530 Ekonomika in analiza poslovanja

1. Namen predmeta

Cilji:

Študent:

• spozna osnove ekonomike javnega sektorja in financiranja v pogojih tržne ekonomije,
  • poveže teoretične osnove za uvajanje tržnih kriterijev na področju delovanja javnega sektorja z obravnavo politike in prakse javnega sektorja,
  • analizira možnosti zagotavljanja javnih dobrin in alternative za njihovo financiranje,
  • analizira vprašanja proračunskega financiranja in oblike privatizacije javnega sektorja in jih primerja z različnimi rešitvami financiranja v drugih tržnih ekonomijah,
  • utemelji možnosti zagotavljanja dodatnih virov za financiranje dejavnosti in podjetniškega delovanja organizacij javnega sektorja s pomočjo primerov iz prakse.

Kompetence:

Študent:

• je sposoben samostojno uporabiti pridobljeno znanje pri reševanju vprašanj oz. problemov iz prakse,
  • je zmožen kritično presoditi in ovrednotiti odločitve in ukrepe na področju financiranja v pogojih tržne ekonomije,
  • je sposoben samostojno analizirati vprašanja poslovanja organizacij javnega sektorja,
  • je zmožen povezovati in primerjati različne rešitve poslovanja javnega sektorja doma in v drugih tržnih ekonomijah.

• Ekonomski problemi v družbi
  • Regulacija javnega sektorja
  • Značilnosti storitev javnega sektorja
  • Spremembe v delovanju javnega sektorja
  • Proračunski viri financiranja
  • Neproračunski viri financiranja
  • Nove poslovne ideje
  • Podjetniški pristop k pridobivanju sredstev
  • Analiza poslovanja organizacij javnega sektorja
  • Odločitve o naložbah v javnem zavodu
  • Javna naročila
  • Študije primerov

3. Študijska literatura

• SETNIKAR CANKAR, Stanka,KLUN, Maja (2006). Značilnosti javnega sektorja v Sloveniji in ugotavljanje njegove učinkovitosti. Fakulteta za upravo, Ljubljana.
  • TEKAVČIČ, Metka, PENGER, Sandra (2009). Towards the implementation of Lisbon strategy goals and strategic change management process : the case study of Slovenian public sector. Ekonomska fakulteta, Ljubljana.
  • SETNIKAR CANKAR, Stanka, NOVAK, Anton (2006). Privatizacija zdravstvenih storitev v Sloveniji. Fakulteta za upravo, Ljubljana, str. 197-212.
  • SETNIKAR CANKAR, Stanka, PEVCIN, Primož (2010).: Public administration role in social and economic transformation in south-east Europe. Fakulteta za upravo, Ljubljana.
  • LOUGHLIN, John, HENDRIKS, Frank, LINDSTRÖM, Anders (2011). The Oxford handbook of local and regional democracy in Europe. Oxford; Oxford University Press, New York. (izbrana poglavja).
  • SETNIKAR CANKAR, Stanka, PETKOVŠEK, Veronika (2010). Evropske direktive o javnih naročilih in njihova izvedba v Sloveniji. DSU, Portorož.
  • TAJNIKAR, Maks, DOŠENOVIČ BONČA, Petra (2010). Kritična analiza organiziranosti zdravstva v Sloveniji. Portorož.
  • OECD (2008). Performance Budgeting: A Users’ Guide.  Dostopno 1. 10. 2010 na: http://siteresources.worldbank.org/INTMEXICO/Resources/1-1BarryAndersonFinal.pdf.
  • Aktualni domači in tuji članki (Revija Uprava, Economic and Business Review, The Economist in ostalo, dostopni na e-indeksu).

4. Predvideni študijski rezultati

Študent:

• je usposobljen za samostojno uporabo pridobljenega znanja in razumevanje teorije na praktičnih primerih,
  • je usposobjen za reševanje problemov v novih razmerah in iskanje originalnih rešitev,
  • je usposobljen za presojo o predvidljivih posledicah določenih ukrepov ob upoštevanju različnih kriterijev,
  • je usposobljen za komuniciranje in sporočanje določenih dejstev in za utemeljevanje odločitev.

5. Metode poučevanja in učenja

• Predavanje