inšpekcijski postopki res transparentni in učinkoviti?, TIS, Ljubljana. URL=»http://issuu.com/tislovenia/docs/pp_inspekcije/1?e=14269436/31675245«.
  • Tyler, T. R. (2006): Why People Obey the Law, Princeton University Press, Princeton and Oxford, izbranih 30 str.
  • May, P. J., Wood, R. S. (2003): At the  Regulatory Front Lines: Inspectors' Enforcement Styles and Regulatory Compliance, Journal of Public Administration Research and Theory, let. 13, št. 2, str. 117–139, doi: URL=» 10.1093/jpart/mug014«.
  • Kovač, P. et al. (2015): Upravno-procesne dileme o rabi ZUP. Del 3. Ljubljana: Uradni list RS, izbranih 30 str.
  • OECD (2014): Regulatory Enforcement and Inspections, OECD Best Practice Principles for Regulatory Policy, Pariz, URL=»http://dx.doi.org/10.1787/9789264208117-en«.

4. Predvideni študijski rezultati

Znanje in razumevanje (učni izidi predmeta):

• Študent izkazuje  razumevanje vloge in pomena inšpekcijskega nadzora v upravnem sistemu in družbi.
  • Teoretično znanje, temeljna načela in pravila ZIN samostojno uporabi pri  reševanju procesnih problemov.
  • Zna preučiti in analizirati področne strokovne vire.
  • Zna izdelati področno analizo izbranega področja.

5. Metode poučevanja in učenja

• priprava študenta na predavanja
  • predavanje
  • priprava študenta na vaje