2015 Pravni vidiki menedžmenta kadrov v upravi

• Študijski program in stopnja: magistrski študijski program Uprava - Upravljanje javnega sektorja 2. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezni
  • Število ur predavanj: 21
  • Seminarji: 11
  • Druge oblike študija: 88
  • Individualno delo: 60
  • Nosilec: dr. Valentina Franca

1. Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Ni pogojev.

2. Vsebina

• Management kot veda in kadrovski managementa kot posebna interdisciplinarna veda ter pravni vidiki managementa.
  • Ustavni in mednarodnopravni akti o razmerjih med zaposlenimi ter delodajalci ter njihova uporaba
  • Zaposlovanje v javnem sektorju
  • Pravice, obveznosti in odgovornosti javnih uslužbencev.
  • Organi odločanja in postopek odločanja o delovnih razmerjih v javnem sektorju.
  • Prenehanje delovnega razmerja javnih uslužbencev.
  • Socialni dialog v zasebnem in javnem sektorju.
  • Kolektivna pogajanja v javnem sektorju
  • Delavska participacija v javnem sektorju

3. Temeljna literatura in viri

• Rakar, I. in B. Tičar. 2017. Pravo javne uprave. Ljubljana: Fakulteta za upravo.
  • Haček, M. 2015. Sistem javnih uslužbencev v Republiki Sloveniji. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.
  • Kresal Šoltes, K. in drugi. 2014 Vodnik po pravicah iz delovnega razmerja: najpogostejša vprašanja in odgovor. Ljubljana: Inštitut za delo.
  • Franca, Valentina. 2009. Sodelovanje zaposlenih pri poslovnem odločanju: pravni in kadrovski vidiki s primeri iz sodne in podjetniške prakse. Ljubljana: Planet GV
  • Temeljna zakonodaja s področja delovnih razmerij: Zakon o delovnih razmerjih, Zakon o urejanju trga dela, Zakon o kolektivnih pogodbah, Zakon o stavki, Zakon o reprezentativnosti sindikatov, Zakon o sodelovanju delavcev pri upravljanju
  • Temeljna zakonodaja s področja uslužbenskih razmerij: Zakon o javnih uslužbencih, Zakon o sistemu plač v javnem sektorju.
  • Drugi izbrani pravni predpisi iz področja predmeta in aktualna sodna praksa.
  • Članki in druga gradiva, posredovana na predavanjih oziroma v e-učilnici.

4. Cilji in kompetence

Cilji

• Spoznavanje posebnosti delovnih razmerij v javnem sektorju
  • Razumevanje procesov odločanja o delovnih razmerjih v javnem sektorju
  • Spoznavanje pravic, obveznosti in odgovornosti zaposlenih in menedžerjev na področju delovnih razmerij v javnem sektorju.
  • Spoznavanje metod in načinov preprečevanja in odpravljanja sporov med delavci in delodajalci javnega sektorja.

Kompetence

• Znanja o menedžmentu kadrov v javnem sektorju in o posebnostih delovnih razmerij v javnem sektorju.
  • Usposobljenost za sprejemanje odločitev o pravnem položaju javnih uslužbencev.
  • Usposobljenost za pravno urejanje delovnih razmerij v javnem sektorju na način, ki spodbuja delovno učinkovitost  javnih uslužbencev.
  • Pridobitev znanj in sposobnosti za učinkovito komuniciranje med menedžerji javnega sektorja in zaposlenimi v javnem sektorju.

5. Predvideni študijski rezultati

Znanja in razumevanje:

• Znanje o mednarodni in nacionalni ureditvi pravnega sistema in o mestu uslužbenskega prava v tem sistemu.
  • Razumevanje načel delovnega prava in usposobljenost za njihovo uporabo pri uporabi pravnih aktov in pri oblikovanju pravnih aktov v javnem sektorju.
  • Pridobljena znanja o delovnih pogojih javnih uslužbencev in usposobljenost za presojo razmerja med pravno ureditvijo in dejanskim izvajanjem pravne ureditve.
  • Pridobljena znanja o pravni ureditvi komunikacij med menedžmentom in javnimi uslužbenci ter usposobljenost za izboljšave na tem področju.
  • Pridobitev znanj o vplivu aktov in norm mednarodnega prava na pravno ureditev pravnega položaja javnih uslužbencev.

6. Metode učenja in poučevanja

• Predavanja
  • Seminar
  • Študija primera