2006 Management sprememb in tveganj v upravi

• Študijski program in stopnja: magistrski študijski program Uprava - Upravljanje javnega sektorja 2. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezno izbirni
  • Število ur predavanj: 15
  • Seminarji: 8
  • Druge oblike študija: 97
  • Individualno delo: 60
  • Nosilec: dr. Primož Pevcin

1. Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Ni pogojev.

2. Vsebina

• Pojem in uvajanje strateških sprememb.
  • Deležniki in strategije menedžmenta sprememb.
  • Modeli strateškega spreminjanja (Prosci, Hall, McKinsey, Kotter, Lewin)
  • Praksa uvajanja sprememb in menedžmenta sprememb v upravi in širšem javnem sektorju.
  • Uvajanje sprememb ter obvladovanje tveganj.
  • Opredelitev in načini zaznavanja/identificiranja tveganj, kvantitativna analiza tveganj.
  • Načini/instrumenti obvladovanja tveganj in financiranje tveganj.
  • Razlike in posebnosti v pojmovanju in obvladovanju tveganj med javnim in zasebnim sektorjem.
  • Tveganja in pojav krize.
  • Krizni in redukcijski menedžment.
  • Javni sektor in obvladovanje kriznih situacij (naravne nesreče, vojne, terorizem, gospodarsko nazadovanje/recesije itd.)

3. Temeljna literatura in viri

• Drennan, L. in McConnell, A.: Risk and Crisis Management in Public Sector. Routledge, 2007.
  • Rejda, G.E.: Principles of Risk Management and Insurance. 10. izdaja. Addison-Wesley, 2007.
  • Kotter, J.P.: Leading Change. HBR Press, 2012.

4. Cilji in kompetence

Cilji:
Študent

• Zna zaznati pomen in ovire pri uvajanju sprememb v organizacijah
  • Zna uporabita različne modele uvajanja sprememb v organizacijah
  • Razume povezavo med spremembami, tveganji in možnim pojavom kriz
  • Zna identificirati in ovrednotiti tveganja v konkretnih situacijah

Kompetence:

• Sposobnost praktičnega uvajanja sprememb v organizacijah
  • Sposobnost zaznavanja in vrednotenja tveganj v organizacijah
  • Sposobnost kriznega odločanja v različnih organizacijah
  • Sposobnost strateškega razmišljanja in uporabe relevantnih informacij

5. Predvideni študijski rezultati

Študent

• razume in rešuje najpomembnejše probleme s področja managementa sprememb in tveganj.
  • pridobi temeljna znanja za reševanje problemov iz prakse,
  • pozna ustrezne podatke, ki so potrebni za oblikovanje presoj za uvajanje sprememb ter obvladovanje tveganj in kriz,
  • poda predloge za izboljšanje obstoječega organizacijskega stanja,
  • zna voditi procese odločanja, uvajanja sprememb in reševanja kriznih/konfliktnih situacij.

6. Metode učenja in poučevanja

• Predavanja
  • Seminar
  • Študija primera
  • Debata
  • Domače naloge

7. Načini ocenjevanja

• Pisni ali ustni izpit 70 %
  • Domače naloge 30 %

9. Reference nosilca

• PEVCIN, Primož. Austerity and cutback management in the public sector: a case study for Slovenia. Halduskultuur, ISSN 1736-6070, 2014, vol. 15, no. 1, str. 80-99.
  • PEVCIN, Primož. Organizational transformation in subnational governments: selected technical evidence on the existence of learning. Ekonomia i Zarządzanie, ISSN 2080-9646, 2015, vol. 7, no. 3, str. 50-54.
  • PEVCIN, Primož. Crisis management of Slovenian government: policy and governance issues. V: An Enterprise Odyssey: leadership, innovation and development for responsible economy, 7th International Conference "An Enterprise Odyssey", Zadar, Croatia, June 4-7, 2014. Zagreb: Faculty of Economics & Business, 2014, str. 233-243.
  • PEVCIN, Primož. Pregled učinkov uvajanja konceptov redukcijskega menedžmenta v slovenskem javnem sektorju. V: ARISTOVNIK, Aleksander (ur.). Priložnosti in izzivi slovenskega javnega sektorja: programski okvir EU 2014-2020 : zbornik referatov, XXI. Dnevi slovenske uprave, Ljubljana, 25.-26. september 2014. V Ljubljani: Fakulteta za upravo, 2014.
  • PEVCIN, Primož. The effect of cutback strategies on public sector employment and wages in Slovenia. V: BLAŽEVIĆ, Sanja (ur.). The changing economic landscape : issues, implications and policy options : conference proceedings of the 6th International Conference, Pula, 30. 5.-1. 6. 2013. Pula: Juraj Dobrila University of Pula, Faculty of Economics and Tourism, 2014, str. [103]-116.