781 Sodobna teorija organizacije

1. Namen predmeta

Cilji:

Študent:

• oceni spoznanja pomembna za razumevanje in spreminjanje organizacije
  • primerja in odkrije sodobne organizacijskih teorijah z vidika njihove uporabnosti v sodobnih organizacijah
  • problematizira razvojne težnje, razlike in potrebe posameznika in organizacije.
  • razčleni in reši probleme, ki zadevajo snovanje, oblikovanje in uvajanje sodobnih organizacijskih rešitev.
  • utemelji notranje in zunanje elemente okolja, ki vplivajo na organizacijo.

Kompetence:

• sposobnost razumevanja kompleksnejših vprašanj, problemov in vsebin organizacijskih sistemov in procesov v poslovnem okolju organizacije.
  • sposobnost razumevanja organizacijskih konceptov, doktrin, njihovih filozofskih in zgodovinskih temeljev in zmožnosti interdisciplinarnega povezovanja.
  • sposobnost zagotavljanja nenehnega izboljševanja organizacije, procesov in izdelkov
  • zmožnost obvladovanja interdisciplinarnega načrtovanja politike, strategije in organizacijskih struktur
  • sposobnost poznavanje, razumevanja in spodbujanja izzivov človeškega dejavnika v organizaciji.

• Vloga in pomen sodobne organizacije za človeka in družbo
  • Razvoj organizacijske vede
  • Oris klasičnih organizacijskih teorij z vidika uporabnosti v sodobnih razmerah
  • Oris neoklasičnih organizacijskih teorij z vidika uporabnosti v sodobnih razmerah
  • Sodobna teorija organizacije
  • Težnje v razvoju, poslovanju in organiziranosti sodobnih organizacij
  • Odličnost poslovanja
  • Viri preoblikovanja in uspešnosti delovanja sodobnih organizacij
  • Organizacijske vede in javna uprava
  • Sodobna organizacijske teorije in sodobna javna uprava

3. Študijska literatura

• Ivanko, Š.: Oris sodobnih organizacijskih teorij, Fakulteta za upravo, Ljubljana, 2004.
  • Ivanko, Š.: Organiziranje dela v Možina et al: Management nova znanja za uspeh, Didakta, Radovljica, Radovljica 2002 (del monografije).
  • Ivanko, Š.: Oblikovanje in razvoj organizacije v Možina et al: Management nova znanja za uspeh, Didakta, Radovljica, Radovljica 2002 (del monografije
  • Scott, W. R.: Institution and the Organization. Sage, London, 1995.

4. Predvideni študijski rezultati

Študent bodo zmožni avtonomnega obvladovanja vsebine in načinov dela s področja sodobne organizacije. Poznali bodo razvojne težnje, razlike in potrebe posameznika in organizacije ter pridobili znanja za avtonomno reševanje najzahtevnejših problemov s področja organizacije v javni in poslovni upravi.

5. Metode poučevanja in učenja

• predavanje
  • vaje
  • seminarsko delo
  • skupinska predstavitev
  • študija primera
  • e-učenje

6. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• Zagovor seminarskega dela (seminarska naloga, projektno delo, študij primera) 50%
  • Ustni (ali pisni) izpit 50%

Pri oblikovanju ocene predmeta se upoštevajo rezultati tistih delnih obveznosti, ki jih študent pridobil do roka za katerega je razpisana časovna obveznost (pisni ali ustni izpit).