520 Ekonomika javne izbire

1. Namen predmeta

Cilji:

Študent:

• spozna teoretične in praktične vidike teorije javne izbire,
  • analizira soodvisnosti med gospodarskim dogajanjem, družbenimi institucijami in političnimi odločitvami,
  • poveže odločanje na družbeni in organizacijski ravni, upoštevajoč najnovejše ugotovitve teorije  in različna nasprotja interesov,
  • spozna aktualne politično-ekonomske in makroekonomske probleme, išče vzroke za njihov nastanek in predlaga možne rešitve za njihovo odpravo,
  • kritično presodi razmere v gospodarstvu, družbenih institucijah in politiki.

Kompetence:

Študent:

• je sposoben samostojno uporabiti pridobljeno znanje pri reševanju vprašanj oz. problemov iz prakse,
  • je zmožen kritično presoditi in ovrednotiti odločitve in ukrepe v gospodarstvu, družbenih institucijah in politiki,
  • je zmožen samostojno analizirati dogajanje v gospodarstvu, družbenih institucija in politiki.

• Spoznanja nove politične ekonomije
  • Teorija družbene izbire
  • Pozitivna teorija javne izbire
  • Ekonomski problemi v družbi
  • Ekonomska regulacija
  • Nova institucionalna ekonomija
  • Teorija institucionalnih sprememb
  • Soodvisnost gospodarstva in javne uprave
  • Decentralizacija storitev javnega sektorja
  • Javno zasebno partnerstvo
  • Družbeno zaželena alokacija proizvodnih virov
  • Arrow teorem nemožnosti

3. Študijska literatura

• Ekonomika javne izbire (2005). Študijsko gradivo. Fakulteta za upravo, Ljubljana. (izbrana poglavja).
  • BAILEY, Stephen, J. (2003). Public Sector Economics: Theory, Policy and Practice. Glasgow Caledonian University. Palgrave. (izbrana poglavja).
  • SETNIKAR CANKAR, Stanka, ŠEVIĆ, Željko (2008). Decentralisation and regionalisation: the slovenian experience in an international perspective. Greenwich University Press, London; Fakulteta za upravo, Ljubljana. (izbrana poglavja).
  • SETNIKAR CANKAR, Stanka (2008). The Slovenian approach to regionalisation and decentralisation: some open questions. Greenwich University Press, London; Fakulteta za upravo, Ljubljana, str. 319-335.
  • SETNIKAR CANKAR, Stanka, BRAČEK, Alenka (2009). Privatization and accreditation of higher education - the case of Slovenia. Fakulteta za upravo, Ljubljana, str. 50-70.
  • VINTAR, Mirko, PEVCIN, Primož (2009). Contemporary issues in public policy and administrative organisation in South East Europe. Fakulteta za upravo, Ljubljana.
  • LONSDALE, C. (2005). Contractual uncertainty, Power and Public Contracting. Journal of public policy, Vol. 25, part 2. str. 219-240.
  • Aktualni domači in tuji članki (Revija Uprava, Economic and Business Review, The Economist in ostalo, razpoložljivi na e-indeksu).

4. Predvideni študijski rezultati

Študent:

• je usposobljen za strokovno razumevanje primerov iz prakse, s pomočjo pridobljenega znanja,
  • je usposobljen za odkrivanje novih, vedno bolj zahtevnih spoznanj na predmetnem področju.

5. Metode poučevanja in učenja

• Predavanje