777 Davčno procesno pravo

1. Namen predmet

Cilji:

Študent:

• vrednoti regulacijo na davčnem področju z vidika ustavne skladnosti specialnih pravil,
  • problematizira razvoj davčnega prava v RS in EU,
  • analizira področno sodno prakso,
  • razčleni faze teka davčnih in carinskih postopkov z razumevanjem pooblastil davčnih organov in pravic zavezancev.

Kompetence:

• sposobnost reševanja najzahtevnejših področnih problemov upravne teorije in prakse,
  • sposobnost refleksije in kritične analize,
  • sposobnost primerjalnopravne analize (v EU in drugod),
  • samostojnost samostojnega raziskovalnega dela z uporabo znanstvenih metod,
  • razvoj strokovnega jezika in pripadnost profesionalni etiki.

• Davčni postopki kot primer posebnega upravnega postopka in ustavno načelo  enakega varstva pravic
  • Opredelitev davkov kot javnopravnih obveznosti
  • Razvoj davčnega procesnega prava v RS in EU
  • Temeljna načela davčnega postopka s poudarkom na zakonitosti, materialni resnici in sorazmernosti
  • Vrste aktov, ki se izdajajo v davčnem postopku in njihova pravna narava
  • Udeleženci v davčnih postopkih in njihov procesni položaj
  • Vrste davčne obveznosti in načini njihove izpolnitve
  • Faze davčnega postopka
  • Pomen in tek davčnega inšpiciranja ter druge oblike davčnega nadzora
  • Carinsko procesno pravo s primeri sprostitve v prost promet in drugimi postopki
  • Načela, viri in sredstva davčne izterjave
  • Mednarodno sodelovanje v davčnih zadevah v EU

3. Študijska literatura

• Jerovšek, T. et al. (2008): Zakon o davčnem postopku s  komentarjem, Davčno-izobraževalni inštitut in Davčni inštitut (400 str.).
  • Jerovšek, T., Kovač, P. (2008): Posebni upravni postopki, Fakulteta za upravo (100 str.).
  • Wlodzimierz , N. et al. (2009): Protection of taxpayer's rights : european, international and domestic tax law perspective, Kluwer, Warszawa (izbrane strani, cca 100).
  • Lang, M. et al. (2010): Procedural rules in tax law in the context of european union and domestic law, Kluwer (izbrane strani, cca 60).
  • Šturm, L., et al (2010): Komentar Ustave RS, Fakulteta za državne in evropske študije, Brdo (izbrane strani, cca 30).

4. Predvideni študijski rezultati

Študentje se seznanijo z davčnim procesnim pravom kot celoto, posebej pa dovoljenim oz. nezakonitim načinom upravnega procesnega postopanja in s pravilno razlago procesnih institutov in procesnim varstvom v davčnem postopku. Tako se usposobijo za razreševanje najzahtevnejših procesnih situacij, ki nastajajo pri odločanju o davčnih obveznostih. Hkrati pa jim pridobljeno znanje omogoča opravljati svetovalno in operativno delo pri vseh subjektih, ki uveljavljajo pravice na področju upravnega prava. Prav tako znajo raziskovati v stroki in znanosti. Študenti postanejo usposobljeni razvijati regulacijo in izvajanje davčnega procesnega prava kot dela izvajanja javnih politik.

5. Metode poučevanja in učenja

• Predavanja,
  • izdelava seminarske naloge, v kateri študenti posamič ali v malih skupinah obravnavajo študijo primera,
  • individualne konzultacije,
  • projektno delo - raziskovalni seminar.

6. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• individualna ali skupinska seminarska naloga 20%