2015 Pravni vidiki menedžmenta kadrov v upravi

• Študijski program in stopnja: magistrski študijski program Uprava - Upravljanje javnega sektorja 2. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezn
  • Število ur predavanj: 15
  • Seminarji: 8
  • Druge oblike študija: 97
  • Individualno delo: 60
  • Nosilec: dr. Zvone Vodovnik

1. Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Ni pogojev.

2. Vsebina

• Menedžment kot veda in menedžment kadrov kot posebna interdisciplinarna veda ter pravni akti ter pravne norme
  • Ustavni in mednarodnopravni akti  o razmerjih med zaposlenimi ter delodajalci ter njihova uporaba
  • Analiza pravnega položaja zaposlenih v javnem sektorju z vidika uresničevanja monizma delovnih razmerij
  • Zaposlovanje v javnem sektorju
  • Pravice, obveznosti in odgovornosti javnih uslužbencev.
  • Organi odločanja in postopek odločanja o delovnih razmerjih v javnem sektorju.
  • Prenehanje delovnega razmerja javnih uslužbencev.
  • Socialni dialog v zasebnem in javnem sektorju.
  • Kolektivna pogajanja v javnem sektorju
  • Delavska participacija v javnem sektorju
  • Preprečevanje in razreševanje pravnih in interesnih sporov v javnem sektorju
  • Stavka v javnem sektorju

3. Temeljna literatura in viri

• Vodovnik, Z., Tičar L. , 2016. Osnove delovnega in socialnega prava, Gospodarski vestnik, Ljubljana, 200 strani.
  • Vodovnik, Z., Tičar L., 2014. Pravni položaj javnih uslužbencev in monizem delovnih razmerij = The legal postition of the civil servants and monism of the employment relations. 1. izd. Ljubljana: Fakulteta za upravo, 150 strani.
  • Zakonodaja in sodna praksa s področja delovnih in uslužbenskih razmerij.

4. Cilji in kompetence

Cilji

• Spoznavanje posebnosti delovnih razmerij v javnem sektorju
  • Razumevanje procesov odločanja o delovnih razmerjih v javnem sektorju
  • Spoznavanje pravic, obveznosti in odgovornosti zaposlenih in menedžerjev na področju delovnih razmerij v javnem sektorju.
  • Spoznavanje metod in načinov preprečevanja in odpravljanja sporov med delavci in delodajalci javnega sektorja.

Kompetence

• Znanja o menedžmentu kadrov v javnem sektorju in o posebnostih delovnih razmerij v javnem sektorju.
  • Usposobljenost za sprejemanje odločitev o pravnem položaju javnih uslužbencev.
  • Usposobljenost za pravno urejanje delovnih razmerij v javnem sektorju na način, ki spodbuja delovno učinkovitost  javnih uslužbencev.
  • Pridobitev znanj in sposobnosti za učinkovito komuniciranje med menedžerji javnega sektorja in zaposlenimi v javnem sektorju.

5. Predvideni študijski rezultati

Znanja in razumevanje:

• Znanje o mednarodni in nacionalni ureditvi pravnega sistema in o mestu uslužbenskega prava v tem sistemu.
  • Razumevanje načel delovnega prava in usposobljenost za njihovo uporabo pri uporabi pravnih aktov in pri oblikovanju pravnih aktov v javnem sektorju.
  • Pridobljena znanja o delovnih pogojih javnih uslužbencev in usposobljenost za presojo razmerja med pravno ureditvijo in dejanskim izvajanjem pravne ureditve.
  • Pridobljena znanja o pravni ureditvi komunikacij med menedžmentom in javnimi uslužbenci ter usposobljenost za izboljšave na tem področju.
  • Pridobitev znanj o vplivu aktov in norm mednarodnega prava na pravno ureditev pravnega položaja javnih uslužbencev.

6. Metode učenja in poučevanja

• priprava na predavanja
  • predavanje
  • priprava na seminar
  • seminar
  • e-učenje
  • raziskovalno delo

7. Načini ocenjevanja

• ustni izpit ali izpitna naloga 60 %
  • aktivno sodelovanje pri izvedbi seminarja 30 %
  • ocena raziskovalnega dela 10 %

9. Reference nosilca

• VODOVNIK, Zvone. Employment relationships in the public sector - a balance between the state, local and autonomous regulations. Lex localis, ISSN 1581-5374, jul. 2013, vol. 11, no. 3, str. 497-512.
  • VODOVNIK, Zvone, TIČAR, Luka. Pravni položaj javnih uslužbencev in monizem delovnih razmerij = The legal postition of the civil servants and monism of the employment relations. 1. izd. Ljubljana: Fakulteta za upravo, 2014.
  • VODOVNIK, Zvone. Ustavni okviri razvoja delovnega in socialnega prava. Delavci in delodajalci, ISSN 1580-6316, 2012, letn. 12, [št.] 2/3, str. 263-298. kategorija: 1C (Z);
  • VODOVNIK, Zvone. Authoritative regulation of employment relations or social dialogue in the public sector - Slovenian case. V: KUHELJ, Alenka (ur.), SETNIKAR-CANKAR, Stanka (ur.). 4th International Symposium on the Development of Public Administration in South East Europe, June 17-18, 2011,
  • VODOVNIK, Zvone, KORPIČ-HORVAT, Etelka. Labour law in Slovenia. 2nd ed. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International, cop. 2015. 334 str.
  • VODOVNIK, Zvone. Osnove delovnega in socialnega prava = The bases of labour and social law : e-knjiga. 1. e-izdaja. Ljubljana: IUS Software, GV založba, 2015.